Kijki do nordic walking kontra kijki trekkingowe
Nordic walking to dyscyplina sportu dla każdego. Pozwala uzyskać szczupłą sylwetkę i zadbać o swoje zdrowie. Jednak aby trening dał pożądane efekty, musi być przeprowadzony prawidłowo. Równie istotny jest dobór odpowiedniego sprzętu.
Podstawowym wyposażeniem w przypadku nordic walking są kijki. Na początek wcale nie musimy wydawać na nie dużo pieniędzy. Dobrej jakości sprzęt możemy nabyć już za kilkadziesiąt złotych. Zdarza się jednak, że zamiast kijków do nordic walking proponuje się nam kijki trekkingowe. Te jednak nie są odpowiednie do maszerowania. Dlaczego?
1. Kijki trekkingowe – dlaczego nie są odpowiednie do nordic walking?
Przede wszystkim to kijki przeznaczone do uprawiania innego rodzaju sportu. Po kijki trekkingowe sięgamy najczęściej, gdy wybieramy się na wędrówkę po górach. Pozwalają one na nieco stabilniejsze poruszanie się. Ich rękojeść jest dostosowana do ciągłego trzymania kija w pozycji pionowej, maszerowanie z nimi techniką nordic walking byłoby więc bardzo niewygodne.
W przypadku kijków do nordic walking rękojeść jest ergonomiczna, zaprojektowana w taki sposób, by łatwo dopasowała się do dłoni. Jest dla rąk dużym wsparciem, dzięki czemu marsz może być bardziej efektywny. Rękojeść nie tylko ułatwia prawidłowe trzymanie kijków, ale też pozwala utrzymać je w dłoni nawet po ich wypuszczeniu.
Dodatkowo, kijki do nordic walkingu są lekkie, skonstruowane z wytrzymałych i elastycznych materiałów, dzięki czemu amortyzują wstrząsy przy odbiciu się od podłoża. Kupując je warto sprawdzić, czy do zestawu dołączone są wymienne końcówki pozwalające na marsz po różnych nawierzchniach.
Z kolei kije trekkingowe są cięższe niż te nordic walkingu, co może znacznie utrudniać trening, a dodatkowo do niego zniechęcić.
2. Jak odpowiednio dopasować kijki?
Kwestią kluczową w przypadku nordic walking jest odpowiednie dopasowanie długości kijków do wzrostu chodziarza.
Te dostępne na rynku mają najczęściej regulowaną wysokość. By dopasować kije do własnych potrzeb, należy pomnożyć nasz wzrost przez 0,66. Osoby, które trenują już długi czas i są na bardziej zaawansowanym poziomie, powinny zastosować przelicznik 0,68. Najlepiej też sprawdzić przed zakupem, czy kijki będą dla nas odpowiedne. W tym celu warto zacisnąć dłoń na ich rękojeści, zginając łokieć pod kątem 90 stopni.
Bardzo dobrym pomysłem jest również omówienie kwestii doboru kijków z instruktorem nordic walking. Nie tylko pomoże on w wyborze odpowiedniego sprzętu, ale też pokaże, jak prawidłowo maszerować.
W czasie treningu najlepiej jest zadbać także o odpowiedni strój. Powinien on nie krępować naszych ruchów, a także być dostosowany do panujących warunków atmosferycznych. Ważne są również buty. Dobre będą te z niską cholewką oraz odpowiednio grubą i wyprofilowaną podeszwą. To zapewni właściwą amortyzację wstrząsów, chroniąc tym samym stawy przed urazami.
By rozpocząć trening nordic walking, potrzeba niewiele. Wystarczy kupić odpowiednie kijki i dopasować je do naszego wzrostu oraz zadbać o wygodny strój. Jeśli dołożymy do tego odrobinę dobrych chęci, możemy być pewni, że bardzo łatwo zarazimy się pasją do maszerowania z kijkami. A to milowy krok w stronę dobrego zdrowia i samopoczucia.