Kitesurfing, czyli pływanie na desce z latawcem
Kitesurfing, czyli ślizg po wodzie na desce wyposażonej w latawiec, to jedna z najmłodszych i najpopularniejszych dyscyplin sportów wodnych. Ma wiele wspólnego z windsurfingiem z tą różnicą, że w kitesurfingu napęd jest możliwy dzięki obecności latawca, a nie żagla. Naukę kitesurfingu można rozpocząć zarówno nad polskim morzem, jak i za granicą. Co warto wiedzieć o sporcie, sprzęcie i kursach?
1. Co to jest kitesurfing?
Kitesurfing, nazywany także kiteboarding, to sport wodny, który polega na poruszaniu się po wodzie na desce lub hydroskrzydle (foil) z pomocą pędnika - latawca (kite). Standardowy kitesurfing wodny dzieli się na dwie odmiany: zimową - snowkiting oraz lądową - landkiting.
Dyscyplina bywa mylona z windsurfingiem, głównie ze względu na podobną technikę pływania. Sport wprawdzie jest odmianą surfingu, jednak z technicznego punktu widzenia bardziej przypomina snowboard - deskę prowadzi się po krawędzi, a nie płasko.
Pływanie na desce z latawcem uprawia się go zarówno na akwenach słodkowodnych, jak i morskich. W Polsce najpopularniejszym miejscem nauki oraz doskonalenia kitesurfingu jest Mierzeja Helska (stąd skojarzenie kitesurfing-Hel). Amatorzy kitesurfingu w Polce wybierają Hel, Juratę, Jastarnię, Chałupy, Władysławowo oraz Gdynię. Kitesurfing można uprawiać przez cały rok: latem nad polskim morzem, a zimą w Grecji lub Egipcie.
Jakie warunki spełnia idealny akwen do uprawiania kitesurfingu? To:
- duża, pusta przestrzeń na lądzie do startowania i lądowania,
- brak wysokich przeszkód wzdłuż brzegu,
- płytka woda,
- piaszczyste dno,
- stabilny wiatr – od 15 do 25 węzłów.
2. Sprzęt kitesurfera
Aby uprawiać kitesurfing niezbędny jest latawiec i deska z footstrapami, czyli mocowaniami do włożenia stopy i finami – statecznikami. Obowiązkowy jest leash, to jest elastyczna lina, która łączy trapez z barem (po wypięciu się z latawca zapobiega zgubieniu sprzętu), a także pompka pomocna przy nadmuchiwaniu żeber latawca.
Sterowanie odbywa się za pomocą baru - drążka z cienkimi linkami, które mocuje się bezpośrednio do czaszy. Ilość linek zależy od modelu latawca, a ich długość od producenta. Bar zaczepia się o hak znajdujący się na trapezie, który jest przymocowany wokół pasa.
Deski do kitesurfingu mają różny kształt, wyporność oraz długość. Dobiera się je do umiejętności użytkownika. Wyróżnia się kilka rodzajów desek:
- typu twin-tip, która jest symetryczna,
- typu wave, nieco mniejsza od deski surfingowej, przeznaczona do surfowania na falach,
- typu race, która pozwala rozwijać duże prędkości.
Kitesurfing nie jest tanim sportem, jednak jego miłośnicy mówią, że jest on wart każdych pieniędzy, ponieważ uczucie ślizgania się po wodzie, szybowania ponad nią czy bycie niesionym przez wiatr jest absolutnie niesamowite. Ekwipunek: deska, latawiec, bar, trapez, pompka i leash to koszt rzędu 6000 zł. Z uwagi na wysoką cenę, do pływania okazjonalnego, na przykład raz w roku, warto zaopatrzyć się w sprzęt wypożyczony.
3. Zasady kitesurfingu
Uprawiając kitesurfing nie można zapomnieć o bezpieczeństwie. Stanowisko w tej sprawie zajęło IKO (International Kiteboarding Organization). Jakie są zasady?
- Zawsze używaj leasha do kite'a.
- Znaj swoją zrywkę (mechanizm w latawcu).
- Zachowaj dystans.
- Unikaj złej pogody.
- Znaj zasady prawa drogi na wodzie.
- Nie pływaj dalej, niż dałbyś radę pływać wpław.
- Nie "przelatuj" latawcem nad innymi.
- Nie używaj leasha do deski.
- Nie skacz nad przeszkodami.
- Patrz zanim skoczysz.
4. Kurs kitesurfingu
Kitesurfing można opanowywać na własną rękę, wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem dotyczącym zarówno poprawności techniki, jak i zachowania zasad bezpieczeństwa. To dlatego przygodę z tym sportem warto rozpocząć od profesjonalnego kursu, pod okiem wykwalifikowanego instruktora. W Polsce i za granicą organizowane są liczne kursy kitesurfingu. Podstawowy polega na nauce teoretycznej oraz praktycznej. Bardzo ważne jest, aby najpierw opanować teorię, następnie przejść do ćwiczeń doskonalących i praktyki w wodzie. Średnio kurs początkowy obejmuje 12 godzin. Ile kosztuje kurs kitesurfingu? Cena uzależniona jest od rodzaju i trybu nauki, a także miejsca kursu. Ceny wahają się od kilkuset złotych do kilku tysięcy.
Dla kogo kitesurfing? Teoretycznie kitesurfing uprawiać mogą wszyscy. Wystarczy być sprawnym fizycznie. Dzieci mogą zacząć naukę od 10. roku życia (jedynym warunkiem jest waga - musi być większa niż 40 kg). Nie ma górnego limitu wieku.