Trwa ładowanie...

Krostki na nogach - przyczyny, leczenie, domowe sposoby

 Paula Komendarczuk
16.04.2021 12:42
Krostki na nogach mogą mieć wiele przyczyn, warto skonsultować je z dermatologiem.
Krostki na nogach mogą mieć wiele przyczyn, warto skonsultować je z dermatologiem. (gettyimages)

Krostki na nogach mogą mieć różne przyczyny, często są wynikiem alergii, ale mogą też być oznaką choroby. Zmiany na skórze warto skonsultować z dermatologiem, szczególnie wtedy, gdy pojawiają się objawy towarzyszące, takie jak świąd, zaczerwienienie czy gorączka. Jakie mogą być przyczyny wystąpienia krostek na nogach i jak je leczyć?

spis treści

1. Przyczyny powstawania krostek na nogach

Zazwyczaj przyczyną krostek na skórze jest alergia, która powstaje na skutek zewnętrznych czynników. Często powodem są nieodpowiednie kosmetyki do ciała lub chemia gospodarcza. Na skórę źle oddziałują środki, które zawierają barwniki lub sztuczne aromaty.

Nagłe wystąpienie krostek na nogach powinno skłonić do zmiany proszku do prania czy żelu pod prysznic. W sklepie warto wybierać produkty przeznaczone do skóry wrażliwej lub ze skłonnością do alergii.

Zobacz film: "Depilacja w wodzie jest mniej bolesna"

Zmiany na nogach mogą mieć formę krost, grudek, pokrzywki lub bąbli. Metodą na sprawdzenie czy krostki pojawiły się w wyniku alergii jest test alergiczny, dostępny w aptece.

Wysypka może być też objawem zapalenia mieszków włosowych, wówczas obszar wokół włosków jest zaczerwieniony, a wypryski mogą wypełniać się ropą. Czerwone krostki na nogach o większym rozmiarze mogą być oznaką ospy wietrznej.

Szczególnie wtedy, gdy jednocześnie występuje gorączka, świąd, nudności czy wymioty. Inne prawdopodobne przyczyny krostek na nogach to świerzb, grzybica, łuszczyca i półpasiec.

2. Leczenie krostek na nogach

Leczenie krostek na nogach wymaga znalezienia przyczyny ich wystąpienia. W pierwszej kolejności warto udać się do dermatologa lub alergologa, jeżeli podejrzewamy reakcję na czynnik zewnętrzny.

Zwykle specjalista zaleca stosowanie maści lub żeli do użytku zewnętrznego. W przypadku alergii - doustnych leków antyhistaminowych. Niekiedy choroby zakaźne wymagają zastosowania preparatów sterydowych lub antybiotyków.

3. Domowe sposoby na krostki na nogach

Jednym ze sposobów na zmiany skórne jest alkohol ze względu na właściwości odkażające i ściągające. Jest szczególnie skuteczny, gdy krostki pojawiają się po goleniu. Wartą wypróbowania metodą jest aloes, ponieważ działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie.

Jednocześnie nie wysusza skóry, niweluje świąd i pieczenie, a także wspomaga gojenie. Krostki na nogach często znikają po kuracji maścią z hydrokortyzonem, która łagodzi stany zapalny i działa przeciwuczelniowo. Produkt ten jest dostępny w każdej aptece. Kolejnym polecanym sposobem jest nadtlenek benzoilu, który hamuje rozwój bakterii beztlenowych na skórze.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze