Trwa ładowanie...

Laserowe usuwanie żylaków (EVLT) - wskazania, przygotowanie, przebieg, efekty

 Paula Komendarczuk
11.05.2023 13:46
Laserowe usuwanie żylaków (EVLT) to małoinwazyjny i bezbolesny zabieg.
Laserowe usuwanie żylaków (EVLT) to małoinwazyjny i bezbolesny zabieg. (Adobe Stock)

Laserowe usuwanie żylaków (EVLT) to małoinwazyjny i bezbolesny zabieg leczenia zmienionych chorobowo żył, które uległy poszerzeniu na skutek zalegającej w nich krwi. Usuwanie żylaków za pomocą lasera wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Na czym polega zabieg EVLT?

spis treści

1. Co to są żylaki?

Żylaki to zmienione chorobowo żyły, które stały się poszerzone i skręcone na skutek niewłaściwego funkcjonowania zastawek żylnych. Zaburzenia pracy zastawek sprawiają, że przepływ krwi nie jest prawidłowy i dochodzi do jej zalegania w żyłach, w efekcie czego stają się one rozszerzone i pogrubione.

Żylaki to poważna choroba, która poza negatywnym wpływem na wygląd kończyn wywołuje szereg dolegliwości, takich jak ból, pieczenie, dyskomfort czy skurcze. Wraz z upływem czasu dochodzi do stałego obrzęku nóg, pojawienia się owrzodzeń, rozwoju zapalenia żył czy zaburzeń zatorowo-zakrzepowych.

2. Co to jest laserowe usuwanie żylaków?

Laserowe usuwanie żylaków, czyli wewnątrzżylna ablacja laserowa (EVLT) to zabieg wykonywany przy użyciu światłowodu, który wprowadza się do wnętrza niewłaściwie działającej żyły, by doprowadzić do jej obkurczenia, a następnie zamknięcia.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

W przebiegu EVLT stosowany jest laser diodowy emitujący fale świetlne, który zamyka naczynia od środka za sprawą zjawiska absorpcji światła w hemoglobinie zalegającej krwi.

Laserowe usuwanie żylaków to niezwykle precyzyjny zabieg, który nie powoduje uszkodzeń tkanek okalających. Dzięki temu znieczulenie ogólne ani hospitalizacja nie są konieczne, podobnie jak stosowanie środków przeciwbólowych przez kilka kolejnych dni.

3. Wskazania do laserowego usuwania żylaków

Wskazania do leczenia żylaków metodą EVLT to:

4. Kwalifikacja do laserowego usuwania żylaków

Kwalifikacją do zabiegu usuwania żylaków zajmuje się flebolog, którzy przeprowadza wywiad medyczny, wykonuje badanie palpacyjne oraz ocenę zmian w obrębie skóry i tkanek pod skórą.

Dużą wartość diagnostyczną ma badanie USG Doppler, które pozwala na sprawdzenie przepływu krwi w kończynach oraz poznanie układu żył i tętnic.

Na podstawie uzyskanych informacji lekarz określa stopień zaawansowania niewydolności żylnej i decyduje, czy pacjent kwalifikuje się do leczenia laserowego.

5. Przygotowanie do laserowego usuwania żylaków

Przed zabiegiem EVLT konieczne jest wykonanie morfologii krwi, oznaczenie wskaźników krzepnięcia krwi, poziomu elektrolitów, stężenia glukozy we krwi oraz antygenu HBS.

Konieczne jest także zmierzenie obwodów kończyn w celu dopasowania pończoch uciskowych, które należy nosić po zabiegu. Niekiedy pacjenci kierowani są na dodatkowe badania lub uzupełnienie brakujących szczepień.

6. Przebieg laserowego usuwania żylaków

Laserowe usuwanie żylaków jest poprzedzone badanie dopplerowskim w celu oznaczenia miejsc, które będą poddawane działaniu lasera, chirurg często wspomaga się również ultrasonografem.

EVLT polega na nakłuciu skóry i wprowadzeniu do żyły światłowodu, po wcześniejszym podaniu środka znieczulającego. Niemal natychmiast po zabiegu pacjent może wrócić do normalnej aktywności, pamiętając o półgodzinnym spacerze w celu pobudzenia krążenia krwi.

Na czas rekonwalescencji nie zaleca się noszenia wysokich obcasów i planowania długich podróży autem lub samolotem. Ważne jest także stosowanie leków przeciwzakrzepowych i noszenie opasek uciskowych.

Skuteczność laserowego usuwania żylaków ocenia się na 98-99 procent. Zabieg poprawia wygląd nóg i redukuje dolegliwości wywołane żylakami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze