Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Liposukcja twarzy

Liposukcja twarzy
Liposukcja twarzy

Liposukcja twarzy jest zabiegiem modelującym twarz. Dzięki niej można usunąć nadmiar tłuszczu, który nagromadził się w najbardziej widocznych okolicach (dolne partie policzków) oraz między twarzą a szyją. Rozmieszczenie tkanki tłuszczowej wraz z upływem lat ulega zmianie, przez co twarz wydaje się starsza niż jest w rzeczywistości. Dlatego też usunięcie tłuszczu powoduje nie tylko wyszczuplenie, ale także odmłodzenie twarzy. Odsysanie tłuszczu z twarzy przywraca jej naturalny wygląd i nadaje pełniejszy wygląd.

spis treści

1. Odsysanie tłuszczu z twarzy

Liposukcja stała się jednym z popularniejszych zabiegów kosmetycznych, który ma na celu redukcję określonych obszarów tłuszczu. Ostatnio coraz popularniejsze staje się odsysanie tłuszczu z okolic twarzy. Jest to obszar ciała, którego nie da się wymodelować ani za pomocą diety, ani za pomocą ćwiczeń. Liposukcja twarzy często łączona jest z innymi zabiegami, jak plastyka nosa, powiek czy warg. Odsysanie tłuszczu nie jest leczeniem otyłości, ale operacją chirurgiczną, która ma na celu poprawę konturu i kształtu twarzy. Na ten rodzaj zabiegu decydują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy mają problem z brzydko zlokalizowanymi złogami tłuszczu na twarzy. Pacjenci chcą usunąć przede wszystkim nadmiar tkani tłuszczowej z policzków, brody i szyi, czasem z okolicy przed uszami. Liposukcja tych okolic skutecznie modeluje twarz i nadaje jej młodszy wygląd. Odsysanie tłuszczu z twarzy przeprowadzane jest w specjalnie wyposażonych gabinetach. Osoba poddająca się zabiegowi zostaje znieczulona miejscowo. Operacja plastyczna twarzy tą metodą nie trwa długo. Chirurg wykonuje małe nacięcia w linii żuchwy lub na dole ucha. Czasem nacięcia mogą być wykonywane wewnątrz jamy ustnej. Dzięki tym nacięciom możliwe jest odsysanie tłuszczu. Zabieg kończy się założeniem szwów.

2. Ryzyko odsysania tłuszczu z twarzy

Pacjenci koniecznie powinni pamiętać, że liposukcja twarzy jest takim samym zabiegiem chirurgicznym, jak każda inna operacja, a w związku z tym istnieje ryzyko wystąpienia pewnych ograniczeń oraz działań niepożądanych. Najczęściej występującymi skutkami ubocznymi liposukcji twarzy są:

Zobacz film: "Na czym polega ciągłość opieki medycznej po operacji?"
  • krwawienie,
  • obrzęk,
  • ból,
  • drętwienie,
  • infekcje,
  • zakażenia skóry.

Na szczęście te dolegliwości ustępują po upływie jakiegoś czasu od zabiegu. Innymi niepokojącymi następstwami zabiegu są grudki, asymetria rysów twarzy oraz blizny. Największym ryzykiem, które pojawia się podczas liposukcji twarzy jest czasowe lub trwałe uszkodzenie nerwów odpowiedzialnych za kontrolę mięśni twarzy bądź czucia. Pacjent przed przystąpieniem do zabiegu powinien porozmawiać z lekarzem o możliwych skutkach ubocznych. Powinien też być świadomy tego, na co się decyduje i jakich rezultatów oczekuje. Często bowiem osoby poddane operacjom plastycznym są rozczarowane efektami przeprowadzonych przez lekarzy działań.

3. Liposukcja laserowa twarzy

Alternatywą dla odsysania tłuszczu metodą chirurgiczną jest lipoliza laserowa. Podczas zabiegu trwającego od 10 do 40 minut lekarz wykonuje nacięcia, przez które wprowadzany jest laser, który w wyniku podgrzania błon komórek tłuszczowych prowadzi do zamienienia ich w emulsję, która jest częściowo wysysana, a następnie wycieka z organizmu naturalnymi drogami metabolicznymi. Lipoliza laserowa wiąże się z ryzykiem mniejszych powikłań niż chirurgiczne odsysanie tłuszczu z twarzy, jednakże każdy pacjent powinien zostać poinformowany o tym, że po zabiegu mogą wystąpić obrzęki, infekcje, wrażliwość na dotyk (około miesiąca) oraz może rozwinąć się zbiornik chłonki. Działanie promieniami lasera może spowodować ponadto oparzenie skóry. Korekta twarzy z użyciem lasera nie może być przeprowadzana u osób z cukrzycą, wysokim poziomem cholesterolu, astmą, chorobami serca, niewydolnością nerek i wątroby.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze