Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Liposukcja ultradźwiękowa

Liposukcja ultradźwiękowa
Liposukcja ultradźwiękowa

Liposukcja ultradźwiękowa jest bezinwazyjnym zabiegiem polegającym na odsysaniu nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej z takich miejsc, jak: biodra, pośladki, uda, brzuch. Liposukcja bez skalpela odbywa się przez zastosowanie ultradźwięków, które rozbijają błony komórkowe komórek tłuszczowych. Liposukcja bezinwazyjna wykorzystywana jest do walki z cellulitem. Dobrze działa na skórę i jest praktycznie nieodczuwalna dla pacjentki. Liposukcja bezinwazyjna wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań.

1. Liposukcja bezinwazyjna

Tradycyjna liposukcja wiązała się z koniecznością sporych nacięć i z pewnym ryzykiem powikłań. Na szczęście liposukcja jest udoskonalana i kilka lat temu zastosowano nowoczesną metodę odsysania tłuszczu za pomocą ultradźwięków. Nie tylko zmniejsza ona ryzyko powikłań, ale także nie narusza integralności skóry. Jedyne, co pozostaje po zabiegu, to niewielkie siniaki. Zabieg liposukcji z wykorzystaniem ultradźwięków polega na zastosowaniu specjalnej kaniuli, która wytwarza ultradźwiękową energię. Właśnie ta energia oddziałuje na ściany komórek tłuszczowych i sprawia, że przechodzą w formę ciekłą. Liposukcja bez skalpela stosowana jest w tych partiach ciała, które zawierają duże ilości tkanki łącznej, a więc w górnej części pleców, na pośladkach u mężczyzn lub w miejscach z bliznami (zwłaszcza u starszych pacjentów). Liposukcja ultradźwiękowa przenika przez struktury bogate w tkankę łączną oraz nie powoduje wielkiej utraty krwi w czasie zabiegu. Ryzykiem zabiegu może być oparzenie skóry, ale zdarza się to tylko w tych przypadkach, kiedy liposukcja jest niewłaściwe wykonywana.

2. Liposukcja bez skalpela

Dzięki tej metodzie można wykonać delikatny masaż w głębi tkanek. Taki masaż skutecznie pobudza krążenie krwi oraz przepływ limfy, a także lokalną przemianę materii. Liposukcja ultradźwiękowa usprawnia wymianę komórkową, organizm lepiej przyswaja związki odżywcze i szybciej pozbywa się szkodliwych produktów przemiany materii. Zaletą ultradźwięków jest to, że działają znieczulająco i odprężająco na mięśnie. Przyczyniają się do poprawy sprężystości tkanek zewnętrznych skóry. W czasie trwania jednego zabiegu wykorzystuje się jednocześnie 24 głowice ultradźwiękowe, które pozwalają na uzyskanie dużej powierzchni kontaktowej. Czasem liposukcja ultradźwiękowa mylona jest z metodą polegającą na niszczeniu komórek tłuszczowych ultradźwiękami, które przenikają z zewnątrz przez skórę, oraz ich usuwaniu drogą naturalnych procesów metabolicznych. W tym rodzaju zabiegu nie narusza się ciągłości skóry ani nie stosuje kaniuli do odsysania tłuszczu. Przeciwwskazaniami do liposukcji ultradźwiękami są następujące stany:

Zobacz film: "Chirurgia plastyczna dzieci"
  • ciąża i okres laktacji;
  • choroby narządów wewnętrznych;
  • zmiany skórne;
  • zaburzenia odporności;
  • zaburzenia endokrynologiczne.

Czasem odsysanie tłuszczu połączone jest z masażem lub drenażem limfatycznym. Jednakże urządzenia wykorzystywane w liposukcji ultradźwiękowej są bardzo drogie, a to zdecydowanie podnosi koszt liposukcji ultradźwiękowej. Właśnie z tego powodu odsysanie tłuszczu przez liposukcję ultradźwiękową jest stosowane dość rzadko.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze