Trwa ładowanie...

Magnetoterapia a łagodzenie dolegliwości zimowych kontuzji

Magnetoterapia może być doskonałym sposobem na zimowe kontuzje
Magnetoterapia może być doskonałym sposobem na zimowe kontuzje

Nie bez powodu zima uważana jest za sezon kontuzji. Śnieg i mróz sprzyjają bowiem urazom, z których złamania, zwichnięcia, stłuczenia i skręcenia występują zdecydowanie najczęściej. Zapytaliśmy diagnostę, specjalizującego się w magnetoterapii, jak postępować w sytuacji wystąpienia zimowej kontuzji? Jak przeprowadzić sprawną rehabilitację po tego typu urazach?

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

1. Rodzaje kontuzji zimowych

W przypadku złamania konieczne jest natychmiastowe unieruchomienie kończyny, samodzielne zabezpieczenie miejsca urazu i szybka wizyta w szpitalu. W placówce medycznej zwykle konieczne jest nastawienie kości i unieruchomienie jej poprzez założenie opatrunku gipsowego. W sytuacji, gdy złamanie jest otwarte, najczęściej stosuje się leczenie operacyjne.

Gdy dojdzie do zwichnięcia konieczne jest zastosowanie zimnego okładu oraz unieruchomienie stawu, a następnie konsultacja z lekarzem chirurgiem. W placówce medycznej nastawia się staw oraz usztywnia miejsce urazu, by dać ranie czas i możliwość zagojenia się.

Skręcenie kolana lub kostki to kolejny uraz, charakterystyczny dla sezonu zimowego. Gdy wystąpi, należy zastosować zimny okład oraz maści zmniejszające ból i opuchliznę. Po konsultacji lekarskiej, ekspert może zalecić usztywnienie miejsca urazu poprzez opaski uciskowe lub gips.

W przypadku stłuczenia należy schłodzić staw oraz zastosować maści i okłady z preparatów zmniejszających ból i opuchliznę. Stłuczone miejsce można masować, aby przyspieszyć regenerację tkanek.

2. Magnetoterapia jako rehabilitacja

W każdej z powyższych sytuacji zalecana jest odpowiednia rehabilitacja, która ułatwi powrót do pełnej sprawności fizycznej. Tą czynnością, którą można wykonywać samodzielnie w domu, po ustaleniu planu terapeutycznego z diagnostą, jest m.in. magnetoterapia. Można ją wdrożyć niezwłocznie po wystąpieniu stłuczenia, a także po zdjęciu gipsu w przypadku skręcenia, zwichnięcia i złamania.

– Magnetoterapia wytwarza pole, które przyspiesza regenerację komórek kostnych oraz ułatwia prawidłowy zrost kości. Zwykle wystarczą 2-3 aplikacje dziennie przez 10 do 15 dni, by odzyskać sprawność w uszkodzonej kończynie – podsumowuje Violetta Taciak.

Zima sprzyja urazom. Ryzyko upadku generują nie tylko oblodzone drogi i chodniki, ale także uprawiane w tym sezonie sporty – np. jazda na łyżwach, nartach czy snowboardzie. Choć jesteśmy ostrożni, czasem nie da się uniknąć kontuzji. Ważne jest wtedy jednak to, jak zareagujemy. Warto pamiętać, że odpowiedni plan terapeutyczny i rehabilitacja pozwolą na zdecydowanie szybsze wrócenie do pełnej sprawności fizycznej.

Magnetoterapia a łagodzenie dolegliwości zimowych kontuzji
Magnetoterapia a łagodzenie dolegliwości zimowych kontuzji
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.