Trwa ładowanie...

Masaż punktowy

Avatar placeholder
03.07.2015 12:26
Masaż punktowy
Masaż punktowy

Masaż stóp, określany także jako akupresura, jest formą bezigłowej akupunktury. Narodził się w starożytnych Chinach i stamtąd został przeniesiony do Europy. Masaż punktowy to masaż leczniczy, którego początki wywodzą się z medycyny naturalnej. Jego istotą jest dotykanie, głaskanie, uciskanie ciała bądź opukiwanie określonych miejsc na ciele człowieka, które oddziałują na cały organizm, dążąc do harmonii energii w organizmie człowieka. Są to punkty akupresurowe.

spis treści

1. Akupresura w praktyce

Istotą chińskiej medycyny naturalnej jest przekonanie, że zdrowie oznacza równowagę dwóch sił w organizmie: żeńskiego Yin i męskiego Yang. Te dwie siły składają się na energię Qi, krążącą po całym organizmie dzięki sieci kanałów energetycznych zwanych meridianami. Każdy z nich bierze swoją nazwę od narządu, z którym jest połączony, np. meridian płuc, meridian wątroby. Uciskanie tych miejsc pozwala na odblokowanie przepływającej przez nie energii. Wszyscy wiedzą, że w akupunkturze ważne są specyficzne miejsca na ciele, zwane punktami akupunkturowymi, w które wbijane są igły. Podobnie jest w przypadku akupresury. Masaż punktowy opiera się bowiem na uciskaniu i masowaniu punktów biologicznie aktywnych, które odznaczają się odmiennymi właściwościami. Punkty akupresurowe różnią się od pozostałych miejsc na ciele właściwościami cieplnymi, biochemicznymi i elektrycznymi. Są dużo bardziej wrażliwe na ból, który zanika po ustąpieniu choroby. Punkty akupresurowe można masować opuszkami kciuka lub palców – wskazującego lub środkowego. Na początku najlepiej jest wykonywać masaż techniką okrężną. Gdy odnajdziesz punkt, uciśnij go palcem i rób niewielkie kółeczka, cały czas trzymając palec przy skórze. Gdy zyskasz już pewną wprawę i doświadczenie, możesz zacząć jednostajnie uciskać wybrane miejsca na ciele. Pamiętaj jednak, że rezultaty akupresury nie są natychmiastowe i wymagają cierpliwości.

2. Punktowy masaż leczniczy

Masaż punktowy ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję człowieka. Pomaga przede wszystkim rozładować napięcie mięśniowe, które może powodować ból głowy, zmęczenie, senność, brak ochoty do działania i ogólne złe samopoczucie. Akupresura pomaga na wiele dolegliwości, wśród których można wymienić:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • ból karku wynikający z braku aktywności fizycznej;
  • napięcie karku wywołane utrzymywaniem przez wiele godzin tej samej pozycji, np. przy pracy na komputerze lub czytaniu książki;
  • ból mięśni spowodowany nadmiernym wyziębieniem, np. wywołany prowadzeniem samochodu przy otwartym oknie;
  • napięcie mięśniowe wywołane nieprawidłową pozycją podczas snu;
  • napięciowe bóle głowy związane ze zbyt dużą ilością wypitej kawy, pracą przy komputerze, silnymi emocjami;
  • zatokowy ból głowy;
  • ból ucha związany z infekcją, hałasem czy lotem samolotem.

3. Punkty na stopach do masażu

Nie od dziś wiadomo, że masaż stóp, określany jako refleksologia stóp, ma pozytywny wpływ na cały organizm człowieka. Można go przeprowadzać ręcznie lub korzystając ze specjalnego wałka do masażu.

Wykonuje się go palcami, tzw. brzuśćcem kciuka, opuszkami palców lub tzw. kostkami, wcześniej nawilżając stopy tłustym kremem, by w ten sposób zapobiec podrażnieniom skóry. Punkty na stopach do masażu masuje się około 5 minut (przy ostrych dolegliwościach można wydłużyć zabieg do 15 minut) w następującej kolejności:

  • receptory nerek, przewodu moczowego i pęcherza;
  • receptory głowy;
  • receptory jelit, wątroby i trzustki;
  • pozostałe receptory.

Masaż punktowy jest zabiegiem leczniczym, aczkolwiek nie można go wykonywać w przypadku niektórych dolegliwości, jak np. ostrej gorączki, gruźlicy, chorób krwi, silnej depresji, schizofrenii, wrzodów żołądka i dwunastnicy, zmian skórnych i żylaków.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze