Trwa ładowanie...

Maść majerankowa – właściwości, zastosowanie i środki ostrożności

Avatar placeholder
24.09.2020 09:35
Maść majerankowa jest znana wszystkim. Stosuje się ją zwykle, gdy dokucza katar, ale również przy trudno gojących się ranach, oparzeniach i odmrożeniach czy stanach zapalnych błony śluzowej nosa.
Maść majerankowa jest znana wszystkim. Stosuje się ją zwykle, gdy dokucza katar, ale również przy trudno gojących się ranach, oparzeniach i odmrożeniach czy stanach zapalnych błony śluzowej nosa. (Pixabay)

Maść majerankowa jest znana wszystkim. Stosuje się ją zwykle, gdy dokucza katar, ale również przy trudno gojących się ranach, oparzeniach i odmrożeniach czy stanach zapalnych błony śluzowej nosa. Co warto niej wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest maść majerankowa?

Maść majerankowa to preparat roślinny stosowany pomocniczo w stanach zapalnych błony śluzowej nosa, najczęściej na katar. Zawiera ekstrakt z ziela majeranku (Majoranae herbae extractum). Ekstrahent to najczęściej etanol i wazelina biała.

2. Właściwości i działanie majeranku

Swoje właściwości maść zawdzięcza majerankowi. To zioło, które odnajduje się nie tylko w kuchni, ale i medycynie naturalnej. Ma wiele walorów leczniczych i prozdrowotnych. Na uwagę zasługują przede wszystkim właściwości ściągające i przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, wykrztuśne, odśluzowujące, przeciwbólowe, łagodzące i rozkurczowe. Ponadto majeranek zawiera wiele witamin, między innymi witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę E, witaminę A i witaminę K oraz minerały, takie, jak wapń, fosfor, cynk, żelazo, potas i magnez.

Jak działa maść majerankowa? Zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, łagodzi katar i ułatwia oddychanie. Ze względu na zawartość olejku majerankowego może wykazywać słabe działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dodatkowo lekko rozgrzewa, działa wzmacniająco i uszczelniająco na naczynia krwionośne. Przeciwdziała nadmiernemu łuszczeniu się skóry, a także przyspiesza ziarninowanie i bliznowacenie uszkodzonego naskórka.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Przeczytaj również:

3. Zastosowanie maści majerankowej

Maść majerankowa stosowana jest zewnętrznie. Cienką warstwę preparatu należy nałożyć na skórę wokół nozdrzy. Pod wpływem ciepła uwalniają się lecznicze olejki eteryczne, które są wdychane. Trzeba pamiętać, by nie wprowadzać jej do otworów nosowych, ponieważ produkt hamuje pracę aparatu rzęskowego błony śluzowej. Takie aplikacje można powtarzać 2-4 razy dziennie.

Maść majerankowa może być również stosowana do leczenia: stanów zapalnych, wzmocnienia ścianek drobnych naczyń krwionośnych, wspomagania regeneracji naskórka, oparzeń i odmrożeń, trądziku, łuszczycy, grzybicy, ukąszeń owadów.

Maść majerankowa ma lekkie działanie rozgrzewające, dlatego niektórzy rodzice stosują ją na kolki niemowlęce. Wielu osobom pomaga w przypadku leczenia zmian trądzikowych, a i przynosi ulgę przy hemoroidach, także w ciąży.

Zobacz również

4. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Przeciwwskazaniem do stosowania maści majerankowej jest nadwrażliwość na składniki preparatu oraz wiek. Maść majerankowa dla niemowląt czy noworodków to jeden z domowych sposobów na katar. Jest uznawany za bezpieczny, stąd sięga się po niego powszechnie i często. Warto jednak mieć na uwadze, że według zaleceń niektórych producentów maści nie stosuje się u dzieci poniżej 1. roku życia. Na ulotce można znaleźć również informację, że maść majerankowa może być stosowana u dorosłych oraz dzieci powyżej 3 lat.

Czy maść majerankowa w ciąży to dobry pomysł? Generalnie uważa się, że tak, choć dla niektórych kobiet jej zapach może być drażniący lub powodować mdłości. Używanie jej jest bezpieczne pod warunkiem, że przyszła mama nie ma uczulenia na majeranek. Nie istnieją jednak dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania leku w ciąży i podczas karmienia piersią, a także interakcji z innymi lekami. To dlatego przed zastosowaniem maści należy zapoznać się z informacjami zawartymi na ulotce dołączonej do opakowania.

W przeciwieństwie do większości leków maść majerankowa może być stosowana przez długi czas - nie wpływa niszcząco na śluzówkę nosa. Nie opisano też innych działań niepożądanych. Niemniej stosując ją należy pamiętać, że jej długotrwałe używanie może wywołać odbarwienia. Nie należy również posmarowanej preparatem skóry narażać na bezpośrednie działanie słońca. Grozi to podrażnieniem. Maści majerankowej nie należy stosować również w ostrych stanach zapalnych i na uszkodzoną skórę. Maść majerankową można kupić w aptekach. Nie jest refundowana. Jej cena wynosi kilka złotych. Preparat można również przygotować samodzielnie.

5. Jak zrobić maść majerankową?

Aby zrobić maść majerankową w domu, wystarczy przygotować jedną część niesolonego masła lub oleju kokosowego oraz jedną część suszonego ziela majeranku. Tłuszcz należy podgrzać i dodać do niego majeranek. Całość wystarczy wymieszać i przełożyć do pojemnika. Następnego dnia masę należy ponownie podgrzać i przecedzić. Gotową maść przechowuje się w lodówce.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze