Na aparat ortodontyczny nigdy nie jest za późno
Dawniej nie przywiązywano większej wagi do tego, czy zęby dzieci są proste czy może rosną krzywo. Jednak w ciągu ostatnich lat wzrosła liczba ortodontów, a najmłodsi są ich naprawdę częstymi pacjentami. Co więcej, zarówno sam aparat, jak i jego zakładanie są refundowane. Noszenie go nikogo już nie dziwi. Aparat ortodontyczny może być zakładany również osobom dorosłym. W każdym wieku można zadbać o swój ładny uśmiech!
1. Moda na aparaty ortodontyczne
Trend przywędrował do Polski zza oceanu, gdzie od dawna szerzony jest kult pięknego, hollywoodzkiego uśmiechu. Technika leczenia wad zgryzu jest coraz nowocześniejsza, a osiągane efekty są szybsze, bardziej spektakularne i obciążone mniejszymi dolegliwościami odczuwanymi przez pacjentów.
Ciężkie zbroje na zębach z powodzeniem zostały zastąpione przez naklejane zamki oraz łuki w formie cienkich drucików. Noszenie aparatów stało się nie tylko zdrowe, ale też pewnego rodzaju symbolem statusu społecznego oraz gadżetem.
Temat jest szeroko propagowany za sprawą znanych osobistości, które nosiły aparat na zębach. Modne i na czasie jest przede wszystkim samo dbanie o siebie, a troska o ładny uśmiech jest jednym z tego podstawowych elementów.
2. Wady zgryzu korygowane w każdym wieku
Szacuje się, że ponad połowa osób w Polsce nie ma idealnie prostych zębów. Krzywy zgryz okazuje się być nie tylko problemem estetycznym (choć na taki najczęściej zwracamy uwagę). Jest on również przyczyną chorób zębów, wad wymowy, a nawet bólu głowy. Na aparat ortodontyczny można jednak zdecydować się w każdym wieku. Coraz częściej sięgamy również do chirurgii ortognatycznej.
Sama ortodoncja często stanowi element leczenia interdyscyplinarnego, czyli połączonego z odbudową protetyczną czy zdrowieniem dziąseł. Pozytywnym skutkiem korekcji wad zgryzu jest nie tylko piękny uśmiech, ale również przygotowanie do leczenia protetycznego lub implantologicznego czy zapobieganie dalszemu zaburzonemu ścieraniu się zębów.
Trzeba jednak pamiętać, że na efekty należy poczekać, a niwelowanie wad pochłania nie tylko dużo czasu, ale też kosztów. Czy jednak powinniśmy oszczędzać na swoim zdrowiu? Odpowiedź jest oczywista.
3. Korygowanie zgryzu – sposoby
Kuracja zawsze rozpoczyna się od diagnozy i opracowania planu leczenia. Okazuje się, że aparat ortodontyczny nie jest narzędziem uniwersalnym, naprawiającym wszelkie wady. Badania powinny zostać przeprowadzone pod bardzo różnym kątem – wady zębowej, kostnej, a także czynnościowej (stan całej jamy ustnej, stawów, zaburzenia metabolizmu i odporności).
Ważne są również zdjęcia rentgenowskie. Leczenie zwykle rozpoczyna się od prostego i wyjmowanego aparatu. Skuteczność jest jednak uzależniona od rodzaju wady – im jest ona mniejsza, tym efekt jest szybszy i łatwiejszy do osiągnięcia.
4. Ortodoncja w starszym wieku
Leczenie ortodontyczne podejmowane w późniejszym wieku pozwala naprawić i nadrobić to, co nie zostało skorygowane w dzieciństwie. Osoby starsze decydują się na korekcję wad zgryzu, aby nie tylko wyprostować zęby (choć względy estetyczne są przecież ważne w każdym wieku), ale przede wszystkim ochronić je przed dalszymi chorobami i powikłaniami, w znacznym stopniu związanymi z wadą zgryzu.
Partnerem artykułu jest Alior Bank