Trwa ładowanie...

Nadmierne wypadanie, rozdwajanie, brak połysku – poznaj najczęstsze problemy związane ze zdrowiem i wyglądem włosów i dowiedz się, jak im zaradzić

Avatar placeholder
16.02.2017 10:36
Nadmierne wypadanie, rozdwajanie, brak połysku – poznaj najczęstsze problemy związane ze zdrowiem i wyglądem włosów i dowiedz się, jak im zaradzić
Nadmierne wypadanie, rozdwajanie, brak połysku – poznaj najczęstsze problemy związane ze zdrowiem i wyglądem włosów i dowiedz się, jak im zaradzić

Mocne, lśniące i nieprzesuszone włosy to prawdziwy atut urody. Świadczą o naszym zdrowiu, witalności i trosce o wygląd. Jeśli doświadczasz problemów z nimi, istnieje recepta na uporanie się z nimi.

Naszą głowę pokrywa od 100 do 160 tysięcy włosów. Prawie 4/5 z nich jest zawsze w fazie wzrostu, zwanej anagenem. To właśnie wtedy wymagają dostarczania im odpowiedniej ilości składników odżywczych i właściwej pielęgnacji. Część włosa, która decyduje o jego kondycji, jest tuż przy skórze, wystaje z mieszka włosowego. Trzon włosa, wyrastający ponad nią jest całkowicie… martwy. Inaczej czulibyśmy ból przy strzyżeniu.

1. Nadmierne wypadanie włosów

Powodów tego problemu może być kilka. Podstawa to nieodpowiednia dieta, stres i niewłaściwa pielęgnacja, czyli czynniki, na które mamy wpływ. Nadmierne wypadanie włosów może też być skutkiem chorób, zaburzeń hormonalnych, przyjmowania niektórych leków lub nieprawidłowo wykonanych zabiegów fryzjerskich (trwała, farbowanie).

Chcąc rozprawić się z problemem wypadających włosów, przede wszystkim należy postawić na racjonalną dietę i odpowiednio dobraną suplementację. Jakich składników szukać w produktach spożywczych?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • Witaminy B1, bo wspiera wytwarzanie aminokwasów, będących głównym budulcem włosa.
  • Witaminy B2, ponieważ wspomaga metabolizm energetyczny komórek.
  • Witamina B12 umożliwia prawidłowy podział komórek tworzących cebulki włosa, tzw. keratynocytów. Jej brak powoduje nie tylko wypadanie włosów, ale i ich odbarwianie się. Witaminy z grupy B niezbędne są także w procesie produkcji krwi, która dostarcza tlenu do wszystkich komórek naszego ciała, a więc i cebulek włosa.
  • Jod wpływa na wygląd skóry. Jeśli nie dostarczamy tego pierwiastka w diecie lub przez suplementację, szorstka podrażniona skóra łatwo ulega uszkodzeniom i nie jest w stanie stabilnie utrzymywać włosa w cebulce, dlatego zaczynają one wypadać.
  • Żelazo jest składnikiem odpowiadającym za dostarczenie tlenu do komórek organizmu. To główny składnik hemoglobiny, elementu czerwonych krwinek. Zbyt niski jego poziom powoduje zaburzenia komórek w oddychaniu, a więc i osłabienie cebulki włosa. Włosy stają się wtedy szorstkie i łamliwe, aż w końcu wypadają.

2. ABC pielęgnacji włosów

Szarpanie włosów szczotką czy gęstym grzebieniem, częste suszenie włosów i skóry głowy gorącym strumieniem powietrza to główne grzechy w pielęgnacji. Najlepiej, po ich umyciu, nałożyć odżywkę bez spłukiwania i po dwóch minutach rozczesać włosy grzebieniem, który ma duże odstępy między ząbkami. Następnie spłukać włosy, lekko osuszyć ręcznikiem, a nie wycierać (od tego się łamią!) i spryskać je sprayem ułatwiającym rozczesywanie. Dobrze jest co jakiś czas pozostawić włosy do naturalnego wyschnięcia, a używając suszarki, unikać używania gorącego powietrza. Częste związywanie włosów ciasno gumką sprawia, że nie tylko stają się one łamliwe, ale nadwyrężane są cebulki włosa przez nienaturalne napięcie skóry.

Podrażniona skóra głowy istotnie wpływa na wygląd włosów. Oprócz stosowania bezpiecznych, sprawdzonych kosmetyków do codziennej pielęgnacji, warto dostarczać organizmowi kompleksu witamin i innych składników budulcowych, ważnych dla włosów oraz chroniących skórę głowy. Aplikowany na nią tuż u nasady włosów, Lotion VITAPIL skutecznie zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów i stymuluje porost nowych. Preparat ma szerokie spectrum działania, bo dodatkowo ogranicza produkcję sebum, odżywia, nabłyszcza i regeneruje włosy, a także nawilża skórę głowy korzystnie wpływając na jej barierę lipidową.

3. Włosy na wysoki połysk

Chcąc cieszyć się lśniącymi włosami, które nie tylko są mocne „u podstawy”, czyli nie wypadają, ale i są elastyczne, rosną w odpowiednim tempie, mają intensywną barwę, a także nie kruszą się i nie rozdwajają, konieczne jest postawienie na trzy czynniki. Są to: wspomniana odpowiednia pielęgnacja, niwelowanie skutków stresu (techniki relaksacyjne, aktywność fizyczna) oraz dieta uwzględniająca wszystkie potrzeby skóry i włosów.

Część składników odżywczych dających ładny wygląd włosów zapewnia też ich wzrost oraz regulację gruczołów łojowych, czyli skuteczną walkę z ich nadmiernym przetłuszczaniem się.

  • Witamina A w formie beta karotenu odpowiada za podział komórek, dlatego ma wpływ na mieszek włosowy i łodygę. To bardzo ważny składnik dla skóry głowy – nawilża ją i reguluje wydzielanie sebum. Jej brak sprawia, że skóra głowy jest sucha, a włosy i paznokcie łamliwe.
  • Biotyna wpływa na aktywność mieszków włosowych, zapobiega przetłuszczaniu się włosów. Dzięki niej włosy są sprężyste i elastyczne.
  • Witamina C jest tarczą obronną przed działaniem wolnych rodników. Wspomaga produkcję włókien kolagenowych, dzięki którym włosy są sprężyste. Daje właściwą strukturę białek łodygi włosa. Jeśli nie dostarczamy jej w diecie, włosy szybko rozdwajają się i łamią.
  • Cynk to niezbędny czynnik syntezy białek, w tym keratyny – najważniejszego składnika budulcowego włosa. Wpływa na tempo podziału komórek i nawilżenie skóry głowy. Reguluje metabolizm kwasów tłuszczowych, dzięki niemu włosy stają się lśniące i gładkie.
  • Niacyna to ważny czynnik wzrostu włosa. Wspomaga transport składników odżywczych do cebulki. Poprawia zarówno wygląd skóry głowy, jak i włosów.
  • Krzemionka daje włosom elastyczność i grubość. Jest powszechnie stosowana w preparatach wzmacniających włosy, ale to ta pochodząca z pędów bambusa zawiera jej aż pięć razy więcej, niż na przykład skrzyp polny. Dlaczego? Bambus rośnie dziko w krajach tropikalnych i słynie z bardzo szybkiego wzrostu. Jest wytrzymały, elastyczny i ma zdolność regeneracji. I właśnie te cechy przekazuje włosom, kiedy przyjmujemy suplementy diety, które mają go w swoim składzie.
  • Miedź daje prawidłową pigmentację włosów, a także sprawia, że są elastyczne i sprężyste. Dzięki niej włosy utrzymują intensywny kolor, także po farbowaniu, i mają ładne, nierozdwajające się końcówki.

Powyższe witaminy i minerały to część listy składników bardzo istotnych dla utrzymania zdrowych i pięknych włosów. Wiele z nich trudno zapewnić organizmowi w wystarczającej włosom ilości, nawet jeśli stosujemy racjonalną różnorodną dietę. Istotne jest to, aby uzupełnianie diety było rozważne, bo przedawkowanie niektórych pierwiastków bywa równie groźne, jak ich niedobór. Dlatego, oprócz zbilansowanej diety, warto postawić na preparaty, jak np. VITAPIL, które dostarczą naszemu organizmowi optymalnej dziennej dawki poszczególnych składników. Preparat ten zawiera wiele aktywnych składników zapobiegających wypadaniu włosów i niezbędnych dla utrzymania ich w dobrej kondycji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze