Nadmiernie się pocisz? Może być to objawem poważnej choroby
Każdy z nas się poci, jest to objaw jak najbardziej prawidłowy. Ale czy zawsze? Niekiedy nadmierne pocenie może być oznaką choroby.
Obfite pocenie powodować może niewłaściwa dieta, picie alkoholu czy palenie papierosów. U nastolatków to objaw dojrzewania. Nadmiernie pocą się także osoby, które się stresują i te, które przyjmują niektóre leki.
Często zlewne poty wywołane są poważnymi chorobami. Świadczyć mogą o cukrzycy, zawale, nadczynności tarczycy, a nawet o nowotworach.
Dlatego bacznie powinniśmy obserwować nasz organizm. Ważne jest to, kiedy się pocimy - w dzień czy w nocy? Podczas choroby nasz pot często ma również nieprzyjemny, charakterystyczny zapach, co powinno wzbudzić niepokój. Jeżeli niepokojące objawy nie mijają po dwóch tygodniach, konieczna jest wizyta u specjalisty, który postawi diagnozę.
1. Cukrzyca
Nocne poty pojawiają się u pacjentów chorych na cukrzycę. Dochodzi wtedy do spadku glukozy. Poty są zlewne, a chorzy odczuwają je jako zimne. Chorzy na cukrzycę pocą się także w ciągu dnia. Nadmiernej potliwości towarzyszy przyspieszone tętno, zawroty głowy i drżenie mięśni.
2. Atak serca
W 2005 roku przeprowadzono badania na Uniwersytecie Illinois w Chicago, które pokazały, że nadmierne pocenie może być sygnałem nieprawidłowej pracy serca, a nawet zawału. Oprócz zlewnych potów, chory czuje wtedy piekący ból za mostkiem, duszność i silny niepokój.
3. Menopauza
Dotkliwym symptomem menopauzy są gwałtowne uderzenia gorąca w ciągu dnia, a także napadowe i nocne pocenie się. Powodem jest zaburzona gospodarka hormonalna. Cykle stają się bezowulacyjne, w organizmie kobiety brakuje progesteronu i estrogenów. W takiej sytuacji lekarz często zleca zastępczą terapię hormonalną.
4. Nowotwory
Zbyt obfite pocenie się, szczególnie nocą, świadczy także o wystąpieniu nowotworów układu chłonnego, takich jak białaczka, chłonniaki i ziarnica. Poty mają charakter zlewny. Chory w ciągu nocy musi zmieniać bieliznę. W tego typu nowotworach występują także inne objawy, m.in. kaszel czy gorączka.
Bladość skóry i powiększone węzły chłonne również sugerują obecność nowotworu układu chłonnego. Z kolei pocenie, drażliwość, napady głodu i drżenie mięśni świadczyć mogą także o raku trzustki.
Według specjalistów, wzmożona potliwość u osób chorych na raka wywołana może być substancją, którą wydalają komórki guza.
5. Stosowanie leków
Nocne poty powodować może zażywanie leków z grupy glikokortykosteroidów (stosowanych np. przy chorobach płuc i astmie). Podobne skutki uboczne dają salicylany, preparaty stowowane w depresji, a także leki przeciwbólowe.
6. Nadczynność tarczycy
Wśród wielu objawów nadczynności tarczycy, wymienić można nadpobudliwość, duszność, drżenie rąk, przyśpieszoną akcję serca, utratę masy ciała i nadmierną potliwość w nocy i w dzień.
Chorzy na nadczynność tarczycy bardzo często czują, że jest im gorąco, mimo że temperatura na dworze jest optymalna. Przyspieszona przemiana materii powoduje, że organizm wytwarza więcej ciepła i musi je wydalić. Pacjenci są z tą chorobą źle znoszą wysokie temperatury.
7. Stres
Pocenie jest także objawem stresu. Pojawia się nagle, gdy czujemy lęk. Najczęściej pocą się nam dłonie, twarz, stopy i pachwiny.