Trwa ładowanie...

Nadmiernie się pocisz? Może być to objawem poważnej choroby

Każdy z nas się poci, jest to objaw jak najbardziej prawidłowy. Ale czy zawsze? Niekiedy nadmierne pocenie może być oznaką choroby.

Obfite pocenie powodować może niewłaściwa dieta, picie alkoholu czy palenie papierosów. U nastolatków to objaw dojrzewania. Nadmiernie pocą się także osoby, które się stresują i te, które przyjmują niektóre leki.

Często zlewne poty wywołane są poważnymi chorobami. Świadczyć mogą o cukrzycy, zawale, nadczynności tarczycy, a nawet o nowotworach.

Zobacz film: "Dieta dla cukrzyka"

Dlatego bacznie powinniśmy obserwować nasz organizm. Ważne jest to, kiedy się pocimy - w dzień czy w nocy? Podczas choroby nasz pot często ma również nieprzyjemny, charakterystyczny zapach, co powinno wzbudzić niepokój. Jeżeli niepokojące objawy nie mijają po dwóch tygodniach, konieczna jest wizyta u specjalisty, który postawi diagnozę.

1. Cukrzyca

Nocne poty pojawiają się u pacjentów chorych na cukrzycę. Dochodzi wtedy do spadku glukozy. Poty są zlewne, a chorzy odczuwają je jako zimne. Chorzy na cukrzycę pocą się także w ciągu dnia. Nadmiernej potliwości towarzyszy przyspieszone tętno, zawroty głowy i drżenie mięśni.

2. Atak serca

W 2005 roku przeprowadzono badania na Uniwersytecie Illinois w Chicago, które pokazały, że nadmierne pocenie może być sygnałem nieprawidłowej pracy serca, a nawet zawału. Oprócz zlewnych potów, chory czuje wtedy piekący ból za mostkiem, duszność i silny niepokój.

3. Menopauza

Dotkliwym symptomem menopauzy są gwałtowne uderzenia gorąca w ciągu dnia, a także napadowe i nocne pocenie się. Powodem jest zaburzona gospodarka hormonalna. Cykle stają się bezowulacyjne, w organizmie kobiety brakuje progesteronu i estrogenów. W takiej sytuacji lekarz często zleca zastępczą terapię hormonalną.

4. Nowotwory

Zbyt obfite pocenie się, szczególnie nocą, świadczy także o wystąpieniu nowotworów układu chłonnego, takich jak białaczka, chłonniaki i ziarnica. Poty mają charakter zlewny. Chory w ciągu nocy musi zmieniać bieliznę. W tego typu nowotworach występują także inne objawy, m.in. kaszel czy gorączka.

Bladość skóry i powiększone węzły chłonne również sugerują obecność  nowotworu układu chłonnego. Z kolei pocenie, drażliwość, napady głodu i drżenie mięśni świadczyć mogą także o raku trzustki.

Według specjalistów, wzmożona potliwość u osób chorych na raka wywołana może być substancją, którą wydalają komórki guza.

5. Stosowanie leków

Nocne poty powodować może zażywanie leków z grupy glikokortykosteroidów (stosowanych np. przy chorobach płuc i astmie). Podobne skutki uboczne dają salicylany, preparaty stowowane w depresji, a także leki przeciwbólowe.

6. Nadczynność tarczycy

Wśród wielu objawów nadczynności tarczycy, wymienić można nadpobudliwość, duszność, drżenie rąk, przyśpieszoną akcję serca, utratę masy ciała i nadmierną potliwość w nocy i w dzień.

Chorzy na nadczynność tarczycy bardzo często czują, że jest im gorąco, mimo że temperatura na dworze jest optymalna. Przyspieszona przemiana materii powoduje, że organizm wytwarza więcej ciepła i musi je wydalić. Pacjenci są z tą chorobą źle znoszą wysokie temperatury.

 

7. Stres

Pocenie jest także objawem stresu. Pojawia się nagle, gdy czujemy lęk. Najczęściej pocą się nam dłonie, twarz, stopy i pachwiny.

Nadmierne pocenie może być objawem choroby
Nadmierne pocenie może być objawem choroby (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.