Trwa ładowanie...

Nie bój się egzotycznych wakacji. Jak dbać o bezpieczeństwo podczas podróży?

Podróżowanie to doskonały sposób na poznawanie świata. Często jednak rezygnujemy z dalekich wypraw i wakacji w najbardziej egzotycznych zakątkach globu, obawiając się niebezpieczeństw. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Zdecydowanie nie! Wystarczy jedynie odpowiednia organizacja i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby w pełni cieszyć się z tego, czym kuszą tropikalne kierunki. Oto kilka rad, o których warto pamiętać!

1. Skorzystaj z usług biura podróży

Wiele osób ma obawy przed wyjazdem na egzotyczne wakacje
Wiele osób ma obawy przed wyjazdem na egzotyczne wakacje

Jeśli planujesz egzotyczne wakacje, warto skorzystać z usług biura podróży, które ma w swojej ofercie wiele wycieczek, nawet w najodleglejsze zakątki świata. Warto zdać się na doświadczonego organizatora, który mądrze rozplanuje plan wycieczki i zabierze nas wszędzie tam, gdzie czekają nas niesamowite widoki i wspaniałe atrakcje. Pamiętajmy, że podczas zorganizowanej wycieczki, turyści mogą liczyć nie tylko na wsparcie na miejscu, ale również mają zapewnioną bezpieczną podróż z lotniska do hotelu oraz odpowiednią opiekę podczas dodatkowych wycieczek grupowych.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Dlaczego jeszcze warto wybierać zorganizowane wycieczki?

Doświadczone biuro podróży z całą pewnością dysponuje także rozbudowaną i przede wszystkim, dokładnie sprawdzoną bazą noclegową, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nasz pobyt spędzimy w warunkach, które odpowiadają wybranemu przy zakupie standardowi.

Decydując się na egzotyczne wakacje warto rozważyć hotele o większej liczbie gwiazdek. Przykładają one dużą uwagę do czystości pokojów oraz dysponują odpowiednim zapleczem gastronomicznym, dlatego możemy mieć pewność, że poznawanie nowych smaków lokalnej kuchni będzie nie tylko przyjemne, ale i w pełni bezpieczne.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że przy zorganizowanych wakacjach z biurem podróży jesteśmy, przez cały okres pobytu, otoczeni opieką profesjonalnej kadry pilotów i rezydentów. W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia lub potrzeby uzyskania pomocy nie jesteśmy zdani tylko na siebie.

3. Podróż do egzotycznych krajów - o czym warto pamiętać?

Przed wylotem na egzotyczne wakacje warto także pamiętać o odpowiednim wyposażeniu swojego bagażu. W tropikalnych zakątkach świata panuje duże nasłonecznienie, więc jeśli planujemy aktywne zwiedzanie lub relaks na plaży, warto zabrać ze sobą kosmetyki z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, które chronią skórę przed promieniowaniem UVA i UVB.

Przed wyjazdem do niektórych krajów - np. Tajlandii, państw południowej Afryki oraz Ameryki Środkowej i Południowej, a także na egzotyczne wyspy (np. Sri Lankę), warto poznać zalecenia lekarza medycyny podróży, a dobrą praktyką jest wykonanie podstawowych szczepionek, choć ryzyko zachorowania na którąś z egzotycznych chorób jest mało prawdopodobne. Listę zaleceń co do wymaganych w danym kraju szczepionek znajdziemy bez trudu na stronach polskiego MSZ.

4. Bezpieczne zwiedzanie, czyli na co zwracać uwagę na miejscu?

W nawet najbardziej egzotycznych zakątkach świata ryzyko zachorowania na niebezpieczne choroby jest niewielkie, jeśli tylko przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny. Myjmy ręce przed każdym posiłkiem, nie pijmy wody z kranu, pamiętajmy o umiarze, jeżeli chodzi o wystawianie się na słońce, a jeżeli przebywamy w wilgotnym klimacie, gdzie komary i inne owady potrafią być uciążliwe - pamiętajmy o odpowiednich repelentach i odzieży okrywającej większość ciała.

Dobrym przyzwyczajeniem jest noszenie przy sobie żelu antybakteryjnego do dezynfekcji rąk, a w czasie upałów przyjmowanie dużej ilości płynów. Zakręcanej wody butelkowanej, profilaktycznie warto używać także do mycia zębów.

Wybierając się do egzotycznych krajów lub na tropikalne wyspy, gdzie standardy higieny nie są aż tak wysokie, warto również zrezygnować z niektórych atrakcji - np. wykonania tatuażu w azjatyckim salonie lub korzystania z zabiegów medycznych w gabinetach na świeżym powietrzu.

5. Poznawaj świat od kuchni... i dbaj o swój żołądek

Choć nowe miejsca najlepiej poznaje się "od kuchni", warto wybierać jedynie sprawdzone restauracje - np. położone w obrębie hotelu lub takie, w których zawsze znajduje się wielu turystów. Jedzenia należy unikać na ulicznych straganach i w przydrożnych barach. Warto także rezygnować z produktów niepoddanych odpowiedniej obróbce termicznej oraz potraw długo przetrzymywanych na słońcu lub w temperaturze pokojowej. Unikajmy także lodu, który mógł być przygotowany z wody z kranu, a owoce dokładnie myjmy i obierajmy przed spożyciem.

Nasze żołądki mogą jednak nie być przygotowane na zupełnie nową dietę i nieznane dotąd składniki. Dlatego w naszej podróżnej apteczce powinny znaleźć się także podstawowe leki na dolegliwości żołądkowe, a także probiotyki wzmacniające florę bakteryjną i ułatwiające proces trawienia.

6. Nie bój się podróżować

Podróżowanie to doskonały sposób na poznawanie świata. Nie bójmy się, nawet tych najbardziej egzotycznych miejsc - nic nam nie grozi, jeśli będziemy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny oraz zastosujemy odpowiednią profilaktykę. Wtedy możemy mieć pewność, że w pełni skorzystamy z tego, czym tak bardzo kuszą tropikalne zakątki świata, nie obawiając się o stan naszego zdrowia

Źródło

Nie bój się egzotycznych wakacji. Jak dbać o bezpieczeństwo podczas podróży?
Nie bój się egzotycznych wakacji. Jak dbać o bezpieczeństwo podczas podróży?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.