Serwatka - co to jest, właściwości
Po kozim mleku, ślimakach i jedwabnych poszewkach na poduszki do walki z niechcianymi przez większość kobiet oznakami starzenia wkracza serwatka – uboczny produkt przemysłu mleczarskiego. Czy serwatka pomoże wygładzić zmarszczki i uczyni skórę ponownie młodą i napiętą? To byłby przełom w przemyśle kosmetycznym i kolejna świetna okazja dla polskiej gospodarki. Gdyby tylko produkty, w których znajduje się serwatka trafiły na półki sklepowe, w pełni wykorzystany zostałby produkt, który jest całkowicie zbędny w procesie produkcji wyrobów mleczarskich.
Krakowscy naukowcy swoją innowacyjną recepturę naturalnych kosmetyków, których produkcja opierałaby się przede wszystkim na wykorzystaniu białek serwatkowych, zaprezentowali w ramach konkursu "Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki".
Serwatka w kosmetyce to wciąż niewykorzystany składnik. Nad recepturą, która odżywia, nawilża i wygładza skórę, pracowali: dr inż. Małgorzata Tabaszewska i prof. dr hab. inż. Tadeusz Grega z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz dr inż. Elżbieta Sikora z Politechniki Krakowskiej.
1. Co to jest serwatka?
Jak wyjaśnia dr Tabaszewska – białka serwatki o małej masie cząsteczkowej mogą wnikać do głębszych warstw naszej skóry, przez co zdecydowanie poprawiają jej stan. Białka o większej masie cząsteczkowej, które pozostają na powierzchni skóry, chronią ją przed nadmierną utratą wody. Sekret młodej, promiennej i gładkiej skóry tkwi właśnie w jej odpowiednim nawilżeniu.
Produkt, w którym jest serwatka, ma składać się wyłącznie z naturalnych składników. W dobie, kiedy zaczynamy w sposób świadomy podchodzić do tego, jak się odżywiamy, jaki styl życia prowadzimy, czy jakich kosmetyków używamy – polski, ekologiczny produkt kosmetyczny z serwatki o udowodnionym działaniu może okazać się prawdziwym hitem, ale jest również dużym wyzwaniem dla naukowców.
Krem czy żel z serwatki powinien bowiem zachować odpowiednio stałą konsystencję. W przypadku wykorzystania wyłącznie surowców naturalnych nie będzie to proste – najważniejsze będzie ustalenie właściwych proporcji i stabilnego składu.Kosmetyczna serwatka, a właściwie produkt na bazie serwatki, przeszedł już pierwsze testy na konsumentach, u których wywołał duże zainteresowanie.
Uczestnicy badania docenili jego w pełni naturalny skład, ale również zauważyli obiecywane działanie, opierające się na zawartości serwatki. Jak podkreślają naukowcy, proces technologiczny, który umożliwiłby wydostanie się produktu z laboratorium, nie jest drogi i jego rozpoczęcie powinno zainteresować przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorców.
Koniecznie przeczytaj
2. Właściwości serwatki
Serwatka w Polsce jest wciąż niedoceniana, a w miejscach, gdzie produkowane są wyroby mleczarskie, najczęściej wykorzystuje się ją jako pokarm dla zwierząt. Niewielu z nas wie, że serwatka to skarb dla zdrowia i urody. Serwatka wpływa pozytywnie na procesy trawienne i jest lekkostrawna.
Dzięki zawartości laktozy serwatka wzmacnia system immunologiczny, zawiera mnóstwo witamin: B1, B12, B2 i B6, biotynę oraz kwas pantotenowy.
Dodatkowo serwatka jest źródłem cennych składników mineralnych takich jak fosfor, wapń, sód i jod, a bioaktywne składniki białek znajdujących się w serwatce pomagają ustabilizować poziom cukru we krwi, wzmacniają błonę śluzową żołądka, wykazują właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne, a także wspomagają leczenie nadciśnienia.