Trwa ładowanie...

Ochrona przed kleszczami

Avatar placeholder
05.09.2013 13:44
Ochrona przed kleszczami
Ochrona przed kleszczami

Lato to okres, gdy częściej spędzamy czas na świeżym powietrzu, w lasach, nad jeziorem czy na łąkach. To niestety również czas, gdy atakują kleszcze. Te małe pasożyty z roku na rok powiększają swoje terytoria i dziś można je spotkać również na terenach miejskich – w ogródkach działkowych i w parkach. Warto wiedzieć, jak się przed nimi ustrzec i co zrobić, gdy już nas zaatakują.

1. Choroby przenoszone przez kleszcze Kleszcze są pajęczakami z rodziny roztoczy. Te małe pasożyty mają zaledwie kilka milimetrów, dlatego trudno je zauważyć i chronić się przed nimi. Uzbrojone są w ząbki, którymi przyczepiają się do skóry i ssą krew. Ilość kleszczy z roku na rok zwiększa się. Przyczyną są głównie zmiany klimatyczne. Łagodniejsze zimy udostępniają kleszczom coraz więcej miejsc, wcześniej niedostępnych. Również zmiana trybu życia człowieka przyczyniła się do tego. Jesteśmy bardziej mobilni, a z nami nasze zwierzęta – psy i koty, które mogą przenosić kleszcze na swoich futerkach. Kleszcz jest pasożytem, który roznosi wiele chorób. Jedną z najgroźniejszych jest

kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W Polsce występuje ono już od 50 lat. Jest to ciężka choroba centralnego układu nerwowego wywoływana zakażeniem wirusowym, a by zostać zakażonym, wystarczy ukłucie kleszcza.

Kleszcze najczęściej wkłuwają się w miejsca pokryte cienką, delikatną skórą, wilgotne i dobrze ukrwione: kark, pachy, zgięcia kolan, nasady włosów. Najgorsze jest to, że kleszcz w trakcie kłucia nas jednocześnie wstrzykuje do rany środek znieczulający, co powoduje, że możemy być długo nieświadomi powstałego zagrożenia. Jeżeli kleszcz jest zainfekowany, to jedno ukłucie wystarczy, by w naszym organizmie zaczęła rozwijać się choroba. Objawy zakażenia pojawiają się dopiero po kilkunastu dniach i są podobne do objawów grypy: bóle głowy, mięśni, gorączka, ogólne rozbicie. Te objawy mogą ustąpić albo przerodzić się w kleszczowe zapalenie mózgu u dorosłych lub opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci i młodzieży. Wtedy pojawiają się wymioty, nudności, drgawki, zaburzenia orientacji, porażenia mięśni, utrata świadomości, przytomności, a nawet śpiączka. Ta choroba może doprowadzić nawet do śmierci, a jej leczenie odbywa się w szpitalu i trwa nawet rok. Obecnie nie ma leków, które mogłyby szybko poprawić stan chorego, leczenie jest objawowe.

2. Ochrona przed kleszczami Skutecznym sposobem na uniknięcie tej choroby są szczepionki. Najlepiej zaszczepić się wczesną wiosną, by organizm zdążył wytworzyć przeciwciała.

Szczepienia przeciw kleszczom są dostępne w całym kraju lub można na podstawie recepty wykupić je samemu w aptece. Pełną odporność zapewniają dwie dawki szczepionki oraz przyjmowanie szczepionek przypominających. Poniżej przedstawiamy rekomendowany czas szczepień, jednak zawsze decyduje o tym lekarz:

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"
  • 1 dawka w dowolnym dniu,
  • 2 dawka – 1-3 miesiące po pierwszej,
  • 3 dawka – 5-12 miesięcy po drugiej,
  • dawki przypominające – po 3 latach od pierwszej dawki, a później co 3-5 lat. Jak

usunąć kleszcza ? Jeżeli zauważysz kleszcza na swojej skórze, to jak najszybciej go usuń. Możesz to zrobić za pomocą pęsety albo specjalnej pompki dostępnej w aptece. Pamiętaj, by usunąć go w całości, w innym wypadku może dojść do poważnych powikłań. Jeżeli nie udaje ci się dokonać tego samodzielnie, zgłoś się do lekarza. Na końcu odkaź ukąszone miejsce. Gdy podejrzewasz, że kleszcz był w twoim ciele dłużej niż 24 godziny, to również zgłoś się do lekarza na konsultację.

Jak uniknąć zakażenia? W miejscach, w których mogą być kleszcze staraj się chodzić w ubraniu z długim rękawem i koniecznie z nakryciem głowy. Po powrocie do domu sprawdzaj dokładnie, czy nie masz gdzieś kleszczy. Możesz również zakupić różnego rodzaju płyny i żele, które je odstraszają.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze