Trwa ładowanie...

Od 1 marca zostaną wycofane niektóre szampony. Mogą zawierać rakotwórczą substancję

 Karolina Rozmus
01.03.2022 13:47
Od 1 marca zostaną wycofane niektóre szampony. Mogą zawierać rakotwórczą substancję
Od 1 marca zostaną wycofane niektóre szampony. Mogą zawierać rakotwórczą substancję (Getty Images)

W marcu ze sklepowych i aptecznych półek znikną niektóre kosmetyki. Powód? Unia Europejska uznała dwie substancje za rakotwórcze, mutagenne i działające szkodliwie na rozrodczość. Gdzie znajdziemy lilian i pirytionian cynku, a także co zrobić z zakupionymi produktami?

spis treści

1. UE wycofuje kosmetyki

Niektóre kosmetyki znikną ze sklepów
Niektóre kosmetyki znikną ze sklepów (Getty Images)

1 marca 2022 r. wejdzie w życie Rozporządzenie Komisji Europejskiej, które zakazuje wprowadzania na rynek produktów, które mają w składzie dwie substancje:

Zobacz film: "Łupież pstry – objawy"
  • aldehyd 2-(4-tert-butylobenzylo) propionowy; nazwa zwyczajowa Lilial (INCI: Butylphenyl Methylpropional),
  • pirytionian cynku (INCI: Zinc Pyrithione).

Powodem tej decyzji jest szkodliwość substancji. Obie zostały uznane za rakotwórcze, mutagenne i działające szkodliwie na rozrodczość.

2. Gdzie znajdziemy lilian i pirytionian cynku?

Lilial pojawia się w kompozycjach zapachowych i aromatach, nadając zapach kwiatowy, przywodzący na myśl konwalie. Z tego powodu można go spotkać w wielu produktach – perfumach, kosmetykach pielęgnacyjnych, a także w proszku do prania czy płynie do płukania.

Poza tym, że został uznany za rakotwórczy, od lat wiadomo, że lilial jest jednym z silniejszych alergenów. Z kolei pirytionian cynku można odnaleźć w produktach do pielęgnacji i leczenia skóry głowy. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego dodawany jest do szamponów przeciwłupieżowych. Po produkty z pirytionianem cynku w składzie sięgają też osoby, które leczą łuszczycę, egzemę i łojotokowe zapalenie skóry. Możemy go również znaleźć w produktach hamujących wypadanie włosów.

Dotychczas pirytonian cynku klasyfikowany był jako substancja CMR kategorii 1B, czyli wpływająca szkodliwie na rozrodczość. Stąd dopuszczano jego stosowanie pod pewnymi warunkami: w produktach niespłukiwalnych jego stężenie nie mogło przekraczać 0,1 proc., a w produktach spłukiwalnych – 1 proc.

3. Czy można stosować produkty z lilianem i pirytionianem cynku?

Komisja Europejska nie przewidziała procedury, która pozwoliłaby klientom na zwrot wycofanych ze sprzedaży produktów. To oznacza, że każdy, kto zakupił kosmetyki zawierające lilian lub pirytionian cynku mogą wciąż z nich korzystać, aż do końca terminu ważności.

W przypadku produktów o charakterze leczniczym osoby borykające się z łupieżem mogą skorzystać z alternatyw. Substancjami mającymi działanie przeciwgrzybicze są m.in. ketokonazol, klotrimazol, siarczek selenu czy naturalne wyciągi roślinne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze