Od trzech miesięcy piję ocet jabłkowy. Oto efekty
O właściwościach octu jabłkowego można przeczytać wszędzie – blogerki i dietetycy chętnie umieszczają wpisy o tym, jak dzięki regularnemu spożywaniu tego specyfiku można zrzucić zbędne kilogramy. Jako niedowiarek postanowiłam sama to sprawdzić i przez okres trzech miesięcy pić ocet jabłkowy. Czy pomogło mi to schudnąć? Sprawdźcie.
1. Jak wybrać ocet jabłkowy?
Ocet octowi nierówny. Sklepowe półki uginają się pod ciężarem tego specyfiku, jednak nie dajcie się nabrać. Idealnym rozwiązaniem jest przygotowanie swojego octu jabłkowego, jednak rozumiem, że możesz nie mieć na to czasu, ochoty, zdolności czy miejsca – mam tak samo. Przed zakupem przeczytałam wiele artykułów na temat wyboru octu i wszystkie sprowadzają się do dwóch wniosków:
- należy kupić go w szklanej butelce,
- niech będzie ciemny i najlepiej mętny.
Te dwa kryteria pozwolą ci wybrać ocet, który będzie smakował i delikatnie pachniał jabłkami, a nie octem spirytusowym. Ocet jabłkowy jest produktem w 100 proc. naturalnym, ma lekko pomarańczowe zabarwienie i może być naturalnie mętny.
Sam w sobie jest konserwantem, dlatego w jego składzie nie powinno być dodatku żadnych substancji mających przedłużyć jego trwałość.
Smak dobrego octu jabłkowego będzie przyjemny dla osób, które lubią kwaśny smak. Mi zupełnie nie przeszkadzał.
2. Ocet jabłkowy – efekty
Przeczytałam wiele blogów, na których autorzy polecali pić rozcieńczony ocet jabłkowy na czczo. Nie mogłam uwierzyć, że to może być zdrowe i skonsultowałam to ze znajomą dietetyczką, której reakcja była bardzo stanowcza: ‘’Dorota, nie rób tego sobie. To za silny kwas, żeby pić go na pusty żołądek”. Posłuchałam.
Przyjęłam zasadę, że będę piła ocet jabłkowy z zimną wodą (tak smakuje najlepiej) pół h przed obiadem i ok. godziny przed pójściem spać – w ten sposób układ trawienny pracuje również w nocy. Jedna łyżka octu na 200 ml wody.
Do przygody z octem postanowiłam podejść odpowiedzialnie i zasięgnęłam opinii dentysty, w trosce o swoje zęby. Potwierdził moje obawy. Długotrwałe picie kwasu jabłkowego uszkodzi szkliwo. Rozwiązaniem okazała się rurka. na szczęście do tej pory w mojej jamie ustnej nie ma żadnych uszkodzeń.
Co się zmieniło po trzech miesiącach picia octu jabłkowego? Dla wszystkich, którzy liczą na spektakularne zrzucenie kilku kilogramów, mam złą wiadomość – moja waga stoi, nie drgnęła nawet o pół kg. Są jednak pozytywne efekty – z obwodu mojego brzucha zniknęło 7 cm! Jak to możliwe? To proste. Zauważyłam, że ocet jabłkowy poprawia pracę mojego układu pokarmowego.
Od dwóch miesięcy (musiałam poczekać na efekt 3 tygodnie) nie miałam żadnych wzdęć (nawet po zjedzeniu strączków i podczas miesiączki), dlatego mój brzuch jest idealnie płaski. Nie mam również żadnych problemów z cerą, a infekcje trzymają się ode mnie z daleka.
Osoby spożywające ocet jabłkowy często piszą o tym, że dzięki piciu go przed posiłkiem, nie są głodne i jedzą mniej. Nie zauważyłam u siebie takiej zmiany, być może dlatego, że zwykle pół godziny przed posiłkiem piłam szklankę wody.
Czy będę kontynuowała swoją przygodę z octem? Zdecydowanie tak, picie go stało się rutyną, a jego smak mi nie przeszkadza. Najważniejsze to wybrać dobry ocet.
3. Właściwości octu jabłkowego
Jego właściwości znane są od dawna. Kiedyś używany był do dezynfekcji i oczyszczania ran, a dzisiaj stanowi składnik wielu kosmetyków, tabletek wspomagających odchudzanie i służy jako przyprawa. Ma cenne właściwości pro-zdrowotne:
- polecany jest dla cukrzyków, ponieważ pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi,
- oczyszcza organizm z nagromadzonych toksyn,
- leczy stany zapalne stawów i gardła,
- łagodzi dolegliwości ze strony układu trawiennego,
- obniża poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę, ponieważ zapobiega odkładaniu się wapnia w tętnicach,
- wyrównuje równowagę kwasowo-zasadową,
- przyspiesza metabolizm,
- zwiększa perystaltykę jelit.
O jego właściwościach przekonałam się sama, więc zachęcam do wdrożenia go do swojej diety. Z mojego doświadczenia wynika również, że łyżka octu dodana do sosu pomidorowego sprawi, że jego smak będzie bardziej wyrazisty. Na zdrowie!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl