Trwa ładowanie...

"Odkurzacz" do zaskórników. Kosztuje mniej niż 5 zł

Avatar placeholder
17.04.2024 18:49
Błyskawiczna maseczka, która kosztuje mniej niż 5 zł
Błyskawiczna maseczka, która kosztuje mniej niż 5 zł (Getty Images)

Małe czarne kropki na nosie, podbródku czy czole to zmora wielu osób. Jak im zaradzić? Warto wypróbować maseczkę, która błyskawicznie odblokuje pory i pomoże pozbyć się problematycznych zmian.

spis treści

1. Domowa maseczka. Wystarczą dwa składniki

Drogerie i apteki mają szeroki asortyment kosmetyków, których celem jest zwalczanie zaskórników. Do najskuteczniejszych sposobów na walkę z wągrami zalicza się regularne stosowanie kwasów AHA, BHA, jak kwas salicylowy czy PHA. Przenikają one do ujść gruczołów łojowych, rozpuszczając sebum i usuwając martwe komórki.

Dla cer wrażliwych świetnie sprawdzą się delikatniejsze kwasy, jak kwas migdałowy czy kwas azelainowy. Z problemem z zaskórnikami mogą też uporać się retinoidy, które zmniejszają skłonność do powstawania zaskórników i zatykania porów.

Zarówno kwasy jak i retinol czy retinal nie należą do najtańszych, warto zatem wspomóc się domową maseczką. Większość osób nawet nie będzie musiała iść do sklepu po składniki. Aby przygotować maseczkę, potrzebne są tylko dwie łyżki żelatyny i dwie łyżki ciepłej wody.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Żelatynę należy przełożyć do miseczki i dokładnie wymieszać z wodą, tak aby powstała gładka masa bez grudek. Tak powstałą maskę należy nakładać na problematyczne miejsca - zazwyczaj jest to nos, podbródek i czoło. Po 15 minutach, gdy maseczka stężeje, należy ją zerwać zdecydowanym ruchem.

Domowa maseczka pomoże w pozbyciu się zaskórników
Domowa maseczka pomoże w pozbyciu się zaskórników (Getty Images)

2. Skąd się biorą zaskórniki?

Zaskórniki to skutek m.in. niewłaściwej keratynizacji, czyli rogowacenia ujść mieszków włosowych oraz wzmożonej pracy gruczołów łojowych, co prowadzi do zatykania się ujść porów.

Osoby, które mają skłonności do tworzenia się wągrów, powinny szczególną uwagę zwracać na to, jakich kosmetyków używają do pielęgnacji. Muszą unikać produktów, takich jak ciężkie kremy o bogatej formule, produkty na bazie silikonów czy kryjące podkłady. U tych osób niewskazane może być również stosowanie kosmetyków w formie olejowej.

Bardzo istotna jest też odpowiednia rutyna. Jeżeli nie pamiętamy o zmyciu makijażu przed snem lub robimy to nieuważnie, np. ograniczając się tylko do płynu micelarnego, może to skutkować nasileniem problemu z wągrami.

Niekiedy jednak samodzielnie dobrana pielęgnacja i nawet najlepsza rutyna pielęgnacyjna mogą nie wystarczać. W takim wypadku o pomoc warto się zgłosić do dermatologa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze