Trwa ładowanie...

Odzyskaj stracone zęby przy użyciu tej nowoczesnej metody

Avatar placeholder
27.11.2018 13:52
Odzyskaj stracone zęby przy użyciu tej nowoczesnej metody
Odzyskaj stracone zęby przy użyciu tej nowoczesnej metody (mat. Klienta)

Uśmiech to nasza wizytówka, dlatego powinien być piękny i zdrowy. Współczesna stomatologia i ortodoncja oferuje szereg innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają na zachowanie własnych zębów w świetnej kondycji oraz odbudowywania uzębienia i uzupełnianie braków w uzębieniu. Implanty zębowe to propozycja, która pozwala na zastąpienie utraconych zębów w sposób gwarantujących maksymalnie naturalny efekt oraz codzienny komfort pacjenta. Co powinniśmy wiedzieć o implantach stomatologicznych?

Dzięki nowoczesnej metodzie możesz odzyskać utracone zęby
Dzięki nowoczesnej metodzie możesz odzyskać utracone zęby

Na czym polega wstawienie implantów stomatologicznych i kto powinien zdecydować się na ich wstawienie? Ile kosztują implanty dentystyczne? Na czym polega wstawienie implantów stomatologicznych?

Implanty zębowe to najwyższej jakości protezy stomatologiczne - trwałe i maksymalnie komfortowe dla pacjenta. Pozwalają na swobodne wykonywanie wszelkich codziennych czynności, np. uprawianie sportu oraz jedzenie, bez obaw, że proteza się przesunie, odklei, czy wypadnie. Ponadto zastosowanie implantów dentystycznych pozwala na uzyskanie maksymalnie naturalnego efektu, w optyce własnych zębów pacjenta.

1. Rodzaje implantów stomatologicznych

Współczesna stomatologia estetyczna dysponuje coraz większą liczbą rodzajów implantów stomatologicznych, dzięki czemu możliwe jest dobranie optymalnego rozwiązania, maksymalnie dopasowanego do indywidualnych potrzeb, oczekiwań oraz uwarunkowań anatomicznych pacjenta.

Implanty dzieli się na rodzaje przede wszystkim ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Do najczęściej stosowanych należą implanty tytanowe - wykonane z obojętnego dla organizmu człowieka tytanu, są bardzo trwałe i wytrzymałe, mają metaliczny, srebrno - szary kolor.

Alternatywą dla tytanu, który w przypadku obniżenia się linii dziąseł może stać się widoczny, są implanty cyrkonowe (ceramiczne) - wykonane z tlenku cyrkonu, kolorem przypominającego ludzką kość. Implanty można również podzielić ze względu na fazowość procesu ich wszczepiania.

Jeszcze do niedawana zakładanie implantów wymagało dwóch faz (implanty dwufazowe): w pierwszej wszczepiano implant, a dopiero po jego zespoleniu się z kością - następowała faza druga, polegająca na obciążeniu go koroną.

Obecnie pacjenci mogą również skorzystać z implantów jednofazowych - podczas jednej wizyty wszczepiany jest implant i zakładana jest na niego korona.

Ponadto implanty mogą różnić się kształtem (tradycyjne implanty mają kształt śruby, ale zastosowanie znajdują również implanty w kształcie walca, czy naturalnego korzenia zębowego) oraz wielkością i długością (tak, by można je maksymalnie dopasować do uwarunkowań anatomicznych konkretnego pacjenta).

2. Zabieg wszczepienia implantów

Implanty stomatologiczne
Implanty stomatologiczne

Decyzję o wszczepieniu implantów stomatologicznych, ich rodzaju i ilości - podejmuje lekarz. Zabieg przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, ale w szczególnych przypadkach (np. przy jednoczesnym wszczepieniu większej ilości implantów, zabiegu złożonym z powodu jakiś indywidualnych przyczyn) może zostać zastosowane znieczulenie ogólne.

Zabieg wszczepienia jednego implantu trwa około 30 minut (plus czas niezbędny na wcześniejsze podanie znieczulenia). Sam zabieg wszczepienia implantu polega na odsłonięciu kości, jej odpowiednim nawierceniu i wkręceniu weń implantu (najczęściej w formie śruby), który będzie pełnił funkcję sztucznego korzenia zębowego.

Proces zrastania się implantu z kością trwa kilka miesięcy (najczęściej do pół roku). Część implantu wystaje ponad linię dziąseł i to na nią nakłada się protezę, czyli sztuczną koronę zębową.

3. Przeciwwskazania do wszczepienia implantów

Nie każdy pacjent może sobie pozwolić na skorzystanie z tej nowoczesnej metody uzupełniania uzębienia. Przeciwwskazaniem do zabiegu wszczepienia implantów dentystycznych mogą być m.in.: zaawansowana paradontoza, niewyrównana cukrzyca, zaburzenia w krzepnięciu krwi, czy choroby nowotworowe.

Ponadto zabiegów wszczepienia implantów nie przeprowadza się u kobiet w ciąży oraz u osób młodych, u których nie został jeszcze ukończony naturalny proces rozwoju kości.

Miejscowym (i najczęściej czasowym) przeciwwskazaniem do wszczepienia implantu mogą być stany zapalne w jamie ustnej (zapalenie błony śluzowej) oraz jej urazy. Wszczepienie implantów stomatologicznych może okazać się niemożliwe, jeśli doszło do zaniku kości - zbyt mała ilość tkanki kostnej lub jej niska jakość mogą uniemożliwić przeprowadzenie zabiegu.

W takich przypadkach konieczna może się okazać wcześniejsza odbudowa kości, choć dostępne są już na rynku stomatologiczny specjalne implanty krótkie oraz implanty wykonane z syntetycznych materiałów kościotwórczych.

4. Czego się spodziewać po wszczepieniu implantów?

Wszczepienie implantów stomatologicznych może się okazać doskonałym wyjściem dla wielu osób
Wszczepienie implantów stomatologicznych może się okazać doskonałym wyjściem dla wielu osób

Zabieg wszczepienia implantów odbywa się w znieczuleniu, po którego ustąpieniu pacjent może odczuwać miejscowo ból o średnim nasileniu - można go uśmierzyć za pomocą ogólnodostępnych środków przeciwbólowych. Po zabiegu może również wystąpić miejscowo opuchlizna i/lub zasinienie.

Miejscowy ból oraz opuchlizna i zasinienie są konsekwencją wprowadzenia do jamy ustnej ciała obcego i ustępują samoistnie, najczęściej w ciągu kilku lub kilkunastu dni. Jeśli jednak po zabiegu pacjent odczuwa silne bóle głowy, ma gorączkę i czuje się osłabiony, a dodatkowo z miejsca wszczepienia implantu sączy się krew lub ropa - może to oznaczać pojawienie się stanu zapalnego, który wymaga to bezzwłocznej interwencji lekarza.

5. Jak należy dbać o implanty?

Raz wszczepiony implant może nam służyć całe życie, pod warunkiem jednak, że będziemy o niego w odpowiedni sposób dbać. Niezbędna jest codzienna higiena jamy ustnej - na dokładnie takich samych zasadach, jakie stosuje się w higienie jamy ustnej pacjentów z naturalnym uzębieniem.

Mycie zębów i jamy ustnej oraz nitkowanie zębów powinno być przeprowadzane minimum dwa razy dziennie. Ponadto niezbędne są kontrolne wizyty u stomatologa (dwa razy w roku) oraz regularne usuwanie kamienia nazębnego (scaling).

6. Najlepsza metoda odbudowy uzębienia?

Implanty stomatologiczne pomagają w odbudowie uzębienia
Implanty stomatologiczne pomagają w odbudowie uzębienia

Lekarze i pacjenci są zgodni, że implanty stomatologiczne to obecnie najlepsza, najtrwalsza i najbardziej komfortowa metoda odbudowy uzębienia i uzupełniania brakujących zębów. Umożliwiają one uzyskanie naturalnego uśmiechu oraz zapobiegają postępowaniu zaniku kości, do którego może dojść w przypadku braku uzupełnienia brakujących zębów.

Wytrzymałość implantów szacuje się na nawet kilkadziesiąt lat, pod warunkiem, że zostaną wykonane z najwyższej jakości materiałów oraz odpowiednio dobrane do indywidualnych potrzeb i uwarunkowań pacjenta, a także właściwie wszczepione. Bardzo ważny będzie również przestrzeganie zasad higieny przez pacjenta.

7. Ile kosztują implanty?

Implanty stomatologiczne nie są refundowane przez NFZ w żadnym przypadku i w żadnym stopniu. Decydując się na to najbardziej nowoczesne leczenie protetyczne musimy się liczyć ze sporymi wydatkami. Jakimi? Pierwszy etap, który pozwoli nam się przygotować do wszczepienia implantu będzie nas kosztował od kilkuset złotych (za ustalenie planu leczenia oraz wykonania zdjęcia pantomograficznego i zdjęcia tomograficznego 3D) do 4-5 tysięcy (jeśli dodatkowo niezbędne będzie regeneracja / odbudowa kości).

Drugi etap leczenia to koszt samego implantu - jego cena zależy od rodzaju oraz producenta i najczęściej mieści się w granicach 2-3 tysięcy zł, a także dodatkowe usługi (m.in. osłonięcie implantu, zamocowanie śrub gojących, czy zdjęcie szwów), które jednak często są już zawarte w cenie implantu. W trzecim etapie na implant zakładana jest za pośrednictwem odpowiedniego łącznika korona - ich cena zależy od materiału, z którego zostaną wykonana i najczęściej mieści się w przedziale 1-3 tysięcy zł.

Łączny koszt założenia pojedynczego implantu może wiec wynieść kilka tysięcy złotych. Jeśli zdecydujemy się na wszczepienie większej ilości implantów i osadzenie na nich np. protezy całego łuku - czeka nas wydatek rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

8. Czy warto?

Zdecydowanie tak! Implanty stomatologiczne pozwalają osobom z brakami w uzębieniu na powrót do normalnego życia, pełnego nieskrępowanych uśmiechów. Pieniądze (a dokładniej ich brak) nie powinny być w tym przypadku przeszkodą - przecież chodzi o nasze zdrowie oraz komfort życiowy. Jak możemy sfinansować implanty dentystyczne?

Na przykład na raty! MediRaty oferuje pacjentom finansowanie usług medycznych w systemie ratalnym. Pożyczki udzielane są na atrakcyjnych warunkach, po rzetelnej ocenie ryzyka finansowego konkretnego pacjenta. Firma działa na polskim rynku od ponad 8 lat i współpracuje z ponad 5 tysiącami renomowanych klinik i placówek oferujących rozmaite usługi medyczne (w tym stomatologiczne!).

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze