Palenie a zęby
Palenie a zęby – są ze sobą ścisle powiązane. Nikotyna ma bowiem bardzo negatywny wpływ jamę ustną – powoduje liczne choroby zębów i dziąseł. Skutkiem palenia jest m.in. osad na zębach, żółknięcie i przebarwienia zębów. Nikotyna w znacznym stopniu przyczynia się także do rozwoju próchnicy na zębach. Palaczom, dużo bardziej niż osobom niepalącym, grozi także utrata zębów. Charakterystyczny dla nich jest również nieświeży oddech, na który nie zawsze pomaga pasta do zębów dla palaczy.
1. Zęby palacza
Palenie powoduje następujące zmiany patologiczne w jamie ustnej:
- szary lub czarny osad na zębach,
- narastanie płytki na zębach,
- przebarwienia,
- żółknięcie zębów,
- niszczenie szkliwa.
Stomatologia estetyczna może pomóc w przywróceniu naturalnego koloru zębom, jednak nie zastąpi rzucenia palenia. Palenie tytoniu przyczynia się do niedoborów witaminy C w organizmie. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę wynosi ok. 60 mg, podczas gdy wypalenie jednego papierosa niszczy ok. 25 mg tej substancji. Niedobór witaminy C przyczynia się w znacznym stopniu do pogorszenia stanu zębów. Powoduje rozpulchnienie dziąseł i zmiany w zębach, np. zgorzel. Ponadto brak kwasu askorbinowego w organizmie człowieka przyczynia się do rozwoju choroby zwanej szkorbutem, na którą zęby palacza są szczególnie narażone. Jest to wielonarządowe schorzenie, które powoduje samoistne krwawienia, patologiczne złamania, słabsze gojenia się ran, bóle mięśni i kości oraz ogólne osłabienie. Palenie papierosów negatywnie wpływa nie tylko na zęby, ale także na dziąsła. U osób uzależnionych od nikotyny bardzo często występują ostre i przewlekłe choroby przyzębia, które mogą skutkować rozpulchnianiem dziąseł. Ponadto mają one większość skłonność do stanów zapalnych i krwawienia.
2. Pasta do zębów dla palaczy
Osoby palące papierosy powinny szczególnie dbać o swoje uzębienie. Konieczne są nie tylko częstsze wizyty u dentysty i stosowanie specjalnych płynów do płukania jamy ustnej, ale przede wszystkim używanie odpowiedniej pasty do zębów. Wiele firm farmaceutycznych produkuje specjalne pasty przeznaczone dla palaczy. Są one tak pomyślane, by usuwać przebarwienia i osady, eliminować nieestetycznie plamy nikotyny oraz smółki drzewnej i nie uszkadzać przy tym szkliwa na zębach. Pasta dla palacza zawiera specjalne komponenty zapachowe, np. z mięty, które pomagają w łagodzeniu nieprzyjemnego zapachu z ust. Działają odświeżająco i orzeźwiająco. Neutralizują charakterystyczny dla palacza oddech. Prawie każda pasta do zębów dla palaczy zawiera taki skład substancji aktywnych, że możliwe jest jej codzienne stosowanie bez szkody dla szkliwa zębów.
3. Palenie a zdrowie
Palenie tytoniu najczęściej kojarzone jest z nowotworem płuc. Stanowi on najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka u mężczyzn i drugą po raku sutka przyczynę zgonów u kobiet. Palenie tytoniu powoduje także przewlekłe choroby przyzębia, które w efekcie mogą prowadzić do zmian nowotworowych, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia raka warg i języka. Jak wykazują badania naukowe, istnieje ścisły związek między paleniem tytoniu a rakiem jamy ustnej. Ryzyko zapadnięcia na tę chorobę wzrasta także w przypadku żucia wyrobów tytoniowych. Przykłady te pokazują ścisły związek między paleniem a zdrowiem oraz negatywny wpływ nikotyny na poszczególne części jamy ustnej.
Związki między paleniem a zębami to tylko część poważniejszego problemu palenia i zdrowia. Nikotyna ma bowiem negatywny wpływ nie tylko na samą jamę ustną, ale także na cały organizm.