Parówka na twarz krok po kroku. Efekty parówki
Parówka na twarz to jeden z podstawowych zabiegów kosmetycznych, które można wykonać samodzielnie w domu. Jest niedrogi, przyjemny, a co ważne – skuteczny. Jak powinna wyglądać dobrze przygotowana parówka na twarz? Jakie korzyści daje parówka na twarz?
1. Parówka na twarz – efekty
Dobrze przygotowana parówka na twarz jest dobrą metodą oczyszczania. Z jej pomocą można poprawić jej koloryt i usunąć zanieczyszczenia, które trudno wyeliminować podczas codziennej pielęgnacji. Rozgrzanie skóry powoduje otwarcie się porów, przez co o wiele łatwiej wyeliminować zaskórniki. Parówki na twarz szczególnie cenią osoby, których problemy jest tłusta cera lub mają krosty na twarzy. Nawilżenie jej w ten sposób pozwala przeprowadzić oczyszczanie twarzy w sposób łatwy i przyjemny.
2. Parówka na twarz – jakie zioła wybrać?
Kąpiele parowe na twarz można przeprowadzać w domowym zaciszu. Warto to robić regularnie, co najmniej raz w tygodniu. Czysta para, pozbawiona jakichkolwiek chemicznych dodatków, delikatnie rozszerza pory skóry, które bywają często zaczopowane. Zanieczyszczenia w takiej sytuacji o wiele łatwiej usunąć, zmniejszając przy tym ryzyko pojawienia się zmian zapalnych. Ciepła para nadaje też skórze koloru i wpływa na poprawę wyglądu. Kąpiel parowa może być przeprowadzona wyłącznie z użyciem ciepłej wody lub też z dodatkiem ziół lub esencji kwiatowych. Jest wówczas nie tylko zabiegiem pielęgnacyjnym, ale też swego rodzaju kuracją poprawiającą samopoczucie. Pomocne okazać się mogą: bratek i rumianek – łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia, wyciąg z szałwii – rozszerza pory, skrzyp polny – zmniejsza przetłuszczenie cery i matowi ją, dzika róża – nawilża skórę i zmniejsza jej napięcie, * wyciąg z pokrzywy – poprawia ukrwienie.
3. Parówka na twarz – przeciwwskazania
Choć parówka na twarz jest zabiegiem bardzo korzystnym dla skóry twarzy, nie każdy może ją stosować. Nie jest wskazana w przypadku skóry skłonnej do alergii, bardzo wrażliwej. Może nasilić zmiany i dodatkowo je zaognić. Parówka na twarz nie sprawdza się też przy cerze naczyniowej. Zbyt wysoka temperatura, nawet aplikowana miejscowo, nie jest wskazana u chorych na nadciśnienie tętnicze, jaskrę i miażdżycę.
4. Parówka na twarz krok po kroku
Zanim zaparzymy wodę z dodatkiem ziół należy dokładnie oczyścić twarz, usuwając z niej makijaż oraz zanieczyszczenia. Zabieg najlepiej przeprowadzić wieczorem, by uniknąć po nim wychodzenia na powietrze (skóra będzie rozgrzana i zaczerwieniona).
Następnie należy przygotować miskę oraz cienki ręcznik. Wlewamy do naczynia wrzącą wodę i dodajemy zaparzony wcześniej napar ziołowy. Pochylamy się w bezpiecznej odległości nad miską i nakrywamy głowę ręcznikiem. Trzeba uważać, by się nie poparzyć, bo para na początku jest bardzo gorąca. Gdy pod tak stworzonym namiotem będzie nam zbyt ciepło, można ręcznik nieco uchylić, by wypuścić nadmiar pary. Zabieg powinien trwać ok. 5 minut, choć osoby z cera naczynkową powinny skrócić go o połowę.
Oczyszczona dzięki parówce skóra wymaga delikatnego osuszenia (bez zbędnego pocierania). Należy na nią nałożyć odpowiedni krem lub maseczkę.