Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Agnieszka Laskus

Pielęgnacja dziąseł

Avatar placeholder
29.08.2013 14:34
Pielęgnacja dziąseł
Pielęgnacja dziąseł

Dziąsła odgrywają istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu jamy ustnej, a wszelkie zaniedbania higieniczne zębów odbijają się na przyzębiu. Niedokładne i zbyt rzadkie mycie zębów może spowodować krwawienie z dziąseł. Dyskomfort odczuwany podczas szczotkowania i nitkowania zębów nie jest jednak najgorszym, co może się zdarzyć. Problemy z dziąsłami mogą być poważne i doprowadzić nawet do utraty zębów. Dlatego też warto pamiętać, że zdrowe dziąsła to zdrowe zęby, i na odwrót. Pielęgnacja dziąseł to jedna z podstawowych zasad higieny jamy ustnej.

spis treści

1. Jak dbać o dziąsła?

Mycie zębów przez 2-3 minuty i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przynajmniej dwa razy dziennie to podstawa. Aby uzyskać lepsze efekty, warto szczotkować zęby po każdym posiłku pastą z fluorem. Jednak nie każdy ma na to czas. W takiej sytuacji po jedzeniu należy żuć bezcukrową gumę przez około 20 minut. Ale i to nie wystarczy, by mieć zdrowe zęby i mocne dziąsła. Co należy zrobić, by osiągnąć taki rezultat?

  • Regularnie, co pół roku, należy pójść do dentysty na usuwanie kamienia nazębnego. Kamień składa się z bakterii, osadów mineralnych, węglowodanów i białek, i nie sposób pozbyć się go domowymi sposobami. Jeśli kamień nazębny nie jest przez dłuższy czas usuwany, ma miejsce stan zapalny tkanek, które otaczają zęby. Na płytce osadzają się bakterie, które produkują toksyny i powodują zapalenie poprzez wnikanie w szczelinę dziąsłową. W rezultacie można zaobserwować krwawiące dziąsła (na przykład podczas szczotkowania), obrzęk, ból podczas gryzienia i dotykania, a także niemiły smak i zapach z jamy ustnej.
  • Po wystąpieniu jakichkolwiek niepokojących objawów, na przykład takich jak wyżej wymienione, należy bezzwłocznie udać się do dentysty. Jeśli w jamie ustnej jest stan zapalny wywołany kamieniem, należy usunąć ten osad. W przeciwnym razie może dojść do rozwoju parodontozy, która może spowodować kieszonki między dziąsłem a zębami. W kieszonkach gromadzą się bakterie produkujące toksyny, które rozpuszczają kość. Po pewnym czasie zęby zaczynają się chwiać i wypadają.
  • Należy zadbać o profilaktykę parodontozy. Jak to zrobić? Staranna pielęgnacja jamy ustnej odgrywa niebagatelną rolę w zapobieganiu parodontozy. W sklepach dostępne są specjalne pasty do zębów i płyny, które łagodzą stan zapalny dziąseł. Niezwykle istotne jest dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nićmi dentystycznymi, ewentualnie miniszczoteczkami i wykałaczkami.
  • Warto rzucić palenie i ograniczyć ilość spożywanych słodyczy. Dobrym pomysłem jest racjonalna dieta bogata w białko, witaminy i składniki mineralne. Dla zdrowia dziąseł warto codziennie zjeść jabłko – podczas gryzienia i przeżuwania tego owocu ma miejsce świetny masaż dla dziąseł.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Choroby przyzębia

Krwawiące dziąsła są problemem miejscowym, ale potencjalne skutki dla całego ciała są dużo poważniejsze. Bakterie, które wywołują stan zapalny przyzębia mogą przyczyniać się do chorób układu oddechowego i układu krążenia. Ponadto możliwy jest wpływ parodontozy na przebieg innych chorób (np. cukrzycy), a nawet wywołanie u kobiet przedwczesnych porodów

O dziąsła warto dbać przez całe życie. Nie jest to skomplikowane, wystarczy starannie czyścić zęby i przestrzenie międzyzębowe, regularnie chodzić do stomatologa na przegląd i usuwać kamień i płytkę nazębną. Duże znaczenie ma także dieta i zdrowe nawyki. Jeśli mimo pielęgnacji pojawi się stan zapalny, należy skonsultować się z dentystą i jak najszybciej go wyleczyć. W ten sposób szanse na zdrowe zęby i dziąsła będą znacznie większe.

Dr n. med. Agnieszka Laskus

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze