Trwa ładowanie...

Plastry na wągry – działanie, właściwości, sposób wykonania

Avatar placeholder
16.04.2021 15:03
Plastry na wągry ułatwiają pozbycie się niedoskonałości.
Plastry na wągry ułatwiają pozbycie się niedoskonałości. (gettyimages)

Plastry na wągry, zarówno kupione, jak i zrobione samodzielnie, mają wiele zalet. Są efektywne w działaniu, łatwo dostępne i tanie. To dlatego sięgają po nie osoby w każdym wieku, które zmagają się z problemem nieestetycznych zmian skórnych. Używanie ich to prosty sposób na piękną cerę. Co warto o nich wiedzieć?

spis treści

1. Co to są plastry na wągry?

Plastry na wągry są pomocne w walce z niedoskonałościami skóry. Mają wiele zalet. Oczyszczają pory miejscowo i dogłębnie, co nie tylko usuwa nieestetyczne zmiany, ale i zapobiega ich powstawaniu. Ponadto są niedrogie i ogólnie dostępne, a także szybkie i łatwe w użyciu.

Plasterki, oprócz tego, że oczyszczają skórę z wągrów i zaskórników, sprawdzają się w przypadku nadmiernej produkcji sebum. Plastry na wągry docenią wszyscy, którzy zmagają się z niedoskonałościami skóry w postaci wągrów i zaskórników, które trudno usunąć.

Mogą ich używać osoby z cerą tłustą, mieszaną i problematyczną cerą, ale również wrażliwą. Stanowią także doskonałe uzupełnienie pielęgnacji młodej cery. Warto pamiętać, że zaleca się zachowanie co najmniej 3-dniowej przerwy między kolejnymi zastosowaniami.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Paski i plasterki oczyszczające stosuje się głównie na nos i twarz w strefach T (czoło-broda). To dlatego najczęściej producenci oferują plastry na wągry do nosa, na brodę, czoło.

Plastry na wągry opinie mają bardzo różne, zwykle dobre. Są cenione przede wszystkim za to, że efekty ich działania widać natychmiast po zabiegu. Produkt można kupić w aptekach i drogeriach, zarówno stacjonarnych, jak i on-line. Zwykle plaster na wągry kosztuje kilka złotych. Dobry pomysłem jest ich samodzielne wykonanie.

2. Jak działa plaster na wągry?

Plastry na wągry swoje działanie zawdzięczają substancjom aktywnym, którymi są nasączane. To najczęściej czarny węgiel (z uwagi na właściwości adsorbcyjne. Oznacza to, że ten składnik wiąże się z zanieczyszczeniami i wyciąga je na zewnątrz), wyciąg z zielonej herbaty (ma działanie oczyszczające, reguluje wydzielanie sebum i ma właściwości ściągające), olejek z drzewa herbacianego czy kwas salicylowy o działaniu odkażającym.

Dla równowagi można w nich również znaleźć składniki działające na skórę kojąco i regenerująco, np. ekstrakty z kwiatów rumianku.

Dzięki temu plastry na wągry wykazują działanie:

  • regulujące wydzielanie sebum,
  • anstyseptyczne,
  • antybakteryjne,
  • dezynfekujące,
  • oczyszczające,
  • przeciwgrzybicze.

Plastry nakleja się na problematyczne obszary twarzy, dzięki czemu rozszerzają delikatnie ujścia zatkanych porów, co ułatwia usunięcie wągra. Ponadto substancje, którymi są nasączone, wnikają w skórę i oczyszczają ją z obumarłych tkanek i drobnoustrojów, które wywołują rożne problemy, w tym stany zapalne skóry.

3. Jak używać plastrów na wągry?

Aby używanie plastrów na wągry było efektywne, a rezultat był trwały, przed zastosowaniem go należy rozpulchnić skórę. Dzięki temu usunięcie zaskórników i wągrów, które przysparza zwykle wiele problemów, jest łatwiejsze.

W tym celu zaleca się zrobienie parówki z dodatkiem olejków eterycznych. Na tak przygotowaną skórę należy nakleić plaster, mocno go dociskając tak, by cała jego powierzchnia dobrze przywarła do skóry. Po zdjęciu plastra należy posmarować twarz kremem.

Istnieje również inny – szybszy i prostszy - sposób. Wystarczy umyć twarz, zwilżyć miejsce z zaskórnikami, odkleić plaster od folii, nałożyć na skórę z wągrami i delikatnie docisnąć, pozostawić do wyschnięcia na 10-15 minut. Następnie plaster wystarczy oderwać.

4. Domowe plastry na wągry

Oczyszczające plastry na wągry i zaskórniki można przygotować również samodzielnie w domu. One również mają działanie oczyszczające, odkażające i zwężające pory. Jak zrobić domowe plastry na wągry?

Znane są różne receptury. Najbardziej popularne i najprostsze są dwie. Pierwsza wykorzystuje żelatynę i mleko. Druga – chusteczki higieniczne i białka jaja kurzego. Aby zrobić domowe plastry na wągry wystarczy połączyć i podgrzać 2 łyżeczki żelatyny oraz 2 łyżeczki mleka, a następnie nałożyć papkę na problematyczne miejsca i poczekać chwilę do wyschnięcia.

Czas ten zależy od grubości nałożonej warstwy. Kolejny krok to zdjęcie maseczki zdecydowanym ruchem. Po zabiegu skórę należy przetrzeć tonikiem antybakteryjnym. Innym domowym sposobem jest plaster z kawałka chusteczki higienicznej i białka jajka.

Po dokładnym oczyszczeniu twarzy, na miejsca z zaskórnikami trzeba rozprowadzić roztrzepane kurze białko, a następnie przykryć twarz chusteczką. Po kwadransie można zdjąć plaster.

Można również zrobić domowy plaster na wągry z węgla aktywnego. Wystarczy przygotować:

  • 1 łyżkę żelatyny,
  • 2 łyżki wody,
  • pół tabletki węgla aktywnego, rozkruszonego łyżeczką.

Sposób wykonania jest prosty. Należy połączyć składniki w miseczce, rozpuścić je w kąpieli wodnej, a następnie odstawić pojemnik na kilka minut. Maska powinna nie tylko przestygnąć, ale i zgęstnieć.

Nakłada się ją pędzlem na problematyczne okolice twarzy. Po 20 minutach powinna zaschnąć, a plaster węglowy należy ściągać bardzo ostrożnie, by nie podrażnić skóry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze