Po liposukcji możesz przytyć!
Liposukcja to obecnie popularny zabieg, który umożliwia redukcję tkanki tłuszczowej z problematycznych obszarów naszego ciała. Jednak zgodnie z nowymi wynikami badań, tłuszcz usunięty podczas zabiegu zostaje w stosunkowo krótkim czasie ponownie zmagazynowany przez organizm.
1. Na czym polega zabieg liposukcji?
W roku 2010 liczba wykonanych liposukcji wzrosła o 2% w porównaniu z poprzednim rokiem. W trakcie procedury dokonuje się nacięć skóry i przez nie wprowadza się specjalną rurkę, która rozluźnia tkankę tłuszczową. Następnie dokonuje się jej odessania. Zabieg ten nie zastąpi jednak zdrowego trybu życia. Nie jest to procedura utraty wagi ciała. Liposukcja to metoda dla osób, które pomimo diety i aktywności fizycznej, nie mogą sobie poradzić z nadmiarem tkanki tłuszczowejw obrębie niektórych partii ciała. Liposukcja to zabieg umożliwiający skorygowanie wyglądu ciała. Jednak aby zachować efekty, niezbędne jest przestrzeganie odpowiedniej diety i aktywności fizycznej przed oraz po zabiegu.
2. Czy po liposukcji może dojść do odkładania się tkanki tłuszczowej?
Profesor medycyny i fizjologii na Uniwersytecie Colorado Medical Campus Anschutz stwierdził, że po odessaniu tłuszczu organizm już w przeciągu roku tworzy jego nowe zapasy. Jednak tłuszcz powstaje w innych obszarach ciała. Profesor obserwował przez dłuższy okres ciała kobiet, które poddały się liposukcji brzucha lub liposukcji ud. Po roku tłuszcz odnawiał się w górnej części brzucha i w obrębie tricepsów. W obrębie obszarów, na których wykonano zabieg, tkanka tłuszczowa się nie odnowiła.
Dwóch chirurgów plastycznych przeprowadziło badania na grupie 32 kobiet. Kobiety były zdrowe, ich wskaźnik BMI wynosił ok. 27. W przeszłości ich masa ciała nie uległa większym zmianom niż 10% ich maksymalnej wagi ciała. Nigdy wcześniej kobiety te nie miały wykonywanego zabiegu liposukcji. Spośród 32 kobiet, liposukcji dokonano na grupie 14. Pozostałe 18 kobiet należało do grupy porównawczej. Wszystkie kobiety zgodziły się nie zmieniać swoich przyzwyczajeń żywieniowych i stylu życia, tj. aktywności fizycznej. W grupie kobiet poddanej liposukcji lekarze usunęli do 5 litrów tłuszczu z partii takich, jak biodra, uda i dolna część brzucha. W ciągu 6 tygodni procent tkanki tłuszczowej w grupie kobiet poddanej zabiegowi spadł o 2,1%. W grupie porównawczej spadek ten był równy 0,28%. W ciągu 6 miesięcy różnica ta zmniejszyła się. Po upływie roku nie było już żadnej znaczącej różnicy w ilości tkanki tłuszczowej u kobiet w obu grupach. Tłuszcz powrócił w różnych partiach ciała – bezpośrednio pod skórą w formie tkanki podskórnej i w obrębie górnych partii ciała. Jednak pomimo tego, kobiety nadal były zadowolone z wyglądu swojego ciała.
Z tego względu, jeżeli zdecydowałaś się na wykonanie liposukcji, musisz być przygotowana na to, że organizm w przeciągu roku ponownie zmagazynuje utracony podczas zabiegu tłuszcz w innych partiach twojego ciała, np. w obrębie talii i rąk. Naukowcy nie potrafią wyjaśnić, z jakiego powodu tłuszcz ponownie zostaje nagromadzony w różnych partiach ciała. Prawdopodobnie sygnały o nadmiernej utracie tkanki tłuszczowej docierające do mózgu alarmują go, że należy uzupełnić ten ubytek.
Liposukcja to skuteczna metoda modelowania sylwetki. Jednak zabieg jest dosyć inwazyjny, a tłuszcz po jakimś czasie ponownie zaczyna być magazynowany przez organizm. Zanim się zdecydujesz na ten zabieg, zastanów się, czy rzeczywiście warto. Odpowiednia aktywność fizyczna i dieta umożliwią ci uzyskanie naprawdę atrakcyjnego wyglądu. Może wcale nie musisz się martwić drobnymi fałdkami w obrębie swojego ciała? A może lepiej zdecydować się na łagodniejszą metodę, jaką jest lipoliza iniekcyjna?