Preparat na pocenie nóg
Nadmierne pocenie się to chorobliwe wydzielanie potu. Dolegliwość może być związana z chorobami ogólnoustrojowymi, jak otyłość, nadwaga, choroby zakaźne i gorączkowe, nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroby nowotworowe oraz zaburzenia hormonalne, które pojawiają się w okresie dojrzewania czy w czasie menopauzy. Warto zbadać przyczynę nadmiernego pocenia się i leczyć ją, co wpłynie także na zmniejszenie potliwości stóp. Pomoże także preparat na pocenie się nóg.
1. Zwalczanie nadpotliwości nóg
Wiele zależy od codziennej pielęgnacji stóp. Należy wiedzieć, że na naszych podeszwach znajduje się blisko 1000 gruczołów potowych. Ich nadmiernej aktywności można zapobiegać przez noszenie skarpetek wykonanych tylko z naturalnych włókien, jak wełna i bawełna. Latem trzeba nosić ażurowe buty lub inne obuwie, które jest przewiewne. Należy także częściej niż zwykle myć stopy, nawet 3 razy dziennie. W likwidowaniu nieprzyjemnego zapachu stóp pomoże stosowanie podczas mycia mydeł antybakteryjnych. W czasie ciepłych miesięcy należy koniecznie używać talków wchłaniających wilgoć. W sklepach kosmetycznych i aptekach dostępne są także
dezodoranty do stóp . Preparaty te powinno się stosować każdego dnia. Nadmierna potliwość stóp wymaga wcierania płynów przeciwpotowych po każdym umyciu stóp. Ponadto stopy ze skłonnością do potliwości trzeba myć w chłodnej wodzie, aby obkurczać naczynia krwionośne i hamować pracę gruczołów potowych. Warto wiedzieć, że ciepła kąpiel działa przeciwnie i pobudza gruczoły potowe do intensywniejszej pracy.
2. Ziołowe kąpiele i aromaterapia na nadpotliwość
Do takiej kąpieli potrzebna jest mieszanka z kory wierzby, kory dębu, orzecha włoskiego i szałwii (po 15 gramów). 2-3 łyżki tej mieszanki zalewa się litrem wody i podgrzewa do momentu wrzenia, potem odstawia się na pół godziny, przecedza i wlewa do miski z ciepłą wodą. Do kąpieli można wykorzystać także inne zioła, jak napar z lawendy, rozmarynu i tymianku. Ziołowe zabiegi działają bakteriobójczo i grzybobójczo. Należy je powtarzać 2 lub 3 razy w tygodniu.
Przykry zapach potliwych stóp można zwalczać, stosując aromatoterapię z olejkami: cedrowym, bergamotkowym, cytrynowym, z drzewa herbacianego, jałowcowym, lawendowym, tymiankowym. Do 10 ml olejku z pestek winogron należy dodać 3 krople olejku z drzewa herbacianego oraz 2 krople olejku cyprysowego i namaszczać nimi stopy.
Ponadto w leczeniu nadmiernej potliwości stóp stosuje się także kwas borowy. Preparat ten wsypuje się do skarpet na około 48 godzin. Przez ten czas nie można ich zdjąć. Po upływie dwóch lub nawet trzech dni dokładnie myje się stopy. Kwas borowy może być użyty także w płynnej formie. Wówczas trzeba codziennie po 20 minut moczyć nogi w roztworze kwasu borowego.
Równie skuteczne są wkładki cynamonowe. Cynamon ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Wkładki z cynamonem pomagają utrzymać zdrowe środowisko we wnętrzu buta. Preparaty te polecane są osobom, którym zagraża grzybica stóp oraz tzw. stopa cukrzycowa. Z wkładek mogą korzystać wszystkie osoby dbające o higienę i estetykę stóp. Wkładki skutecznie likwidują brzydki zapach stóp i niszczą szkodliwe bakterie.
Nieleczona nadpotliwość stóp może doprowadzić do rozwoju chorób grzybiczych, które później niezwykle trudno zwalczyć. Jeśli zatem pojawią się pierwsze objawy nadmiernego pocenia się stóp, trzeba zacząć działać.