Protezy akronowe – zalety, wady, wygląd i cena
Protezy akronowe wykonane są z wyjątkowego tworzywa termoplastycznego nazywanego akronem, dzięki czemu są nie tylko estetyczne, ale i bardziej komfortowe w użytkowaniu. Choć wciąż są nowością na rynku stomatologicznym, cieszą się coraz większym uznaniem i zainteresowaniem. Nic dziwnego – posiadają wiele zalet. Co warto wiedzieć?
1. Co to są protezy akronowe?
Protezy akronowe wykonane są z akronu, czyli termoplastycznego tworzywa, które jest krystaliczne oraz strukturalnie czyste. To jedno z nowoczesnych i coraz bardziej popularnych rodzajów ruchomego uzupełnienia protetycznego. Najbardziej powszechnym materiałem do wykonywania protez zębowych jest akryl. Protezy wykonane z akronu są nowością.
Wykonanie protezy z akronu nie różni się od wykonania protez standardowych. Stomatolog podczas pierwszej wizyty przeprowadza wywiad oraz badanie kliniczne. Jeżeli pacjent zgodzi się na przedstawiony plan leczenia, dentysta pobiera wyciski.
Podczas następnych wizyt przymierzana jest próbna proteza z wosku, ustalane jest też zwarcie. Finalnie technik dentystyczny, wykorzystując akron, przygotowuje protezę.
Jak wygląda proteza akronowa? Ma różowawy kolor, choć jednocześnie jest częściowo przeźroczysta. Ponieważ dopasowuje się do jamy ustnej i ściśle przylega do tkanek miękkich, może być estetyczna i komfortowa w użytkowaniu. Posiada wiele zalet.
2. Zalety i wada protez akronowych
Pacjenci, którzy stracili ząb lub kilka zębów stałych mogą podjąć leczenie protetyczne, czyli skorzystać z uzupełnienia protetycznego stałego (mosty protetyczne, odbudowa na implantach) bądź ruchomego (protezy częściowe).
Protezy akronowe mają wiele zalet. Na uwagę zasługuje fakt, że:
- tworzywo jest jasnoróżowe i nieco przezroczyste, dzięki czemu proteza jest niewidoczna. Doskonale łączy się z kolorem śluzówki, co sprawia, że odróżnienie granicy między naturalnymi tkankami uzupełnieniem jest trudne,
- zastosowany materiał jest elastyczny, dzięki czemu dopasowuje się do wnętrza jamy ustnej pacjenta. To przekłada się zarówno na estetykę, jak i komfort użytkowania,
- protezy z akronu nie są podatne na działanie temperatur (i niskich, i wysokich). Ponieważ nie odkształcają się w jamie ustnej podczas spożywania bardzo ciepłych posiłków, nie trzeba zwracać uwagi na temperaturę jedzenia,
- nie mają widocznych, nieestetycznych, metalowych haczyków, które zapewniają stabilizację akrylowemu uzupełnieniu protetycznemu. Posiadają przezroczyste klamry wykonane z tworzywa, które są praktycznie niewidoczne. Wykonanie klamer z akronu jako integralnej części płyty zdecydowanie poprawia też ich wytrzymałość. Klamry elastyczne nie powodują ścierania szkliwa zębowego oraz nie niszczą przyzębia,
- akron jest tworzywem termoplastycznym, które jest bezsmakowe, bezzapachowe i biokompatybilne,
- są bardziej wytrzymałe mechanicznie,
- nie podrażniają błony śluzowej jamy ustnej,
- akron nie chłonie wody, stąd protezy te są bardziej higieniczne. Oznacza to, że ryzyko rozwoju grzybicy w jamie ustnej jest minimalne,
- w składzie akronu nie ma domieszek akryli, nylonu czy acetali, dlatego proteza nie powoduje odczynów alergicznych (w przeciwieństwie do akrylu),
- są bardzo trwałe. Kolor uzupełnienia jest niezmienny, a materiał nie odkształca się nawet przy długoletnim użytkowaniu,
- są łatwe do utrzymania w czystości. Jak czyścić protezy akronowe? Wystarczy je dobrze opłukać pod bieżącą wodą i osuszyć przy użyciu chusteczki.
Wadą protez akronowych jest to, że nie można ich stosować w przypadku bezzębia. To rozwiązanie idealne wyłącznie dla pacjentów z częściowymi brakami zębowymi. Aby móc je zastosować, w jamie ustnej muszą znajdować się minimum trzy zdrowe zęby.
3. Cena protezy akronowej
Stomatolodzy i użytkownicy twierdzą, że protezy akronowe to doskonały wybór. Zwracają uwagę zarówno na ich zalety, jak i na fakt, że to rozwiązanie bardziej estetyczne niż protezy akrylowe. Są przy tym tańsze i mniej inwazyjne niż mosty, implanty zębowe czy korony.
Ich cena jest wyższa niż w przypadku zwykłych protez akrylowych, ale komfort i estetyka, a także wytrzymałość są nieporównywalnie lepsze. Cena protezy akronowej zależy od liczby braków zębowych. Jej koszt waha się w przedziale 1300–2500 zł.
Jeżeli dojdzie do utraty kolejnego zęba naturalnego, do protezy akronowej można dostawić kolejny ząb sztuczny (co kosztuje około 100 zł). Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje tego typu uzupełnień. Alternatywą protezy z akronu są refundowane protezy z akrylu.