Trwa ładowanie...

Przeszczep rzęs

Avatar placeholder
01.02.2019 09:55
Przeszczep rzęs
Przeszczep rzęs

Przeszczep rzęs to przede wszystkim szansa dla ludzi, których rzęsy nadmiernie wypadają z powodu choroby, zostały wypalone w wypadku lub wypadły całkowicie w wyniku chemioterapii i radioterapii. Coraz częściej przeszczepy rzęs przeprowadza się także z powodów czysto estetycznych, aby na stałe zagęścić zbyt rzadkie rzęsy. Takim zabiegom poddają się głównie kobiety, aby dodać spojrzeniu atrakcyjności bez potrzeby przyklejania sztucznych rzęs.

spis treści

1. Jak wygląda przeszczep rzęs?

Przeszczep rzęs nie wymaga znieczulenia ogólnego. Zazwyczaj stosuje się znieczulenie miejscowe oraz środki uspokajające. Nie jest to więc operacja obarczona dużym ryzykiem, jak operacje przeprowadzane pod narkozą. Trwa najwyżej 4 godziny, a pierwsze efekty powinny być widoczne już po 4 miesiącach od operacji. Operacja kosztuje powyżej 2000 złotych.

Na brzegi powiek przeszczepia się cebulki włosów z tyłu głowy. Podczas jednego zabiegu wszczepia się około 30-40 cebulek. Każdą z nich trzeba zaszyć w powiece. Szwy są jednak niewielkie. Transplantacja rzęs wykonywana jest pod mikroskopem, ponieważ należy do zabiegów wymagających ogromnej precyzji. Ze względu na to, że transplantacja obejmuje własne cebulki włosowe pacjenta lub pacjentki, rzęsy przyjmują się bez problemów, bardzo rzadko zdarzają się odrzuty. Mogą się one pojawić u osób z zaburzeniami autoimmunologicznymi.

Zabieg jest zalecany zwłaszcza osobom cierpiącym na madarozę, czyli chorobę polegającą na stopniowym wypadaniu rzęs oraz brwi. Przeszczep rzęs wykonuje się także chorym na trichotillomanię (chorobowe wyrywanie włosów oraz rzęs), a także pacjentom, którzy utracili rzęsy po chemioterapii.

Zobacz film: "Chirurgia plastyczna dzieci"

2. Jak przygotować się do przeszczepu rzęs?

Kilka dni przed transplantacją rzęs (a także po niej) należy:

  • odstawić leki zawierające kwas acetylosalicylowy,
  • odstawić suplementy zawierające witaminę E,
  • unikać alkoholu,
  • myć twarz mydłem przeciwbakteryjnym,
  • przyjmować antybiotyki przepisane przez lekarza.

Przeciwwskazania do przeszczepu rzęs:

  • źle kontrolowana cukrzyca,
  • źle kontrolowane nadciśnienie,
  • choroby serca,
  • arytmia,
  • choroby oczu i powiek.

3. Co po przeszczepie rzęs?

Po przeszczepieniu włosów z głowy na miejsce rzęs trzeba pamiętać, że takie „rzęsy” nie są do końca naturalnym rozwiązaniem. Przeszczepione włosy będą rosły tak, jakby nadal były na głowie. Trzeba więc pamiętać o ich regularnym przycinaniu. W odróżnieniu od naturalnych rzęs, rzęsy przeszczepione mogą kręcić się lub być całkowicie proste – tak jak do tej pory, kiedy rosły na głowie. Przeszczep rzęs nie gwarantuje więc naturalnego wyglądu. Można go osiągnąć, regularnie podkręcając rzęsy.

Po przeszczepie często odczuwane są dolegliwości takie jak swędzenie, dyskomfort i zaczerwienienie. Wszystkie te nieprzyjemne objawy łagodzi się zimnymi okładami lub specjalnymi maściami. Nie można drapać powiek po takiej operacji.

Przeszczep rzęs pomaga w osiągnięciu wymarzonego wyglądu oczu na długi czas. W przypadku, kiedy narzekamy na rzadkie rzęsy, nie na ich brak, lepiej zastanowić się nad tym, czy poprawa wyglądu jest warta kosztownej operacji i rekonwalescencji po niej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze