Rura do pole dance - przedmiot pożądania współczesnej kobiety
Pierwsza szkoła pole dance została otwarta w 1990 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tamtej pory taniec na rurze zyskał wielką popularność. Kiedyś postrzegany wyłącznie jako erotyczna rozrywka dla bywalców nocnych klubów, dziś jest gimnastycznym wyzwaniem.
1. Trochę historii
Jaką drogę pokonał pole dance, żeby stać się ulubionym sportem współczesnych kobiet? Niewiele osób wie, że jego początki sięgają 800 lat wstecz, do Indii, gdzie był popularną formą aktywności wśród... ówczesnych mężczyzn. Sport ten polegał wówczas na przedstawieniu określonego układu na drewnianym palu i nazywał się "mallakhamb". W Chinach istniała podobna dyscyplina, również uprawiana wyłacznie przez zawodników płci męskiej. W tym kraju używano dwóch pali o wysokości od 3 do 9 metrów, które owijane były specjalnym materiałem. W 1920 roku pole dance weszło do repertuaru cyrków, a z nich przeszło do barów. Jednak dopiero w latach 80. XX wieku pole dance zaczęto łączyć ze striptizem. Współcześnie istnieje wiele rodzajów tańca na rurze: exotic dance, najbardziej znany z klubów ze striptizem, exotic pole dance, pole sport, ale najbardziej znanymi i najchętniej ćwiczonymi są pole dance i pole fitness.
2. Korzyści płynące z pole dance
Przede wszystkim ćwiczenia na rurze pozwolą ci spalić szybko kalorie. Dzieje się tak, ponieważ ten zestaw ruchów aktywuje mięśnie całego ciała, które przez cały trening są w ruchu. Czyni to pole dance doskonałym ćwiczeniem izometrycznym poprawiającym pracę układu krążenia. Tak szybkie spalanie kalorii pozwoli ci zmniejszyć wagę w ciągu kilku miesięcy. Kolejnym atutem jest zwiększenie się pewności siebie. Opanowanie podstaw i wzmocnienie mięśni szybko pomoże ci opanować bardziej skomplikowane umiejętności. Wyższa samoocena pojawi się nie tylko w twojej głowie, ale też w wyprostowanej postawie, a umiejętności nabyte na zajęciach pozwolą ci poruszać się z gracją i zwinnością. Dzięki tym ćwiczeniom rozluźnisz swoje ciało i odstresujesz się. Intensywność ćwiczeń sprawi, że poziom adrenaliny spadnie, a poziom endorfin odpowiedzialnych za uczucie euforii będzie rósł. Wraz ze wzrostem endorfin będziesz chciała trenować jeszcze częściej i jeszcze intensywniej. Dodatkowo temu uczuciu towarzyszą widoczne efekty: wyrzeźbione i wzmocnione mięśnie. Poprawi się też twoja zwinność i giętkość, w związku z czym znikną takie problemy, jak ból pleców czy sztywność karku.
Warto wiedzieć, że pole dance wpływa nie tylko na stan naszych mięśni, ale także kości, stawów i narządów wewnętrznych. Zwiększenie ruchomości stawów pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia w przyszłości osteoporozy. Pole dance działa dobrze na serce, ponieważ w miarę intensywny trening przyspiesza jego bicie, co z kolei wpływa na zwiększony przepływ krwi. Rozwija się twoja świadomość kinestetyczna, która w przyszłości pozwoli ci ograniczyć niektóre urazy. Co ciekawe, taniec na rurze pomaga również w sytuacji, kiedy zdecydujesz się na dziecko, ponieważ wzmacnia mięśnie pleców i brzucha. Ostatnią z wielu zalet pole dance jest to, że po intensywnym treningu zaśniesz z łatwością, a twój sen będzie spokojny i głęboki.
Dzięki pole dance poprawisz nie tylko swój wygląd, ale przede wszystkim zdrowie i samopoczucie. Ćwiczenia pomogą ci zminimalizować ryzyko urazów, zwiększą sprawność ruchową i pewność siebie. Zdecydowanie warto spróbować.