Trwa ładowanie...

Salabrazja

Avatar placeholder
27.06.2013 10:13
Salabrazja
Salabrazja

Metoda salabrazji to usuwanie tatuażu za pomocą chlorku sodu (soli kuchennej). Metoda ta jest obecnie rzadko stosowana. Salabrazję zazwyczaj wykonuje się w warunkach domowych i jest wykorzystywana do usuwania tatuaży więziennych. Jej początki sięgają starożytności, kiedy pierwszy raz metodę tę zastosował grecki lekarz Aetius w VI w. p.n.e. Niestety, salabrazja nie jest zbyt skuteczną metodą usuwania tatuażu. W większości przypadków powoduje zbliznowacenia i podrażnienia skóry.

spis treści

1. Jakie są rodzaje tatuażu?

Tatuaż to trwały znak graficzny na skórze, który powstał w wyniku wszczepienia pod skórę specjalnego barwnika. Jego podstawowe rodzaje to:

  • tatuaż permanentny – należy pamiętać, że nawet tatuaż permanentny nie utrzymuje się na skórze przez całe życie; barwnik jest stopniowo wchłaniany przez skórę, natomiast zachodzące wymiany komórek powodują nieznaczne przekształcenia tatuażu;
  • makijaż tymczasowy – wykonuje się go na okres od miesiąca do trzech lat; zanikanie tatuażu następuje poprzez wchłanianie barwników w skórze; tatuaż tymczasowy jest odradzany przez osoby profesjonalnie wykonujące tatuaże, ponieważ jego schodzenie wiąże się z dużym ryzykiem powstania blizny;
  • tatuaż z henny – utrzymuje się na skórze od 1 do 3 tygodni; przed jego wykonaniem zaleca się wykonanie testów alergicznych.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Jak usunąć tatuaż?

Cena usunięcia tatuażu jest uzależniona od jego wielkości, miejsca, w którym jest wykonany, rodzaju barwnika i kilku innych czynników. Ceny usuwania tatuażu są inne w każdym gabinecie kosmetycznym i klinice dermatologicznej. Nie bez znaczenia jest także miasto, w którym się wykonuje zabieg.

Wiele osób po kilku latach posiadania tatuażu stwierdza, że chciałoby się go pozbyć i zastanawia się nad najlepszą metodą usunięcia znaku graficznego ze swojej skóry. Na szczęście wraz z postępem medycyny pojawiają się nowe metody o coraz większej skuteczności, które nie powodują powstawania blizn. Usuwanie tatuażu jest uzależnione od rodzaju pigmentu, wielkości tatuażu, miejsca, w którym jest wykonany. Do najpopularniejszych technik pozbywania się tatuażu należą:

  • laseroterapia – usuwanie tatuażu laserem nie powoduje uszkodzenia termicznego otaczających go tkanek; dobranie fal o odpowiedniej długości jest uzależnione od rodzaju pigmentu, jaki został wykorzystany do zrobienia tatuażu; zazwyczaj usunięcie tatuażu wymaga kilku sesji w gabinecie kosmetycznym;
  • dermabrazja mechaniczna – usunięcie powierzchownych warstw skóry wraz z barwnikiem za pomocą urządzenia z wirującymi szczoteczkami lub diamentową głowicą ścierną; rana po zabiegu usunięcia tatuażu przypomina głębokie otarcie;
  • usunięcie chirurgiczne – sprawdza się w przypadku niewielkich tatuaży wykonanych w mało widocznych miejscach;
  • kamuflaż – wykonanie tatuażu z barwnikami koloru skóry na starym tatuażu;
  • krioterapia;
  • skaryfikacja – usuwanie tatuaży za pomocą roztworów słabych kwasów;
  • metody wykorzystujące podczerwień;
  • IPL (intense pulsed light);
  • salabrazja.

3. Czym jest salabrazja?

Salabrazja jest jedną z najstarszych metod usuwania tatuażu. Wywabiaczem barwnika jest w tym przypadku chlorek sodu, czyli sól kuchenna. Salabrazja należy do domowych sposobów na usuwanie tatuażu i wiąże się z dużym ryzykiem zbliznowacenia (ok. 80% przypadków) oraz powstawania odbarwień (ok. 60% przypadków). Jest często wykorzystywana do usuwania tzw. tatuaży więziennych. Salabrazja polega na wcieraniu soli kuchennej w wierzchnie warstwy skóry, co ma spowodować wyblaknięcie pigmentu, z jakiego jest wykonany tatuaż.

Ze względu na swoją małą skuteczność i ryzyko powikłań salabrazji nie stosuje się obecnie w praktyce medycznej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze