Selfie - historia, rodzaje, dlaczego robimy selfie, niebezpieczeństwo
Selfie nie jest już dla nas niczym nowym, w ten sposób prawie każdy zrobił sobie zdjęcie. Fotografie typu selfie są na tyle popularne, że producenci smartfonów coraz częściej wyposażają telefony w coraz to lepsze aparaty przednie. Rozwija się także rynek gadżetów do selfie, można zakupić na przykład selfie stick, który pomaga w ich wykonaniu z większej odległości. Dlaczego selfie stało się takie modne?
1. Co to jest selfie?
Selfie jest rodzajem autoportretu wykonanym za pomocą telefonu komórkowego, tabletu czy aparatu cyfrowego. Najczęściej przedstawia tylko twarz, można wykonać je za pomocą przedniego aparatu lub tylnego aparatu i lustra.
Selfie popularność zdobyło dzięki mediom społecznościowym. Najczęściej publikuje się je na Facebooku lub Instagramie. Na zdjęciu typu selfie nie koniecznie musi znajdować się jedna osoba. Selfie może przedstawiać większą liczbę osób i wówczas mówi się o grupowym selfie.
2. Historia selfie
Za pierwsze wykonane selfie można uznać zdjęcie zrobione przez Roberta Corneliusa w 1839 roku. Rozwój fotograficznych autoportretów pojawił się z chwilą rozwoju fotografii oraz pojawieniem się przenośnych aparatów. Na początku XX wielu selfie wykonywano w lustrze.
Pierwszą nastolatką, która wykonała selfie w lustrze była rosyjska księżna Anastazja Nikołajewna, która w wieku 13 lat zrobiła sobie zdjęcie, aby wysłać je do przyjaciela. Słowo selfie po raz pierwszy pojawiło się w roku 2002 na australijskim forum internetowym.
Popularność selfie rozpoczeła się od serwisu MySpace. Jednak zdecydowany rozwój selfie przypada na okres rozwoju innych mediów społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram.
Odrodzenie selfie przypada na 2010 rok, powstało wówczas wiele aplikacji za pomocą, których możemy dokumentować wydarzenia ze swojego życia. W 2012 roku selfie było jednym z najmodniejszych słów, obecnie znajduje się w oficjalnych słownikach.
3. Rodzaje selfie
- nailfie – zdjęcie z pomalowanymi paznokciami,
- dogselfie – zdjęcie z psem,
- catselfie – zdjęcie z kotem,
- yogaselfie – zdjęcie wykonane w trakcie zajęć jogi,
- selfie after sex – zdjęcie wykonane po stosunku seksualnym,
- yummytummy – zdjęcie z wysportowanym brzuchem, ewentualnie zdrowym jedzeniem,
- airmax selfie – zdjęcie, w którego centrum są buty typu airmax,
- belfie – zdjęcie ukierunkowane na uwydatnienie wyrzeźbionych pośladków.
4. Dlaczego robimy selfie?
To pytanie na pewno zadaje sobie każda osoba, która funkcjonuje w mediach społecznościowych. Najczęściej chcemy się pokazać, pochwalić tym co u nas się dzieje. Selfie może pokazywać także naszą pasję, może być także pamiątką wydarzeń czy podróży. S
zczególnie jeżeli podróżuje się w samotności lub chce się mieć wspólne zdjęcie ze swoim współtowarzyszem. Selfie może manipulować wizerunkiem. Dzięki odpowiednim filtrom, oświetleniu czy makijażowi można wyglądać zupełnie inaczej niż w rzeczywistości.
5. Niebezpieczeństwo związane z selfie
Czasami chęć posiadania niesamowitego selfie może delikatnie mówiąc „wyłączyć nam myślenie”. Niestety potwierdzonych jest już wiele wypadków śmiertelnych, spowodowanych chęcią wykonania selfie. Najczęściej osoby takie spadają z mostów, klifów czy zboczy, zdarzały się także śmiertelne potrącenia przez pociągi.
Bardzo dużo osób decyduje się na wykonanie selfie w warunkach ekstermalnych, takich jak wysokie konstrukcje, szczyty wież czy selfie w wodzie z morskimi zwierzętami.
Ponadto selfie może wpłynąć na rozwój postawy narcystycznej, a robienie sobie zdjęć może przejść w formę uzależnienia od poklasku innych osób i dostawania komplementów.