Trwa ładowanie...

Skuteczne metody wybielania zębów

Avatar placeholder
19.07.2019 14:22
Skuteczne metody wybielania zębów
Skuteczne metody wybielania zębów (123rf)

Wybielanie zębów jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów dentystycznych. Nic dziwnego, białe i zadbane zęby, a co za tym idzie – piękny uśmiech, dodają nam pewności siebie i pomagają w budowaniu relacji międzyludzkich. Czy jednak każda metoda wybielania jest skuteczna i bezpieczna? Na te pytania odpowiada lek. dent. Anna Gietka, ekspert Medicover Stomatologia.

1. Domowe sposoby na wybielanie zębów

Istnieje wiele metod wybielania zębów. Wśród nich szereg sposobów domowych, które nie dają tak spektakularnego efektu jak wizyta w gabinecie stomatologicznym, a w dodatku mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowia naszego uzębienia.

Do najpopularniejszych z nich zalicza się metodę bananową – polega ona na pocieraniu wewnętrzną stroną skórki banana o zęby. Skórka banana zawiera dużą ilość cennych minerałów, na przykład potasu i wapnia, a także witamin, między innymi witaminy D. Metoda ta jest praktycznie nieszkodliwa dla naszej jamy ustnej, jednak osoby po nią sięgające, często rezygnują z niej po kilku dniach, gdyż nie zauważają żadnej różnicy.

Kolejny domowy sposób to pasta truskawkowa – jest wygodniejszym sposobem wybielania zębów w porównaniu do metody bananowej, jednak posiada ona duże wady. Oprócz tego, że efekt przy jej stosowaniu jest nikły, zazwyczaj wręcz niezauważalny. Pasta powstaje z mieszanki rozgniecionej truskawki i sody oczyszczonej, co już powinno zapalić czerwoną lampkę w naszej głowie. Duża ilość cukru zawarta w truskawce toruje drogę próchnicy, w dodatku cząsteczki sody są tak ostre, że w niemalże każdym przypadku, po prostu niszczą nasze zęby – uszkadzają szkliwo.

Zobacz film: "Pasta z aktywnym węglem. Eksperci ostrzegają przed jej używaniem"

Inną opcją są wybielające pasty. Pacjenci często sięgają po tego typu rozwiązania, ze względu na ich funkcjonalność. Wybielające pasty nie wpływają na nasz rzeczywisty kolor zębów, ale usuwają z nich przebarwienia powstałe wskutek picia kawy, wina czy palenia papierosów. Zawierają one składniki, które w sposób enzymatyczny lub mechaniczny radzą sobie z osadem nazębnym. Aktywne składniki past wybielających, które ścierają osad i przebarwienia to często wodorowęglan sodu, nadtlenek wodoru czy węgiel aktywny. O tym, jak mocno dana pasta wybiela decyduje wartość współczynnika ścieralności RDA.

Jeśli pastę wybielającą chcemy stosować codziennie, wówczas współczynnik RDA powinien wynosić około 45. Oczywiście bardziej widoczne efekty da pasta o współczynniku ścieralności powyżej 80, jednak taką można stosować maksymalnie dwa razy w tygodniu. Zbyt częste sięgania po pastę o dużym współczynniku ścieralności może bardzo pogorszyć kondycję naszych zębów, prowadzić to do nadmiernego starcia szkliwa, przez co zęby stają się nadwrażliwe i znacznie mniej odporne na próchnicę.

Warto wiedzieć, że szybszym sposobem na usunięcie wszelkich nalotów kamiennych (złogów nazębnych) i przebarwień z zębów jest bezpieczna i o znacznie trwalszym efekcie – higienizacja. Najlepiej powierzyć jej wykonanie doświadczonej higienistce w gabinecie stomatologicznym.

Wybielanie zębów - zdjęcia
Wybielanie zębów - zdjęcia

Produkty do domowego wybielania zębów. Dzięki nowym technologiom białe zęby można uzyskać, nie wybierając

zobacz galerię

Obok past stoją także paski wybielające. Są pokryte z jednej strony specjalnym żelem, który w składzie posiada substancje rozjaśniające szkliwo zębów. Zwykle jest to nadtlenek wodoru, wykorzystywany również w gabinetach stomatologicznych. Paski działają szybko, jednak efekt nie zawsze musi pokrywać się z tym, czego oczekiwaliśmy. Korzystając z pasków wybielających często doprowadzamy do nierównomiernego wybielenia zębów, wskutek czego na jego powierzchni tworzą się wyjątkowo nieestetyczne plamy, które ciężko usunąć nawet w gabinecie. Poza tym pacjenci często wybielają zęby paskami bez uprzedniej wizyty u stomatologa - niestety jest to dużym błędem, gdyż nie w każdym przypadku wybielanie jest wtedy możliwe.

Najkorzystniejszymi dla naszego zdrowia metodami wybielania zębów, są oczywiście zabiegi wykonywane przez doświadczonego stomatologa, na przykład przy użyciu lamp wybielających. W tym celu stosuje się różnego rodzaju lampy (halogenowe, LED, plazmowe), zwykle emitujące światło niebieskie, które najskuteczniej pobudza reakcję nadtlenku wodoru. Wraz z postępem technologii, możemy wybielić cały swój uśmiech lub jedynie pojedyncze zęby.

Dużym zainteresowaniem cieszą się np. lampy, które emitują zimne światło, więc podczas zabiegu nie trzeba osłaniać śluzówki ani warg pacjenta. Zabieg wybielania trwa około 80 minut (samo naświetlanie stosujemy 4 razy po 15 minut) i nie powoduje żadnego dyskomfortu, a zęby można rozjaśnić od 10 do 14 odcieni. Warto pamiętać, że skuteczne wybielanie zębów lampą możliwe jest tylko przy zachowaniu pewnych warunków, dotyczących zarówno okresu przed zabiegiem, jak i po nim. Przed przystąpieniem do wybielania w gabinecie stomatologicznym należy wyleczyć wszystkie ubytki i upewnić się, że wypełnienia są szczelne.

Drugą profesjonalną metodą wybielania zębów stosowaną przez lekarzy są nakładki nazębne. Nakładki są indywidualnie przygotowywane dla pacjentów – pacjent otrzymuje je podczas wizyty wraz z czterema strzykawkami specjalnego, wybielającego żelu. Następnie pacjent może samodzielnie, we własnym domu zaaplikować wybielającą substancję w szyny, specjalnie przygotowane dla niego przez technika dentystycznego, które powinien „nosić” codziennie przez minimum cztery godziny (nakładki mogą być zakładane np. na noc – można w nich spać).

Na koniec warto wspomnieć, że profesjonalne zabiegi wybielania powinna poprzedzać konsultacja u lekarza stomatologa. Sprawdzi on stan zdrowia naszych zębów i w razie potrzeby wyleczy je (do zabiegu wybielania kwalifikują się tylko zdrowe zęby). Przed każdym zabiegiem wykonuje się u pacjenta higienizację, czyli kompleksowe usuwanie wszelkich nalotów kamiennych (złogów nazębnych) i przebarwień również z przestrzeni międzyzębowych.

Ten zabieg sam w sobie daje już nam efekt "wybielenia" – jednak uzyskany rezultat nie oznacza, że zęby zostały wybielone, ale w szybki i bezpieczny sposób oczyszczone np. z płytki nazębnej. Dzięki temu, zęby są zdrowie i zadbane, a przy okazji stają się także jaśniejsze i pozbawione wszelkich osadów np. z kawy czy herbaty.

Zabieg higienizacji lekarze stomatolodzy zalecają wykonywać – niezależnie od tego, czy planujemy zabieg wybielania czy nie – 1 do 2 razy w roku lub częściej, jeśli istnieją ku temu wskazania.

Lek. dent. Anna Gietka, ekspert Medicover Stomatologia
Lek. dent. Anna Gietka, ekspert Medicover Stomatologia (materiały własne)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze