Sprzęt, który ułatwi prowadzenie domu – przegląd najlepszych urządzeń
W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez sprzętów elektronicznych. W domu często korzystamy z urządzeń należących do kategorii małego lub dużego sprzętu AGD (żelazka, pralki czy odkurzacza). Z tego względu postanowiliśmy sprawdzić, które sprzęty ułatwią nam prowadzenie domu, dzięki czemu będziemy mieli więcej czasu dla siebie bądź dla rodziny.
1. Żelazko – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jeśli właśnie stoimy przed wyborem idealnego żelazka, warto zwrócić uwagę na kilka czynników sprawiających, że przez co najmniej kilka lat będziemy się cieszyć sprawnym sprzętem.
Podstawowym z nich jest stopa żelazka. To od niej zależy, czy na ubraniach nie będą pojawiały się niechciane zagniecenia. Otwory w stopie powinny być ułożone w ten sposób, aby żelazko docierało do trudno dostępnych miejsc (np. przy kołnierzyku). Pomaga w tym również pokrycie stopy. Jest ona wykonana z aluminium, jednak producenci, chroniąc ją przed licznymi zarysowaniami, pokrywają stopę teflonem, stalą lub ceramiką — najtrwalsza będzie stopa ceramiczna.
Jeśli będziemy chcieli korzystać z żelazka parowego, sprawdźmy, czy na pewno posiada system antywapienny, dzięki któremu na prasowanych ubraniach nie będą się pojawiały plamy. Żelazko może mieć wbudowany specjalny sensor sprawiający, że urządzenie będzie się jedynie nagrzewało trzymane w dłoni. Natomiast po odłożeniu go nastąpi automatyczne wyłączenie. To świetne rozwiązanie dla osób, które boją się przepalić ubrania lub mają w domu dzieci.
2. Mikser podstawowym elementem wyposażenia w każdym domu
Mikser to urządzenie, które bez wątpienia ułatwia, a także skraca czas pracy przy przygotowaniu różnych potraw. Możemy zdecydować się na mikser ręczny, stacjonarny bądź jego rozbudowaną wersję, a mianowicie mikser planetarny (może działać odczepiony od podstawy). Wybór powinien być przede wszystkim uzależniony od indywidualnych potrzeb.
Jeśli na co dzień nie potrzebujemy urządzenia o dużej mocy, a nasza kuchnia nie jest bardzo duża, lepszym wyborem będzie mikser ręczny. Ponadto jest lżejszy od sprzętu stacjonarnego, jednak ma mniejszą moc (między 150 a 500 W).
Natomiast w przypadku osób, które często pieką ciasta, wygodniejszy okaże się mikser stacjonarny z misą opartą na nieruchomym korpusie. To świetny sprzęt spełniający jednocześnie kilka funkcji, z mocą o wartości co najmniej 400 W. Dzięki temu wybrane produkty będą szybko mieszane bądź ubijane.
Przy mikserze stacjonarnym powinno znajdować się kilka dodatków m.in. mieszadło trzepakowe, mieszadło hakowe czy plastikowa nasadka miksująca. Ponadto ergonomia miksera powinna znacząco wpływać na pracę z urządzeniem. Ważne są także zabezpieczenia, które wykluczają ryzyko wypadku lub niedokładnego rozbicia poszczególnych składników. Końcówki w idealnym mikserze powinny się zatrzymywać przed wyjęciem ich z misy czy kubka.
3. Idealny odkurzacz – jak wybrać?
Odkurzacze z powodzeniem zastąpiły szczotkę i zmiotkę, których używamy jedynie wtedy, kiedy rozsypiemy coś na podłodze w jednym miejscu. Jeśli chcemy wymienić obecny sprzęt na nowy, na początku sprawdźmy moc silnika oraz uzależnioną od niej moc ssania. Czasami wartość podana w specyfikacji urządzenia jest określana jako moc silnika, dlatego warto zapytać konsultanta o szczegółowe informacje, których nie potrafimy znaleźć na stronie sklepu lub producenta.
Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie, jest filtr do odkurzacza (wlotowy, wylotowy, papierowy, wykonany z tkaniny, wodny czy hipoalergiczny). Jednym z najciekawszych rozwiązań jest zastosowanie filtra wodnego nie tylko dokładnie zbierającego kurz, ale również oczyszczającego powietrze w sprzątanym pomieszczeniu. Niektóre odkurzacze wodne mają dodatkową funkcję umożliwiającą pranie powierzchni miękkich (np. dywanów). W porównaniu do urządzeń wyposażonych w worek, odkurzacze wodne będą droższe, jednak sposób eksploatacji sprzętu przemawia na jego korzyść.
Przy wyborze odkurzacza szczególną uwagę zwróćmy na długość kabla. Tym bardziej, jeśli mieszkamy w wielopoziomowym domu. W tym przypadku poza kablem dużą rolę odgrywa również waga odkurzacza, ponieważ przy lekkim sprzęcie łatwiej nam będzie manewrować pomiędzy meblami, a także piętrami.
Wiele osób, które chcą kupić odkurzacz, nie kieruje się wyłącznie jego ceną, ale również ilością decybeli. Jest to szczególnie ważna cecha w przypadku osób, które posiadają dzieci bądź mogą jedynie sprzątać późną nocą. Głośność odkurzacza jest oznaczana literami: A (do 25 decybeli), E (55-65 decybeli), N (powyżej 65 decybeli).