Trwałość perfum
Trwałość perfum zależy od wielu czynników. Perfumy, woda perfumowana, woda toaletowa – niezależnie od tego, na które się zdecydujesz, możesz poczuć się rozczarowana ich nietrwałym zapachem. Okazuje się bowiem, że wystarczy godzina, byś przestała je czuć. Taka sytuacja niekoniecznie może świadczyć o nietrwałości, ale o tym, że twój zmysł powonienia po pewnym czasie przyzwyczaił się do niego. Tymczasem zapach perfum można przedłużyć, wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach.
1. Gdzie pryskać perfumy?
Aby zapach perfum utrzymywał się jak najdłużej, należy wiedzieć, gdzie pryskać perfumy:
- Na skórę – perfumuj się w tych miejscach, w których krew pulsuje pod skórą, które szybko się nagrzewają i w których najszybciej się pocisz, to jest skronie, szyja, kark, miejsca za uszami, załamania kolan, kostki, miejsca między piersiami, pępek, nadgarstki. Nie należy nanosić perfum od razu po kąpieli. Aby zapach utrzymywał się jak najdłużej, trzeba chwilę odczekać.
- Na włosy – zapach perfum najdłużej utrzymuje się przy cebulkach krótkich włosów lub na końcówkach włosów długich. Włosy szybko chłoną i powoli uwalniają nuty zapachowe perfum.
- Na ubrania – tkaniny syntetyczne niezbyt dobrze chłoną zapachy. Dużo praktyczniejsze są naturalne materiały, takie jak jedwab, kaszmir, len, bawełna, aksamit. Ubrania spryskuj z odległości 10 centymetrów. Nie pryskaj całej ich powierzchni, ale końce szalika, skraj spódnicy, kołnierz płaszcza.
2. Jak utrwalić zapach perfum?
To nie rodzaje perfum decydują o ich trwałości, lecz sposób ich naniesienia na skórę. Żeby zapach perfum dłużej utrzymał się na tobie, pamiętaj o kilku wskazówkach:
- Nie używaj perfum prosto na skórę, lepiej spryskaj miejsce przed sobą i wejdź w mgiełkę. Dzięki temu perfumy równomiernie pokryją twoje ciało.
- Spryskaj swoją pościel i bieliznę, które trzymasz w szafkach.
- Dodaj kilka kropel perfum do ostatniego, ręcznego płukania delikatnej bielizny.
- Spryskaj chusteczkę i włóż ją do torby.
- Gdy kupujesz perfumy, warto wziąć także balsamy czy kremy z tej samej linii kosmetycznej, wówczas zapach będzie dłużej utrzymywał się na ciele.
- Nuty zapachowe perfum utrzymują się dłużej na wilgotnej skórze.
- Woda toaletowa pachnie słabiej i krócej niż woda perfumowana.
- Pryskaj perfumy na nawilżoną skórę – nabalsamowana i natłuszczona skóra sprawi, że nuta zapachowa utrzyma się znacznie dłużej.
- Perfumy należy przechowywać w miejscach przyciemnionych i nienarażonych na działanie promieni słonecznych.
- Aby ciało jak najdłużej pachniało perfumami, warto kupować oryginalne kosmetyki w nieco droższych cenach, ponieważ zazwyczaj powstają na bazie mocniejszych nut zapachowych, przez co są trwalsze.
Na koniec ważna uwaga – nie używaj perfum w nadmiarze. Jeżeli w ciągu dnia dojdziesz do wniosku, że już nie czuć od ciebie zapachu, spryskaj się jeszcze raz bądź zapytaj kogoś ze znajomych, czy czuje od ciebie zapach perfum. Zmysł węchu po pewnym czasie przyzwyczaja się do zapachu, więc istnieje prawdopodobieństwo, że po kilku godzinach po prostu przestaniesz rozpoznawać swój zapach.