Trwa ładowanie...

Wakeboard – na czym polega? Nauka, sprzęt i koszty

Wakeboard to coraz popularniejszy sport wodny, będący połączeniem nart wodnych, snowboardingu i surfingu. Polega na ślizganiu się na desce po powierzchni wody, trzymając się drążka podczepionego do liny wyciągu lub motorówki. Co jeszcze warto wiedzieć?

Zobacz film: "Sporty wodne w Polsce"

spis treści

1. Co to jest wakeboard?

Wakeboard to sport wodny, który polega na płynięciu po powierzchni wody na desce, trzymając się liny ciągniętej przez łódź lub za pomocą wyciągu. Jak to wygląda? Zakłada się na specjalną deskę, a w dłoniach trzyma linę, która jest ciągnięta najczęściej przez motorówkę lub specjalny wyciąg. Motorówki są przystosowane, dzięki czemu mogą nie tylko zachowywać odpowiedni balans, ale i tworzyć efektowne fale.

Wakeboarding powstał z połączenia nart wodnych, snowboardingu i surfingu. Za jego kolebkę uznaje się Stany Zjednoczone, a początki datuje się na połowę lat 80. (choć na uznanie i popularność wakeboard musiał trochę poczekać).

2. Nauka wakeboardu

Mówi się, że wakeboarding jest dość prosty, a jego instruktorzy są zdania, że opanowanie jego podstaw nie zajmie więcej niż jeden dzień. Specjaliści polecają tę dyscyplinę jako wstęp do nauki innych sportów wodnych.

Na czym polega nauka wakeboard? Startuje się z pomostu lub bezpośrednio z wody. Trudnością jest utrzymanie się na desce. Aby wiedzieć, jak ułożyć ręce, kiedy wyprostować nogi, a kiedy je zgiąć, jak właściwie przenosić ciężar ciała, najlepiej wziąć lekcje u instruktora. Po opanowaniu teorii pozostaje praktykowanie i doświadczanie w wodzie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

W Polsce wakeboard można trenować od kwietnia wczesnej jesieni. Zależy to od warunków pogodowych. Wakeboardingu można spróbować na polskich jeziorach oraz w miejscach zwanych wakeparkami. Warto wiedzieć, że w Polsce miejsc do uprawiania wakeboardu z roku na rok przybywa. Zwykle ośrodki zlokalizowane są w dużych miastach (Trójmiasto, Poznań, Łódź, Warszawa, Wrocław) i ich okolicach. W wielu z nich, dla zaawansowanych zawodników, montuje się pływające przeszkody, po których można skakać. Można też pływać w Egipcie, Turcji, Egipcie, a także na Filipinach czy w Tajlandii.

3. Dla kogo wakeboard?

Wakeboard to sport dla każdego, kto jest sprawny fizycznie i cieszy się dobrym zdrowiem. W przypadku rekreacyjnego pływania nie trzeba mieć specjalnych predyspozycji. Przygodę z nim mogą rozpocząć nawet kilkuletnie dzieci (8-9 lat). Nie trzeba umieć pływać, ale należy poinformować o tym instruktora. Nieco inaczej wygląda kwestia wyczynowego uprawiania wakeboardingu. W takiej sytuacji nie jest to sport prosty i bezpieczny. Zawodnicy muszą być bardzo sprawni, ponieważ wykonują wiele skomplikowanych skoków i figur, różne triki, ewolucje, korzystając z przeszkód, takich jak skocznie czy rampy.

4. Sprzęt do wakeboardu

W przypadku uprawiania wakeboardu najważniejszy jest deska. Można ją wypożyczyć, dobierając do wagi. Im osoba cięższa, tym deska musi być dłuższa. Trzeba też wziąć pod uwagę jej szerokość pamiętając, że:

  • szersza deska lepiej się sprawdza podczas wybicia, pozwala łagodnie wylądować,
  • węższa deska do wakeboardingu zapewnia szybsze ślizganie się po wodzie. Jazda za motorówką wymaga szerszej deski, zaś na wyciągu deska może być węższa.

Deska wakeboard to nie wszystko. Trzeba również posiadać odpowiednie buty, zamknięte lub z odsłoniętymi palcami. Dla większego bezpieczeństwa na wodzie wakeboarderzy powinni mieć na głowie kask, który chroni przed uderzeniami w wodę czy przeszkody na drodze. Ważne, by był wykonany z wytrzymałego materiału, jednak nie był zbyt ciężki (nie może ciągnąć pod wodę razie wypadku). Dobrze, jeśli posiada ochronę na uszy, która przydaje się przy wpadaniu do wody.

Nie mniej ważna jest kamizelka wakeboard: ratunkowa lub wypornościowa. Przy upadku do wody, kiedy nogi są zblokowane przez deskę, zapewnia bezpieczeństwo.

5. Ile kosztuje wakeboarding?

Wakeboard to dość kosztowny sport, zarówno jeśli chodzi o naukę, jak i sprzęt. W zależności od ośrodka za kwadrans pływania za liną przypiętą do wyciągu kosztuje nawet 50 zł, a karnet na cały dzień - 200 zł, tyle ile lekcja z doświadczonym instruktorem.

Deskę wypożycza się w ramach wykupionego treningu, choć czasem za sprzęt trzeba dodatkowo płacić. Kupienie własnej deski, wiązania i kamizelki czy kasku to koszt co najmniej 2500 zł. Wiele zależy od ceny samej deski, która mieści się w przedziale 800-3000 złotych, średnio 2500 zł. Wybierając sprzęt warto o pomoc prosić profesjonalistów, ponieważ od tego często zależy komfort jazdy i bezpieczeństwo w wodzie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.