Trwa ładowanie...

Wirtualna Poradnia: Ochrona skóry zimą (WIDEO)

Avatar placeholder
Marta Pawlak 07.03.2019 14:03

Jaki wpływ warunki atmosferyczne, pogoda, wichry, zawieje, śniegi i mrozy, zwiększona lub zmniejszona wilgotność powietrza mają wpływ na naszą skórę no i na nasze śluzówki? Oczywiście bardzo wiele zależy od jakości skóry jaką dany osobnik dysponuje, jest to często związane z genetyką, z dziedziczeniem, ale ogromną rolę odgrywa w tym wszystkim również odpowiednia pielęgnacja i odpowiednia dbałość.

Skóra twarzy i śluzówki oczu, jak i śluzówki jamy ustnej są szczególnie narażone na wpływ warunków atmosferycznych, ponieważ no są praktycznie biorąc odkryte, nieprzykryte ochronną warstwa odzieży, dlatego musimy, właściciel tejże skóry musi zapewnić odpowiednią ochronę, którą dają środki kosmetyczne czy takie para medyczne, gwarantujace tejże skórze odpowiednia ochronę, nawilżenie, natłuszczenie, ochronę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.

Cery ciemne, które mają sporo własnego barwnika, cery obficie zaopatrzone w gruczoły łojowe, które produkując łój powodują warstewkę ochronną są mniej podatne na złe wpływy zimy, natomiast cery jasne, skóra cienka, delikatna, pozbawiona lub z niewielką stosunkowo ilością gruczołów łojowych jest narażona znacznie bardziej.

Również cery tak zwane naczynkowe, gdzie naczynia krwionośne są płytko położone, jest nadmiernie ukrwiona i te warunki atmosferyczne powodują często pękanie i rozszerzanie się naczynek krwionośnych. Tak jak powiedziałam, w takich ekstremalnych lub gorszych warunkach atmosferycznych, zimie, wietrze, mrozie no należy używać kremów ochronnych.

Kremy ochronne mają głównie za zadanie nawilżyć skórę, lekko natłuścić i w razie ekspozycji na słońce chronić przed słońcem. Tak jak często pamiętamy o skórze, tak dość rzadko pamiętamy o śluzówkach. Mam tu na myśli śluzówki jamy ustnej, głównie śluzówki warg.

W zabieganym życiu, często w stresujących okolicznościach, mamy skłonność do przygryzania warg, do tików, którymi uszkadzamy delikatnie śluzówkę. Należy pamiętać, że takie mikrourazy, które są związane i z działaniem czynników atmosferycznych czy mechanicznych mogą być dla śluzówki bardzo niekorzystne, moga być niekorzystne bo prowadza do pęknięć, do pojawiania się drobnych nadżerek, które mogą być również wrotami zakażenia i pojawiania się odczynu zapalnego.

Również przewlekłe mikrourazy, na przykład również wywołane próchniczymi czy zaniedbanym uzębieniem mogą prowadzić do stanów przednowotworowych zwanych leukoplakia. Polegają te zmiany na takim wysuszeniu śluzówki zmleczeniu, złuszczaniu i powstawaniu no stanu zapalnego, który po pewnym czasie może owocować pojawieniem się raka kolczysto-komórkowego wargi.

Stad, że tak powiem wniosek, że musimy bardzo o te śluzówki wargi, w ogóle śluzówki jamy ustnej dbać ze względu nie tylko na urodę, ale również ze względu na zdrowie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze