Trwa ładowanie...

Zabij zimowe bakterie i zarazki. Przegląd oczyszczaczy powietrza

Avatar placeholder
28.11.2018 13:41
Oczyszczacz powietrza przyda się w domu każdego alergika
Oczyszczacz powietrza przyda się w domu każdego alergika (Shutterstock )

Rzadkie wietrzenie mieszkań zimą, na które wpływa również zanieczyszczenie powietrza za oknem, prowadzi do odkładania się w pomieszczeniach zanieczyszczeń, kurzu, zarodników grzybów, a także wirusów i bakterii. Prezentujemy przegląd oczyszczaczy, które poprawią jakość powietrza w twoim domu.

spis treści

1. Oczyszczacze powietrze – jak działają?

Zadaniem oczyszczaczy powietrza jest pozbycie się z pomieszczeń kurzu, pyłków, wirusów, bakterii, a także szkodliwych dla człowieka związków lotnych i pyłów. Jest to możliwe dzięki specjalnym filtrom, które stanowią podstawowy element oczyszczaczy. Urządzenia filtrujące powietrze mogą być wyposażone w kilka filtrów, które pełnią różne funkcje. Niebezpieczne pyły zawieszone zawarte w smogu (PM 10; PM 2,5) i przedostające się do domów wychwyci filtr HEPA, który skutecznie zwalcza również wirusy, bakterie, komórki grzybów i pierwotniaków. Do walki z dymem i różnymi oparami przeznaczony jest filtr węglowy. Do walki z bakteriami i wirusami przeznaczona jest też lampa UV, która stanowi część wyposażenia niektórych modeli oczyszczaczy.

Zobacz film: "Co warto kupić? Oczyszczacze powietrza"

2. Oczyszczacze powietrze – dla kogo?

Oczyszczacze powietrza przydadzą się w każdym domu, jednak szczególnie zauważalną różnicę w jakości powietrza odczują alergicy i osoby z astmą. Dzięki usunięciu z pomieszczeń alergenów, takich jak sierść zwierzęca, pyłki, komórki grzybów i pleśni osoby z problemami oddechowymi i objawami alergii będą czuły się lepiej.

Jakość powietrza jest też niezwykle ważna dla zdrowia dziecka, bo to właśnie ich rozwijające się organizmy są wyjątkowo podatne na zanieczyszczenia. Oczyszczacz powietrza powinien się znaleźć również w domach, w których mieszkają osoby starsze i kobiety w ciąży. Toksyczne substancje mogą powodować szybszy rozwój chorób układu krążenia i niekorzystnie wpływać na zdrowie płodu.

3. Oczyszczacze powietrze – rodzaje

Obecnie na rynku znajdziemy wiele oczyszczaczy, których funkcjonalność tak naprawdę zależy od wbudowanych filtrów i dodatkowych funkcji. Nie ma więc jednolitego podziału tych urządzeń, możemy więc przy wyborze kierować się własnymi potrzebami. Przykładowo możemy zdecydować się na:

  • oczyszczacz powietrza dla alergika – powinien wykorzystywać kilkustopniową filtrację, np. filtr wstępny, HEPA, katalityczny i lampę UV;
  • antysmogowy oczyszczacz powietrza – musi być wyposażony w filtr HEPA, najlepiej w duecie z filtrem węglowym;
  • oczyszczacz powietrza z jonizatorem – jonizacja powietrza wspomaga wychwytywanie zarodników, wirusów, bakterii i alergenów;
  • oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – poza oczyszczaniem dodatkowo nawilża powietrze, co może być przydatną funkcją w okresie grzewczym.

Oczyszczacze powietrza i inne małe AGD w super niskich cenach znajdziesz już teraz na WP radarOkazji.

4. Oczyszczacze powietrze – parametry

Skuteczny oczyszczacz powietrza powinien nie tylko być wyposażony w odpowiedni filtr, ale też właściwie dobrany do powierzchni pomieszczenia. Do dużego domu może nie wystarczyć jedno urządzenie – główna zasada jest taka, że jeden oczyszczacz przeznaczony jest do jednego pomieszczenia, ale musi być przy tym odpowiednio wydajny.

Powinniśmy zwrócić też uwagę na tryby pracy, szczególnie jeśli oczyszczacz ma się znajdować w sypialni. Niektóre urządzenia mogą działać w trybie dziennym i nocnym, przy czym ten drugi oznacza obniżenie poziomu głośności. Lepsze urządzenia wytwarzają hałas poniżej 30 dB, co stanowi zadowalającą wartość. Jeśli zastanawiamy się nad kupnem urządzeń takich jak jonizator lub nawilżacz powietrza, to warto zamiast tego zdecydować się na oczyszczacz powietrza oferujący obie te funkcje.

Nie zapominajmy też o kosztach eksploatacji oczyszczacza. W większości przypadków urządzenie nie jest jednorazowym wydatkiem, ponieważ trzeba w nim regularnie wymieniać filtry. Upewnijmy się też, czy na rynku dostępne są części zamienne. Przy okazji ewentualnego serwisowania specjalne sprowadzanie potrzebnych elementów może wygenerować spore koszty.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze