Trwa ładowanie...

Zastrzyk dla pacjentów z urazami głowy

Najnowsze badania wskazują, że podanie kwasu traneksamowego może zapobiec zgonom pacjentów w wyniku urazów głowy.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Zagrożenia przy urazach głowy

Każdego roku miliony ludzi wymagają pomocy lekarskiej ze względu na doznane urazy głowy. Zazwyczaj są to młodzi ludzie. Niestety, obecnie nie ma skutecznego lekarstwa, które pomogłoby pacjentom w tak poważnym stanie. Najczęstszym powikłaniem urazów głowy jest krwawienie wewnątrzczaszkowe. Zwykle dochodzi do niego w ciągu kilku pierwszych godzin od momentu doznania urazu. Wraz z progresją krwiaka śródczaszkowego dochodzi do uszkodzenia mózgu. Specjaliści podejrzewają, że ze względu na fakt, iż kwas traneksamowy zapobiega rozbijaniu zakrzepów, może on hamować krwawienie do mózgu, a tym samym poprawić rokowania pacjentów z urazami głowy.

2. Badania nad zastosowaniem kwasu traneksamowego

W badaniach udział wzięło 270 dorosłych pacjentów, którzy doznali urazu głowy w wyniku wypadku. U chorych tych istniało ryzyko powstania krwiaka śródczaszkowego w ciągu 8 godzin od wypadku, bądź krwiak taki już się pojawił. Okazało się, że pacjenci, którym podano zastrzyk z kwasu traneksamowego mieli lepsze wyniki niż pozostali. Lek dawał większe szanse na powstrzymanie progresji krwiaka i przeżycie pacjenta. Ponadto prowadził do zmniejszenia ryzyka niepełnosprawności ze względu na doznane uszkodzenie mózgu. Naukowcy podkreślają, iż konieczne jest przeprowadzenie badań na szerszą skalę, jednak kwas traneksamowy już teraz daje nadzieje na łatwo dostępne i tanie lekarstwo na urazy mózgu.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.