Trwa ładowanie...

Zdrowe wybielanie zębów

Największy wpływ na kolor kości zębów mają dwie tkanki: zębina ‒ elastyczna, oraz szkliwo ‒ najbardziej twarda, im bardziej zmineralizowana, tym mocniejsza i lepiej odbijająca światło, dzięki czemu zęby stają się jaśniejsze.

spis treści

1. Od czego zależy biel zębów?

Barwa zębów zależy od wielu czynników, oprócz tego, że dziedziczymy ją po rodzicach.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Na kolor zębów mają wpływ: nasza dieta, nawyki oraz wiek.

Starsze osoby mają cieńsze, starte szkliwo, dzięki czemu zęby wydają się bardziej żółte i cieńsze.

Zęby mogą mieć barwę białą, lekko szarą, żółtawą. Te ostatnie są najbardziej odporne na próchnicę i najbardziej twarde.

2. Jaką metodę wybielania zębów wybrać?

Wybielanie jednak stanowi szansę na bardziej estetyczny wygląd zębów ‒ nieważne, jaką mają wyjściową barwę, ważne, by po wybielaniu wyglądały bardziej estetycznie.

Mamy do dyspozycji wiele metod wybielania zębów, m.in. w gabinecie dentystycznym przy użyciu specjalnych lamp i żelu, domowe sposoby z wykorzystaniem nakładek nocnych, jak i całkiem tzw. „babcine metody” przy użyciu sody oczyszczonej i wody utlenionej. Po zabiegu wybielania można stosować żel z amorficznym fosforanem wapnia, jednak nie zawsze stanowi to odpowiednią ochronę szkliwa.

Od 2012 roku obowiązuje dyrektywa unijna odnośnie do wybielania zębów ‒ mogą być stosowane jedynie niskie stężenia nadtlenku wodoru oparte najlepiej na organicznych substancjach. Dotychczas wszelkie preparaty powodowały znaczną nadwrażliwość i problemy.

Jeśli chodzi o nocną nakładkową metodę wybielania zębów, jest ona dość niebezpieczna, gdyż ani pacjent, ani my nie mamy w pełni nad nią kontroli. Nigdy nie wiadomo, gdzie preparat dotrze, jeśli wypłynie z nakładek nazębnych.

3. Jak zdrowo i bezpiecznie wybielać zęby w domu?

Jeśli chodzi o metody wybielania zębów w zaciszu domowym – możemy przepłukiwać jamę ustną, zęby wodą rozcieńczoną, wodą utlenioną lub wodą z sodą oczyszczoną.

Jednak nie ma potrzeby stosowania standardowych metod wybielania domowego, gdyż dziś na rynku są pasty zawierające w swoim składzie sodę oczyszczoną. Wysoki poziom wodorowęglanu sodu w niej zawarty radzi sobie z przebarwieniami oraz płytką nazębną. Soda wnika głęboko w strukturę szkliwa, co pomaga usuwać przebarwienia powierzchniowe, jak i głębokie.

Sama soda oczyszczona nie tylko wybiela tkanki zęba, lecz również wpływa na neutralizację brzydkiego zapachu – co odświeża oddech, jak i neutralizuje zawartość kwasów w jamie ustnej i dzięki temu ma wpływ na ochronę przed próchnicą. Kwintesencja tej pasty to białe i zdrowe zęby.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Zdrowe wybielanie zębów
Zdrowe wybielanie zębów
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.