Zdrowe wybielanie zębów
Największy wpływ na kolor kości zębów mają dwie tkanki: zębina ‒ elastyczna, oraz szkliwo ‒ najbardziej twarda, im bardziej zmineralizowana, tym mocniejsza i lepiej odbijająca światło, dzięki czemu zęby stają się jaśniejsze.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
1. Od czego zależy biel zębów?
Barwa zębów zależy od wielu czynników, oprócz tego, że dziedziczymy ją po rodzicach.
Na kolor zębów mają wpływ: nasza dieta, nawyki oraz wiek.
Starsze osoby mają cieńsze, starte szkliwo, dzięki czemu zęby wydają się bardziej żółte i cieńsze.
Zęby mogą mieć barwę białą, lekko szarą, żółtawą. Te ostatnie są najbardziej odporne na próchnicę i najbardziej twarde.
2. Jaką metodę wybielania zębów wybrać?
Wybielanie jednak stanowi szansę na bardziej estetyczny wygląd zębów ‒ nieważne, jaką mają wyjściową barwę, ważne, by po wybielaniu wyglądały bardziej estetycznie.
Mamy do dyspozycji wiele metod wybielania zębów, m.in. w gabinecie dentystycznym przy użyciu specjalnych lamp i żelu, domowe sposoby z wykorzystaniem nakładek nocnych, jak i całkiem tzw. „babcine metody” przy użyciu sody oczyszczonej i wody utlenionej. Po zabiegu wybielania można stosować żel z amorficznym fosforanem wapnia, jednak nie zawsze stanowi to odpowiednią ochronę szkliwa.
Od 2012 roku obowiązuje dyrektywa unijna odnośnie do wybielania zębów ‒ mogą być stosowane jedynie niskie stężenia nadtlenku wodoru oparte najlepiej na organicznych substancjach. Dotychczas wszelkie preparaty powodowały znaczną nadwrażliwość i problemy.
Jeśli chodzi o nocną nakładkową metodę wybielania zębów, jest ona dość niebezpieczna, gdyż ani pacjent, ani my nie mamy w pełni nad nią kontroli. Nigdy nie wiadomo, gdzie preparat dotrze, jeśli wypłynie z nakładek nazębnych.
3. Jak zdrowo i bezpiecznie wybielać zęby w domu?
Jeśli chodzi o metody wybielania zębów w zaciszu domowym – możemy przepłukiwać jamę ustną, zęby wodą rozcieńczoną, wodą utlenioną lub wodą z sodą oczyszczoną.
Jednak nie ma potrzeby stosowania standardowych metod wybielania domowego, gdyż dziś na rynku są pasty zawierające w swoim składzie sodę oczyszczoną. Wysoki poziom wodorowęglanu sodu w niej zawarty radzi sobie z przebarwieniami oraz płytką nazębną. Soda wnika głęboko w strukturę szkliwa, co pomaga usuwać przebarwienia powierzchniowe, jak i głębokie.
Sama soda oczyszczona nie tylko wybiela tkanki zęba, lecz również wpływa na neutralizację brzydkiego zapachu – co odświeża oddech, jak i neutralizuje zawartość kwasów w jamie ustnej i dzięki temu ma wpływ na ochronę przed próchnicą. Kwintesencja tej pasty to białe i zdrowe zęby.
Komentarze