Zęby polskich pacjentów a odpowiednie nawyki
Badania dotyczące stanu zdrowia jamy ustnej polskich pacjentów oraz naszych nawyków higienicznych nie napawają optymizmem. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, by zadbać o swoje zęby i zmienić swoje nawyki!
1. Zęby Polaków
Dane z programu Monitorowania Zdrowia Jamy Ustnej Populacji Polskiej prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia są przygnębiające. Tylko 4 na 100 osiemnastolatków nie ma próchnicy zębów, a co 10 ma usunięty z powodu tej choroby co najmniej jeden ząb1.
W grupie wiekowej 35-44 lat tylko 1,62% badanych z dużych miast i zaledwie 0,81 z małym miast miało zdrowe przyzębie2. Z kolei wśród 65-74 latków średnia ilość zachowanych zębów to 14,3 w dużych miastach i 12,8 w małym miastach, czyli mniej niż połowa3. Niestety sytuacja nie wygląda wcale lepiej u małych dzieci: tylko 14 % sześciolatków ma zęby mleczne wolne od próchnicy4.
Czy ten zły stan zdrowia jamy ustnej pacjentów widać w gabinetach stomatologicznych?
- Patrząc oczami lekarza praktyka, rzeczywiście ze stanem zębów naszych pacjentów jest bardzo różnie. Oczywiście zdarzają się tacy, którzy przychodzą na wizytę kontrolną i nie wymagają żadnych zabiegów, jednak oni należą do rzadkości. Większość pacjentów, zwłaszcza pierwszorazowych, siada na fotel dentystyczny z powodu bólu zęba, ewentualnie nadwrażliwości, czy utraty wypełnienia, czasami czarnej plamki na zębie – odpowiada lekarz stomatolog, dr Michał Ganowicz.
Problemem polskich pacjentów jest także odwlekanie kolejnych wizyt po rozpoczęciu leczenia i zlikwidowaniu bólu – czasami wynika to ze strachu przed bólem, z powodu braku pieniędzy czy czasu. - Często pacjent zjawia się dopiero po roku, ponieważ ząb znowu zaczął boleć, albo wypadł opatrunek, który miał być tylko na 3 miesiące lub w najgorszych przypadkach złamał mu się ząb – potwierdza dr Michał Ganowicz.
Wśród pacjentów panuje też przekonanie, że do dentysty na kontrolę należy chodzić co pół roku, a to nie do końca prawda.
- W stomatologii nie istnieją identyczne przypadki. Pacjenci z zaniedbaną higieną, szczególnie na początku będą wymagać wizyt z profesjonalnym oczyszczeniem zębów nawet co trzy miesiące - mówi dr Michał Ganowicz, po czym dodaje: - Higienistka, z którą współpracuję często rozkłada wizyty higienizacyjne na 2 lub 3 razy. Po tygodniu od pierwszego czyszczenia i instruktażu może sprawdzić, czy pacjent stosuje się do zaleceń i ewentualnie skorygować technikę szczotkowania pacjenta. Przy braku postępów można zalecić inne rozwiązania
Wniosek jest więc taki, że słabo zmotywowani pacjenci z nieodpowiednią higieną zębów powinni poddawać się kontroli częściej niż ci, którzy mają czyste zęby i mało wypełnień.
Mimo wszystko z badań programu Monitorowania Zdrowia Jamy Ustnej Populacji Polskiej wynika, że blisko 70% dorosłych osób deklaruje, że szczotkuje zęby przynajmniej 2 razy dziennie, a 23% że raz dziennie.
Jeśli to prawda, prawdopodobnie za zły stan zębów odpowiada w dużym stopniu nieprawidłowa technika mycia zębów. Często jednak nikt nas nie nauczył odpowiedniego szczotkowania i niewiele wiemy na temat nitkowania i czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.
2. 10 prostych kroków do zdrowych nawyków szczotkowania zębów
- Postaraj się mierzyć czas, który poświęcasz na mycie zębów, żeby upewnić się, że szczotkujesz je przez pełne dwie minuty.
- Zadbaj o odpowiedni kąt szczotkowania. Pamiętaj o prawidłowej technice mycia zębów: główka szczoteczki powinna być lekko nachylona względem linii dziąseł, a szczoteczkę należy przez cały czas przesuwać pod kątem 45°.
- Nie zapomnij o wymyciu całej jamy ustnej. Nawet obszary, do których trudno dotrzeć, należy starannie wyszczotkować.
- Pokazywanie języka nie zawsze jest niegrzeczne! Szczotkowanie języka po myciu zębów to kluczowy krok w pielęgnacji jamy ustnej. Dbanie o zdrowy język pomaga zwalczać bakterie i zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi z ust.
- Nawet jeśli masz za sobą napięty, trudny dzień, postaraj się zawsze myć zęby dwa razy dziennie – najlepiej rano i wieczorem. Dzięki temu zapobiegniesz gromadzeniu się płytki nazębnej i utrzymasz jamę ustną w świetnym stanie.
- Wyrób w sobie nawyk stosowania dobrego, antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej po myciu zębów. Ograniczy to ilość bakterii oraz płytki nazębnej i zapewni ochronę przed schorzeniami dziąseł oraz nieprzyjemnym zapachem z ust.
- Niełatwo rozstać się z ulubioną szczoteczką do zębów, ale włókna szczoteczki się zużywają, warto więc wymieniać szczoteczkę lub główkę szczoteczki sonicznej na nową co trzy miesiące.
- Znajdź chwilę na stosowanie nici dentystycznej lub irygatora AirFloss. Nie zajmie to dużo czasu, a pozwoli zapobiec powstawaniu próchnicy w obszarach między zębami.
- Rano spróbuj myć zęby przed posiłkiem - w ten sposób możesz usunąć płytkę nazębną, która nagromadziła się na powierzchni zębów w nocy i zacząć dzień (a także delektować się śniadaniem) z odświeżoną i zdrową jama ustną.
- Wypróbuj szczoteczkę soniczną.