Zmiana rysów twarzy po aparacie ortodontycznym
Czy zmiana rysów twarzy po aparacie ortodontycznym jest możliwa? Okazuje się, że tak. Ma to związek z tym, że leczenie ortodontyczne to nie tylko prostowanie zębów. Efekty podjętych działań zależą od rodzaju wady i tego, czego dotyczy. Jak wada zgryzu wpływa na rysy twarzy? Jakie zmiany rysów twarzy można zauważyć po terapii?
1. Czy zmiana rysów twarzy po aparacie ortodontycznym jest możliwa?
Zmiana rysów twarzy po aparacie ortodontycznym jest możliwa, choć nie obserwuje się jej zawsze. Zależy to od wielu czynników. Decyduje o tym wiek pacjenta, ale również rodzaj i stopień zaawansowania korygowanej wady oraz sposób terapii.
Samo ustawienie zębów w łuku nie zmienia rysów twarzy. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku leczenia wady związanej z przesunięciem względem siebie szczęki i żuchwy (przodozgryz, tyłozgryz, zgryz otwarty).
Ma to związek z tym, że komponenty patologii mogą obejmować zarówno nieprawidłowe ustawienie zębów, jak i kości. Wówczas po leczeniu, gdy następuje poprawa relacji pomiędzy górnym i dolnym łukiem, nowe ustawienie zębów i szczęki może przekładać się na zmianę rysów twarzy.
2. Jak wada zgryzu wpływa na rysy twarzy?
Nie tylko braki w uzębieniu wpływają negatywnie na samopoczucie, ale także wygląd uśmiechu i twarzy. Na jej rysy rzutują także wady zgryzu.
Dla osób z przodozgryzem typowe jest, że mają mocno zaznaczoną brodę, cofniętą szczękę, a nagryz jest odwrotny, to znaczy zęby przednie dolne nachodzą na górne. Często dochodzi do niedorozwoju szczęki, co objawia się spłaszczoną okolicą podnosową, spłaszczonymi policzkami i silnie zarysowaną brodą.
Dla tyłozgryzu charakterystyczna jest bardzo zaznaczona bruzda wargowa i cofnięta broda.
Przy zgryzie otwartym (dolna część twarzy jest nieproporcjonalna do górnej) i przodożuchwie (z profilu twarz jest wklęsła) pojawia się asymetria twarzy.
Wady zgryzu często powodują konieczność usunięcia niektórych zębów, a braki w uzębieniu mogą wpływać na kształt twarzy. Z czasem, gdy skóra na policzkach się starzeje, traci swoje naturalne podparcie w postaci zębów.
3. Jaka zmiana rysów twarzy po aparacie ortodontycznym?
Jaka jest możliwa zmiana rysów twarzy po aparacie ortodontycznym? Jak wspomniano, zależy to od wielu czynników, tak wieku, jak i rodzaju wady oraz sposobu jej leczenia.
Na przykład przesunięcie zębów i szczęk powoduje zmianę kątów między wargami i nosem, co wpływa na wygląd nosa. Leczenie ortodontyczne może sprawić, że broda przesunie się do przodu lub do tyłu, a twarz się skróci lub wydłuży. Możliwe jest również poszerzanie szczęki, co sprawia, że zmienia się wygląd okolicy policzkowej, podnosowej, obszarów pod oczami oraz okolice ust. Twarz może stać się bardziej proporcjonalna.
Leczenie ortodontyczne pozwala zatrzymać niekorzystne zmiany związane ze starzeniem, ponieważ korekta zębów i szczęki umożliwia podparcie tkanek miękkich i optymalne napięcie mięśni. To poprawia wygląd i pozwala na opóźnienie widoczności objawów starzenia. Naturalne efekty spowodowane starzeniem się organizmu pojawiają się wolniej.
4. Efekty aparatu ortodontycznego
W kontekście oczekiwanych zmian rysów twarzy po aparacie ortodontycznym warto pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze noszenie aparatu ortodontycznego może mieć wpływ na rysy twarzy, jednak najczęściej są one tak subtelne, że trudno je dostrzec na pierwszy rzut oka.
Po drugie w kwestii pożądanych efektów w zakresie zmiany rysów twarzy należy wiedzieć, że ważne jednak, by zdecydować się na terapię w odpowiednim momencie, kiedy jeszcze można sterować wzrostem kości twarzoczaszki.
To możliwe u młodszych pacjentów, którzy wciąż rosną i się rozwijają (gdy pojawiają się wszystkie zęby stałe, twarz przestaje rosnąć). Modelowanie kości szczęki i żuchwy w przypadku pacjentów starszych – nastolatków i osób dorosłych – u których proces wzrastania już się zakończył, jest trudniejsze. Możliwość wpływania na rysy twarzy staje się znacznie ograniczona.
Poza tym warto mieć na uwadze, że efekty noszenia aparatu ortodontycznego mają wymiar nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny. Jeśli chodzi o płaszczyznę wizualną, konsekwencją noszenia aparatu ortodontycznego są równe zęby, ładny uśmiech, a także młodszy i bardziej atrakcyjny wygląd twarzy, często także zmiana jej rysów na bardziej harmonijne.
Skutkiem korekty nieprawidłowego zgryzu i ustawienia zębów jest również wyeliminowanie wiążących się z tym problemów, takich jak dyskomfort czy ból. Co więcej, poszerzona szczęka oznacza drożne i szerokie drogi oddechowe.