6 sposobów na zdrowe wakacje, czyli jak uniknąć chorób w podróży
Już niedługo spakujesz walizki i na co najmniej tydzień zapomnisz o pracy, stresie i wszystkich innych problemach. Większość z nas zaczyna tęsknić za wakacjami już po przekroczeniu progu samolotu, wracając z urlopu, i przez cały rok planuje kolejny wypoczynek. Niestety, w czasie urlopu często nam się przytrafiają problemy ze zdrowiem. Zatrucia, poparzenia słoneczne, odwodnienie i ukąszenia owadów to brutalna rzeczywistość wielu wyjazdów. W tym roku w pełni wykorzystaj swój wolny czas i zabezpiecz się przed różnymi dolegliwościami. Oto 6 sposobów na zachowanie zdrowia na wakacjach.
1. Probiotyki na biegunkę
Szacuje się, że aż 25 proc. urlopowiczów cierpi na biegunkę podróżnych. Bakterie i wirusy wywołujące nieprzyjemne dolegliwości trafiają do organizmu najczęściej z wodą i pożywieniem. Nie musisz wcale wyjeżdżać w tropiki, by nabawić się zatrucia pokarmowego – możesz zachorować nawet w krajach europejskich. Jeśli masz wrażliwy żołądek, już przed wyjazdem zacznij przyjmować probiotyki. Dzięki temu wzmocnisz florę bakteryjną jelit i zmniejszysz ryzyko wystąpienia biegunki. Nie zapomnij o probiotykach również w czasie wyjazdu oraz po powrocie.
2. Naturalne metody na chorobę lokomocyjną
Cierpisz na chorobę lokomocyjną? Na rynku dostępnych jest wiele środków, które łagodzą dolegliwości, jednak większość z nich ma skutki uboczne, takie jak senność czy zaburzenia widzenia. Wypróbuj naturalny środek na chorobę lokomocyjną – imbir. Ten aromatyczny korzeń zapobiega nudnościom i zawrotom głowy w czasie podróży. Zanim wsiądziesz do samolotu albo samochodu, wypij herbatę imbirową. Możesz też zjeść przekąskę bogatą w kojący nerwy magnez, np. garść orzechów czy kilka kostek gorzkiej czekolady. Na nudności może ci pomóc mięta – wypij napar albo wdychaj jej aromat w czasie jazdy samochodem.
3. Sposoby na jet lag
Pamiętaj o tym, że powietrze w samolocie jest bardzo suche i dlatego w czasie długiego lotu łatwo o odwodnienie organizmu. Powinnaś pić ok. 200 ml wody na każdą godzinę podróży. Dzięki temu po wylądowaniu będziesz się lepiej czuć, twoja skóra nie będzie przesuszona i unikniesz jet lag (czyli zmęczenia wywołanego przez zmianę strefy czasowej).
Odpowiednia dieta również może pomóc na objawy jet lag. Jeśli po wylądowaniu musisz się zdrzemnąć, unikaj kawy, alkoholu i cukru, ponieważ mają właściwości pobudzające. Możesz zjeść posiłek zawierający aminokwas o nazwie tryptofan – dzięki niemu wzrasta produkcja serotoniny, która ułatwia zasypianie. Dobrym źródłem tryptofanu jest serek wiejski albo mięso z indyka. Jeśli nie masz zamiaru iść spać i musisz być pełna energii, sięgnij po posiłek bogaty w białko, np. omlet z warzywami.
4. Spacery i woda na zakrzepicę
Jeśli czeka cię długa podróż autem lub samolotem, musisz wcześniej pomyśleć o swoich nogach. Siedzenie przez wiele godzin źle wpływa na stan żył i może mieć poważne konsekwencje w postaci zakrzepicy. Suche powietrze i brak ruchu sprawiają, że przepływ krwi jest zakłócony. Nogi puchną i bolą, a w żyłach mogą się tworzyć zatory. Możesz temu zapobiec – kilka tygodni przed podróżą wzbogać swoją dietę w tłuste ryby, bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. W czasie lotu staraj się robić krótkie spacery. Jeśli podróżujesz autem, zadbaj o regularne przerwy, w których będziesz mogła chwilę pochodzić. Pamiętaj też o nawodnieniu organizmu – duża ilość wody to gwarancja na zdrowie w podróży.
5. Zapobieganie oparzeniom słonecznym
Jeśli chcesz mieć bezpieczne i zdrowe wakacje, unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce. Większość z nas jest tak spragniona ciepłych promieni, że zapomina o odpowiedniej ochronie przed słońcem. Zwykle kończy się tak samo – skóra staje się intensywnie czerwona, swędzi, piecze, a po kilku dniach schodzi płatami. Pomijając względy estetyczne, oparzenia słoneczne są niebezpieczne dla zdrowia. Zbyt duża dawka słońca to zwiększenie ryzyka wystąpienia raka skóry. Poza tym to właśnie słońce jest główną przyczyną starzenia się skóry.
Weź to wszystko pod uwagę, przygotowując się do wyjazdu. Możesz wcześniej zadbać o skórę. Badania wykazały, że selen chroni naskórek przed zniszczeniami wywołanymi przez promieniowanie słoneczne. Najlepszym źródłem tego minerału są orzechy brazylijskie, dlatego chrup je na kilka tygodni przed urlopem. Jeśli marzysz o pięknej opaleniźnie, w twojej diecie nie powinno też zabraknąć produktów bogatych w beta-karoten, likopen oraz luteinę, które również zabezpieczają skórę przed słońcem. Jedz dużo świeżych warzyw i owoców, a zwłaszcza marchwi, pomidorów i szpinaku.
Przesadziłaś z opalaniem? W kosmetyczce musisz mieć krem na oparzenia. Wybierz kosmetyki z naturalnymi ekstraktami z aloesu, rumianku i nagietka, które koją skórę i przyspieszają proces gojenia oparzeń.
6. Ochrona przed komarami
Ciepłe wieczory są idealne na romantyczne spacery czy kolacje przy świecach, ale insekty potrafią zrujnować odprężającą atmosferę. Jeśli zauważysz, że na zewnątrz jest dużo komarów, nie wahaj się spryskać skórę repelentem. Unikniesz nieprzyjemnych ukąszeń i swędzenia skóry. W walizce warto też mieć środek, który łagodzi zaczerwienienie skóry po ukąszeniach komarów. Na świąd skóry pomaga również olejek lawendowy oraz olejek z drzewa herbacianego.
Woda to najlepsza recepta na zdrowe podróżowanie. Gdziekolwiek jesteś, zawsze miej przy sobie butelkę z wodą. W ciepłych krajach bardzo łatwo o udar słoneczny, dlatego nie można zapominać o nawodnieniu. Jeśli będziesz pić często, zapobiegniesz odwodnieniu, którego pierwszymi symptomami mogą być bóle głowy, zawroty, nudności i zmęczenie. Dbaj o siebie, a na pewno odpoczniesz i nie będziesz mieć żadnych problemów ze zdrowiem. Bezpiecznej podróży!