Trwa ładowanie...

Adenozyna w kosmetyce - zastosowanie, efekty, dawkowanie

 Paula Jakubasik
22.06.2022 13:59
Adenozyna w kosmetyce to popularny składnik kremów przeciwzmarszczkowych.
Adenozyna w kosmetyce to popularny składnik kremów przeciwzmarszczkowych. (adobestock)

Adenozyna to związek chemiczny wykorzystywany w kosmetyce i medycynie. Pomaga w przypadku chorób kardiologicznych, przeciwdziałając wystąpieniu arytmii, stosowana zewnętrznie redukuje natomiast widoczne zmarszczki na twarzy. Jakie funkcje pełni adenozyna w kosmetyce i w jakich produktach można ją znaleźć?

spis treści

1. Co to jest adenozyna?

Adenozyna to organiczny związek chemiczny, występujący naturalnie w ludzkim organizmie. Wchodzi w skład DNA, bierze udział w wielu procesach biochemicznych, jak przekazywanie informacji genowych lub transportowanie energii.

Adenozyna oddziałuje na układ oddechowy, moczowy, płciowy oraz sercowo-naczyniowy. Okazuje się, że bez jej obecności organizm nie mógłby właściwie pracować.

Zobacz film: "Odpowiednia dieta odmładza skórę"

Związek ten jest niezwykle istotny we wnętrzu ciała, ale istnieje również wiele powodów, by stosować go zewnętrznie, z tego względu adenozyna jest popularnym składnikiem kosmetyków.

2. Adenozyna w kosmetyce

Adenozyna to popularny składnik produktów, takich jak:

  • kremy przeciwzmarszczkowe,
  • kuracje odmładzające,
  • wcierki do włosów,
  • lotiony do włosów,
  • produkty wyszczuplające.

Adenozyna słynie ze swoich właściwości nie tylko w medycynie, ale również w przemyśle kosmetycznym. Zyskała popularność jako dodatek do kosmetyków przeciwstarzeniowych i przeciwzmarszczkowych.

Jej działanie na skórę opiera się na regulowaniu napięć włókien mięśniowych twarzy. Z tego względu związek ma wpływ na widoczność kurzych łapek, zmarszczek mimicznych i postępowanie procesu starzenia.

Regularne stosowanie kosmetyków z adenozyną pozwala na przedłużenie młodego wyglądu skóry i poprawę jej kondycji. Składnik ten wspiera regenerację naskórka, redukcję przebarwień i zmian pigmentacyjnych.

Dodatkowo pozytywnie oddziałuje na elastyczność i jędrność tkanek, dzięki pobudzaniu produkcji kolagenu i elastyny. Produkty, zawierające adenozynę wygładzają skórę, rozluźniają napięte mięśnie, wykazują też właściwości nawilżające.

Przyspieszają również odnowę komórkową, gojenie się ran i uszkodzeń wywołanych przez promienie słoneczne. Za ich sprawą poprawia się mikrokrążenie skóry, wygląda ona młodziej i bardziej promiennie, zyskuje jednolity koloryt, jest przyjemna w dotyku, odżywiona, nawilżona i ujędrniona.

Kosmetyki z adenozyną sprawdzają się w przypadku skóry dojrzałej, ale również dla osób młodych w roli profilaktyki przeciwstarzeniowej. Mogą je również bez obaw stosować kobiety w ciąży.

Związek obecny jest również w kosmetykach wyszczuplających, wspierających odchudzanie, redukcję cellulitu i ujędrnianie ciała.

3. Adenozyna w pielęgnacji włosów

Adenozyna poza dobroczynnym wpływem na skórę oddziałuje również na włosy. Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Odtwórczej Włosów potwierdziło jej skuteczność, podobnie jak Japońskie Ministerstwo Zdrowia.

Związek ten okazuje się być przydatny w leczeniu łysienia androgenowego. Pobudza i przyspiesza porost włosów, a także wyraźnie je zagęszcza.

Dodatkowo poprawia czynnik wzrostowy włosów, dzięki czemu powstrzymuje ich wypadanie. Jest to niezwykle ważna funkcja dla osób, u których niedawno rozpoczęło się łysienie typu męskiego.

Adenoza poprawia również kondycję skóry głowy, dzięki czemu włosy mają lepsze środowisko dla rozwoju i wzrostu. W dość szybkim czasie stają się mocniejsze i grubsze, zyskują większą objętość i rzadziej wypadają.

Wiele osób zauważyło również zmniejszenie lub całkowite zniknięcie problemu z łupieżem i łuszczeniem się skóry.

4. Dawkowanie adenozyny

Adenozynę należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, by uchronić się przed ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Zwykle poleca się używanie związku w stężeniu od 3/4 do 3%.

W kosmetyce adenozyna zazwyczaj towarzyszy peptydom i glukonianom magnezu. Nie powinna jednak występować w połączeniu z teofiliną, kofeiną lub aminofiliną, ponieważ substancje te mogą osłabiać jej działanie. Adenozyna może być stosowana zarówno w ciągu dnia, jak i na noc. Kosmetyki w obu wersjach sprawdzają się równie dobrze.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze