Argilloterapia
Argilloterapia to zabiegi wykorzystujące glinki organiczne i ich lecznicze i pielęgnacyjne właściwości. Glinki stosuje się jako maseczki na twarz i ciało, okłady, nacierania i kompresy. Zabiegi pielęgnacyjne z użyciem glinek szczególnie popularne są we Francji, na Bliskich Wschodzie, w Ameryce Południowej i Afryce. Argilloterapia niesie ze sobą wiele korzyści ze względu na zawartość w glinkach minerałów i pierwiastków śladowych. Kolorowe glinki są idealne na choroby skóry, a także przebarwienia, zmarszczki i inne jej niedoskonałości.
1. Rodzaje glinek organicznych
W argilloterapii wykorzystywane są różne rodzaje glinek. Najlepsze są te pochodzące z głębokich pokładów – można mieć wtedy pewność, że nie zawierają chorobotwórczych bakterii.Glinki organiczne mogą mieć różną barwę, w zależności od rodzaju zawartego w nich żelaza. Na przykład glinka biała zawiera najmniej żelaza, czerwona zawiera żelazo trójwartościowe, a zielona dwuwartościowe. Różne glinki mają różne właściwości:
- glinka biała – idealna dla cery suchej. Glinka ta pomaga w niwelowaniu zmarszczek;
- glinka różowa – glinka ta stosowana jest w pielęgnacji skóry wrażliwej, podatnej na podrażnienia i alergie. Jej działanie polega na oczyszczaniu, wygładzaniu i nadawaniu cerze świeższego wyglądu;
- glinka czerwona – maseczka z glinki czerwonej to dobry wybór w leczeniu trądziku różowatego, a także w eliminowaniu pajączków i wzmacnianiu naczynek;
- glinka zielona – maseczki z zielonej glinki stosowane są w leczeniu wyprysków, wrzodów i trądziku pospolitego. Glinka ta ma właściwości dezynfekujące, regenerujące i wyszczuplające.
2. Zabiegi argilloterapii
Decydując się na zabieg z użyciem glinek, należy zrezygnować ze stosowania preparatów syntetycznych i farmakologicznych na 2 godziny przed zabiegiem, jak i tuż po nim. Najlepsze rezultaty osiąga się poprzez połączenie argilloterapii z kuracjami ziołowymi i dietą bogatą w błonnik – w ten sposób osiąga się idealne oczyszczenie organizmu z toksyn. Podczas zabiegów wykorzystuje się maseczki i okłady z glinek o różnej temperaturze.
Zimne okłady stosowane są w leczeniu stanów zapalnych i problemów z układem płciowym, ciepłymi leczy się nerki, wątrobę i pęcherz, natomiast sproszkowany liofilizat glinek znalazł zastosowanie w terapii egzem, wrzodów, ran i wyprysków. Gotową papkę z kilkoma kroplami oliwy z oliwek nakłada się na skórę drewnianą szpatułką. Należy przy tym ominąć okolice oczu i ust. Warstwa glinki powinna mieć ok. pół centymetra.
Zabiegi z zastosowaniem glinek detoksykują organizm, wyrównują pH, mają właściwości przeciwzapalne i regenerują zmarszczki. Co więcej, glinki organiczne są skuteczne w leczeniu wzdęć i problemów jelitowych, oczyszczają układ krwionośny oraz regulują nadprodukcję łoju. Argilloterapia to naturalne zabiegi lecznicze i kosmetyczne. Dzięki organicznym glinkom można osiągnąć wspaniałe efekty w leczeniu wielu schorzeń, a także w pielęgnacji skóry. Warto je wypróbować, jeśli chce się walczyć z objawami starzenia się skóry, a także gdy inne sposoby na trądzik nie przynoszą rezultatów.