Trwa ładowanie...

Bieżnia antygrawitacyjna - przeznaczenie, jak działa, rehabilitacja, wady

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 09.05.2022 16:07
Bieżnia antygrawitacyjna to urządzenie, przyspieszające powrót do zdrowia po urazach kończyn dolnych.
Bieżnia antygrawitacyjna to urządzenie, przyspieszające powrót do zdrowia po urazach kończyn dolnych. (adobestock)

Bieżnia antygrawitacyjna to urządzenie polecane w rehabilitacji kończyn dolnych, a także dla osób z nadwagą, seniorów czy profesjonalnych biegaczy. Bieżnia antygrawitacyjna pozwala na chodzenie czy bieganie bez ryzyka nadmiernego obciążenia stawów. W jaki sposób działa bieżnia antygrawitacyjna?

spis treści

1. Co to jest bieżnia antygrawitacyjna?

Bieżnia antygrawitacyjna to urządzenie, umożliwiające wykonywanie ćwiczeń w nietypowych warunkach. Maszyna za pomocą przeciwdziałania grawitacji zmniejsza masę ciała nawet o 80 procent.

Bieżnia ta przeznaczona jest w szczególności dla osób, które przebyły uraz lub operację chirurgiczną, mają dużą nadwagę, chcą poprawić swoje wyniki w sporcie lub wygląd sylwetki.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Urządzenie posiada wiele programów, które dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Bieżnia może być wykorzystywana do rehabilitacji, ale również jako sposób na redukcję tkanki tłuszczowej.

2. Przeznaczenie bieżni antygrawitacyjnej

  • rehabilitacja po operacjach chirurgicznych kończyn dolnych i bioder,
  • rehabilitacja pourazowa,
  • otyłość,
  • osłabiona koordynacja mięśniowo-ruchowa,
  • osłabione stawy,
  • rozwój sprawności fizycznej u osób starszych,
  • modelowanie sylwetki,
  • redukcja tkanki tłuszczowej,
  • trening sprawności,
  • trening dla sportowców,
  • trening interwałowy,
  • wydłużenie kroku biegowego.

3. Jak działa bieżnia antygrawitacyjna?

Bieżnia antygrawitacyjna polega na przeciwdziałaniu grawitacji, urządzenie posiada unikalną technologię różnicy ciśnień powietrza, opracowaną przez NASA. W związku z tym maszyna zmniejsza obciążenia, których doświadcza ciało w trakcie chodzenia lub biegania.

Dzięki temu bieżnia antygrawitacyjna jest bezpieczniejszym sposobem na powrót do zdrowia po urazie kończyn dolnych. Dodatkowo regularne ćwiczenia przyczyniają się do poprawy kondycji i zmniejszenia zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Technologia bieżni antygrawitacyjnej sprawia, że urządzenie pozwala na wykonywanie dłuższych i intensywniejszych treningów. Pacjentowi zakładany jest specjalny pierścień w okolicy pasa, a jego dolna część ciała zamknięta jest w bańce wypełnionej powietrzem.

Wbudowany kompresor przesuwa ciało w górę, zmniejszając odczuwaną wagę ciała. Poziom redukcji wagi sterowany jest przez osobę, obsługującą sprzęt. Pacjent na bieżni ma wrażenie, że unosi się nad powierzchnią ziemi, mimo że jego stopy wciąż znajdują się na bieżni.

4. Bieżnia antygrawitacyjna a rehabilitacja

Bieżnia antygrawitacyjna cieszy się ogromną popularnością jako urządzenie do rehabilitacji pourazowej i pooperacyjnej. Urządzenie wspomaga powrót do zdrowia u osób, które doświadczyły urazu bioder, kolan, kostek czy stawów.

Okazuje się, że miejsce po przebytym uszkodzeniu regeneruje się najszybciej, gdy człowiek wykonuje codzienne czynności. W związku z tym pacjent po urazie kończyn dolnych wraca do zdrowia, gdy stopniowo pokonuje większe dystanse, idąc lub biegnąc.

Zwykle jednak lekarze bardzo długo zalecają odciążanie chorej nogi. Rozwiązaniem na ten problem jest właśnie bieżnia antygrawitacyjna, która redukuje obciążenia, występujące w czasie chodzenia lub biegania.

5. Bieżnia antygrawitacyjna - dla kogo?

Poza zastosowaniem w rehabilitacji, bieżnia antygrawitacyjna stosowana jest w leczeniu chorób neurologicznych i do poprawy sprawności u osób starszych.

Jest też wykorzystywana przez osoby z nadwagą i otyłością, którym zależy na zrzuceniu nadprogramowych kilogramów i wymodelowaniu sylwetki. Urządzenie umożliwia wykonanie intensywnego treningu przy niewielkim ryzyku kontuzji.

Bieżnia wspomaga również przywracanie poprawnego funkcjonowania zmysłu równowagi, umożliwia pokonywanie długich dystansów, zwiększenie kroku biegowego i pokonanie bariery szybkości w czasie treningu.

6. Wady bieżni antygrawitacyjnej

Bieżnia grawitacyjna jest bezpieczna i warta wypróbowania pod okiem fizjoterapeuty. Nie zaleca się jednak rozpoczynania przygody z bieganiem, korzystając z urządzenia, przeciwdziałającego grawitacji.

Brak świadomości własnego ciała w czasie biegu może skutkować kontuzją, ale również ogromnym rozczarowaniem, gdy w normalnych warunkach bieganie okaże się kilkukrotnie trudniejsze, a nogi znacznie cięższe.

Dodatkowo pacjenci przez długi czas nie potrafią pokonywać tak długich dystansów w konkretnym czasie, jak w przypadku ćwiczeń na bieżni antygrawitacyjnej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze