Trwa ładowanie...

Błąd bolesny w skutkach. Tak nie wolno golić nóg

Avatar placeholder
14.05.2024 19:26
Jak prawidłowo golić nogi?
Jak prawidłowo golić nogi? (Getty Images)

Zapalenie mieszków włosowych może - chociaż nie musi - być spowodowane nieprawidłowym goleniem się. Jak więc się golić, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji dla skóry?

spis treści

1. Czym jest zapalenie mieszków włosowych?

Do objawów zapalenia mieszków włosowych należą zaczerwienienie, ból, obrzęk oraz pojawienie się pęcherzyków lub krost, które mogą zamieniać się w ropne wykwity. Diagnoza stawiana jest przeważnie na podstawie badania klinicznego, a leczenie zależy od przyczyny i ciężkości stanu.

Stan zapalny mieszków włosowych spowodowany jest najczęściej przez infekcję bakteryjną, rzadziej grzybiczą lub wirusową. Często bywa wynikiem ścierania warstwy hydrolipidowej naskórka.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Czynniki ryzyka wystąpienia zapalenia mieszków włosowych obejmują noszenie ciasnej odzieży, nadmierne pocenie się, częste lub niewłaściwe golenie się oraz używanie wspólnych ręczników w warunkach, które sprzyjają rozwojowi patogenów. Problem jednak w tym, że czynniki ryzyka nie zawsze są tymi, które chcemy wyeliminować — dotyczy to m.in. golenia się.

2. Jak się golić, by uniknąć zapalenia mieszków włosowych?

Przede wszystkim należy zawsze:

  • golić się na mokro, używając ciepłej wody (zmiękczającej włosy i skórę) oraz żelu lub pianki do golenia (minimalizujących tarcie i podrażnienie),
  • używać ostrej, czystej maszynki — tępy lub brudny sprzęt zwiększa ryzyko skaleczeń i infekcji,
  • golić się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów,
  • w miarę możliwości unikać wielokrotnego przejeżdżania maszynką po tej samej partii skóry,
  • po zakończeniu golenia dokładnie spłukać skórę i zastosować łagodzący balsam lub krem po goleniu (bez alkoholu!), aby "ukoić" skórę i zapobiec stanom zapalnym,
  • unikać noszenia ciasnej odzieży tuż po depilacji.

3. Prawidłowe golenie nie działa?

Mimo przestrzegania zasad prawidłowego golenia, niektórzy z nas mogą nadal doświadczać zapalenia mieszków włosowych lub podrażnień. Często jest to związane z indywidualnymi cechami — większą wrażliwością skóry, skłonnością do reakcji alergicznych lub tendencją do wrastania włosów.

W takich przypadkach warto rozważyć, czy golenie się jest nam rzeczywiście potrzebne do szczęścia. Jeśli na pewno nie wyobrażamy sobie życia bez idealnie gładkich nóg, zdecydujmy się na alternatywną metodę usuwania włosów, np. depilację laserową.

Zaleca się także konsultację z dermatologiem, który może zalecić specjalistyczne preparaty do pielęgnacji skóry skłonnej do podrażnień lub zaproponować leczenie miejscowe, które pomoże złagodzić objawy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze