Trwa ładowanie...

Brodawki na szyi – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Avatar placeholder
31.08.2022 15:28
Brodawki na szyi to zmiany skórne wywołane wirusem HPV
Brodawki na szyi to zmiany skórne wywołane wirusem HPV (Adobe Stock)

Brodawki na szyi to nieduże zmiany pojawiające się wskutek nagromadzenia nieprawidłowo wzrastających komórek zewnętrznych warstw skóry. Przyczyną ich występowania jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Czy są groźne? Jak się ich pozbyć?

spis treści

1. Skąd się biorą brodawki na szyi?

Brodawki na szyi, nazywane także kurzajkami, to zmiany skórne wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV, ang. human papilloma virus) z rodziny Papillomawirusów. Choć wyizolowano ponad 100 typów patogenu, brodawki wirusowe na szyi i twarzy powstają na skutek zakażenia wirusem HPV3, 10, 27, 28.

Na zakażenie najbardziej narażone są dzieci i młodzi dorośli, a także seniorzy oraz osoby zmagające się z chorobami przebiegającymi z obniżeniem odporności (AIDS, chłoniak), leczone immunosupresyjnie.

2. Jak wygląda brodawka na szyi? Rodzaje brodawek

Kurzajki na szyi wyglądają różnie. Typowo są to grudki w kolorze cielistym bądź szarobrunatnym, często o nierównej powierzchni. Zmiany zwykle nie bolą. Mogą występować pojedynczo, choć zazwyczaj pojawiają się w większej ilości. Najczęściej są płaskie.

Zobacz film: "Kobieta przyłożyła do skóry plaster z rozgniecionym czosnkiem. Zobacz, co się stało"

Wyróżnia się kilka rodzajów brodawek. To:

  • brodawki zwykłe na wałach paznokciowych, czasem także pod płytką paznokciową, typowa jest kurzajka na palcu,
  • brodawki stóp, kurzajka na stopie lokalizuje się głównie na jej podeszwowej części,
  • brodawki płaskie, znane jako brodawki młodocianych,
  • brodawki przejściowe mające cechy brodawek zwykłych i brodawek płaskich,
  • kłykciny kończyste, to jest brodawki płciowe, przenoszone drogą płciową.

Na szyi czasem pojawiają się grudkowate narośla powstające z rozrostu tkanki łącznej włóknistej, o nieregularnym kształcie. To włókniaki, które mogą występować w dwóch postaciach: miękkiej oraz twardej (włókniak twardy i miękki różnią się proporcjami włókien i komórek ich tkanki łącznej). Zmiany tego typu najczęściej obserwuje się u cukrzyków, osób otyłych, kobiet w ciąży oraz osób z zaburzeniami endokrynologicznymi.

Włókniaki wyglądają podobnie jak kurzajka, brodawka łojotokowa czy zmiana barwnikowa.

3. Jak się pozbyć brodawki na szyi?

Czasem brodawki znikają samoistnie, jednak wirus nadal pozostaje w organizmie i w dalszym ciągu może się rozprzestrzeniać. Gdy jednak tak się nie dzieje, a kurzajki wywołują dyskomfort, dobrze jest je usunąć.

Brodawek na szyi, ale i innych częściach ciała, nie należy bagatelizować z dwóch powodów. Po pierwsze są zaraźliwe i łatwo przenoszą się nie tylko na innych, ale i różne części ciała.

Po drugie wirusem HPV, choć w większości przypadków nie stanowi zagrożenia zdrowia, zwiększa ryzyko rozwoju niektórych nowotworów (np. nowotworu szyjki macicy). Po trzecie wszelkie zmiany na skórze, nawet jeśli wyglądają na nieszkodliwe, narażone na częsty kontakt ze słońcem mogą prowadzić do rozwoju czerniaka.

Aby usunąć brodawki na szyi, można stosować preparaty farmakologiczne lub metody inwazyjne. Sprawdzą się także domowe sposoby na kurzajki.

Jaki preparat na kurzajki na szyi? W aptekach można kupić żele, maści lub płyny plastry z kwasem salicylowym czy mlekowym o działaniu złuszczającym, a także zestawy do samodzielnego wymrażania. Wskazane jest stosowanie witaminy A oraz cynku, które regulują procesy odpowiadające za zdrową kondycję skóry.

Inwazyjne metody pozbycia się brodawek to:

  • laseroterapia, czyli usuwanie kurzajek za pomocą lasera medycznego,
  • krioterapia, czyli wymrażanie kurzajek. Zabieg polega na działaniu na zmianę bardzo niską temperaturą. Wykorzystywany jest ciekły azot,
  • elektrokoagulacja, która wykorzystuje prąd elektryczny,
  • łyżeczkowanie, czyli chirurgiczne wycięcie dokuczliwej zmiany skórnej.

Brodawek na szyi nie wolno rozdrapywać czy próbować wyciskać, ponieważ ich drażnienie może spowodować rozsianie i pojawienie się zmian w innych miejscach.

Brodawki na szyi – domowe sposoby

Domowe sposoby na brodawki na szyi: ocet jabłkowy, jaskółcze ziele, czosnek czy sok z mniszka lekarskiego. Które są skuteczne?

W usunięciu kurzajek zdecydowanie pomogą okłady z soku świeżo zerwanego jaskółczego ziela (ekstrakt z glistnika można także kupić w aptece), a we wczesnych fazach tworzenia się brodawek także mniszek lekarski i jego sok mleczny.

W przypadku pojawienia się kurzajek na szyi i w innych lokalizacjach najlepiej udać się do lekarza, który zaproponuje odpowiednie leczenie dobrane do stopnia zaawansowania dolegliwości. Ze specjalistą powinna być skonsultowana każda niepokojąca zmiana o charakterze brodawki, zwłaszcza zlokalizowana w nietypowym miejscu, szybko się rozrastająca lub krwawiąca.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze