Trwa ładowanie...

Choroby, ktorych możesz się nabawić przez kosmetyki

 Sylwia Stachura
Sylwia Stachura 15.03.2016 15:17
Źródło: Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Makijaż ma podkreślać naturalne piękno i maskować ewentualne niedoskonałości. Niestety nie zawsze kosmetyki kolorowe służą wyłącznie upiększaniu. W niektórych przypadkach stosowanie produktów do makijażu może się skończyć infekcjami i chorobami skóry.

Zazwyczaj kobiety same fundują sobie problemy, używając przeterminowanych kosmetyków albo wymieniając się z koleżankami. Jakich infekcji można się nabawić przez specyfiki do makijażu?

1. Bakteryjne zapalenie spojówek

Zaczerwienienie, pieczenie, łzawienie i swędzenie oczu to objawy zapalenia spojówek. Tę chorobę zakaźną można złapać, np. pożyczając tusz do rzęs od przyjaciółki. Ciemna i wilgotna tubka z maskarą to idealne miejsce do rozwoju bakterii. Wystarczy jedno pociągnięcie tuszem, aby się zarazić. Jeśli zauważysz, że oko stało się czerwone, mocno swędzi i jest podrażnione, idź do okulisty. Konieczne będzie stosowanie specjalnych kropli do oczu, aby pozbyć się infekcji.

2. Zakażenie gronkowcem

W ubiegłym roku 27-letnia Australijka została sparaliżowana po tym, jak zaraziła się gronkowcem przez używanie pożyczonych pędzli do makijażu. Kobieta dostała je od przyjaciółki, a wraz z nimi – niebezpieczną bakterię. Organizm kobiety był zbyt słaby, by bronić się przed zakażeniem, a z pozoru niewinna infekcja przeobraziła się w poważne schorzenie. Gronkowiec uszkodził kręgosłup, dlatego kobieta straciła władzę w nogach i nie może samodzielnie chodzić. Historia ta pokazuje, że pożyczanie kosmetyków i akcesoriów do makijażu nie jest dobrym pomysłem.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

W łagodnych przypadkach zakażenie gronkowcem może skutkować jęczmieniem, czyli ropniem na powiece. Jęczmień nie tylko wygląda mało estetycznie, ale również powoduje nieprzyjemne objawy, takie jak swędzenie, łzawienie, zaczerwienienie i ból powieki.

3. Opryszczka

Ryzyko zakażenia wirusem opryszczki jest bardzo wysokie – Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że 67 proc. ludzi na świecie jest nosicielami HSV. Opryszczkę wargową można złapać przez pocałunek, korzystanie ze wspólnych naczyń lub wymienianie się kosmetykami do makijażu ust. Nawet jeśli przyjaciółka nie ma aktywnej opryszczki, na jej szmince czy błyszczyku mogą być obecne wirusy wywołujące zakażenie. Z tego samego powodu nie wolno nigdy korzystać z testerów kosmetyków do makijażu w drogeriach ani perfumeriach.

 

4. Alergie

Wysypka, zaczerwienienie i swędzenie to reakcje skórne, które mogą się pojawić po kontakcie z przeterminowanymi kosmetykami. Także produkty niewidomego pochodzenia jeśli chodzi o miejsce i sposób produkcji mogą wywoływać podrażnienia. Wtedy pojawia się uczucie pieczenia, a po chwili skóra staje się czerwona i bardzo wrażliwa. Dokładnie obserwuj, co dzieje się z cerą po aplikacji kosmetyków. Jeśli zauważysz niepokojące symptomy, przestań używać danego produktu. Wysypka długo się utrzymuje? Skonsultuj się z dermatologiem, który przepisze odpowiednie maści do smarowania podrażnionej skóry.

5. Trądzik

Jeśli zależy nam na pięknej skórze, powinnyśmy przestrzegać nie tylko dat ważności oraz sposobów przechowywania produktów do makijażu. Podkłady, korektory i pudry po terminie oraz trzymane misiącami w wysokich temperaturach lub w słonecznych miejscach mogą blokować pory skóry, co sprzyja powstawaniu wągrów i zmian trądzikowych. Należy też zwrócić uwagę na dokładne oczyszczanie cery z resztek makijażu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze