Trwa ładowanie...

Clenbuterol – charakterystyka, działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 23.04.2021 11:38
Clenbuterol wpływa na napięcie mięśni gładkich
Clenbuterol wpływa na napięcie mięśni gładkich (123rf.com)

Godziny spędzone na siłowni na pewno przyniosą zamierzone efekty. Jednak jeżeli szybciej chcemy zrzucić zbędne kilogramy zaczynamy sięgać po suplementy diety, które spalają tłuszcz. Jednym z takich spalaczy tłuszczu jest Clenbuterol. Czy ten środek jest bezpieczny? Jak działa Clenbuterol?

spis treści

1. Charakterystyka Clenbuterolu

Clenbuterol jest środkiem, który był dawniej stosowany w leczeniu astmy oskrzelowej. Jednak w 1988 roku został wycofany z rynku farmaceutycznego w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Można go jednak nadal dostać, ponieważ stosuje się go w weterynarii. Na rynku dostępny jest natomiast inny lek o podobnym działaniu o nazwie Salbutamol.

Clenbuterol jest środkiem, który pomaga wyrzeźbić sylwetkę. Stosują go głównie kulturyści i zawodniczki bikini fitness aby osiągnąć spektakularne efekty przed zawodami. Jednak tego leku nie dostaniemy od ręki w aptece.

Zobacz film: "POLADA na straży prawa"

2. Działanie Clenbuterolu

Działanie Clenbuterolu jest podobne do działania efedryny. Działa on jednak szybciej, a efekty są prawie natychmiastowe. Clenbuterol działa rozszerzająco na oskrzela. Pomaga zwiększyć termogenezę i przez to szybciej spala się tkanka tłuszczowa. Clenbuterol wpływa także na podniesienie ciśnienia tętniczego oraz stymuluje układ nerwowy.

Clenbuterol wpływa na napięcie mięśni gładkich oraz nasila procesy termogenezy i lipolizy. Zwiększa aktywność katecholamin (adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy). Powodują one dotlenienie tkanki mięśniowej i zwiększenie zdolności wysiłkowych. Clenbuterol to nie tylko spalacz tłuszczu, ale i środek zwiększający wytrzymałość organizmu.

3. Dawkowanie Clenbuterolu

Jak juz wspomniano wcześniej, Clenbuterol jest środkiem niedozwolonym. Dlatego też nie można mówić o jakimkolwiek dawkowaniu w sensie medycznym. Osoby, które stosują Clenbuterol wraz z anabolikami zaczynają od dawek minimalnych (20-40 mcg na dobę). Dawki maksymalne to 60-100 mcg na dobę. Jednak w skrajnych przypadkach niektóre osoby stosujące Clenbuterol przyjmują dawkę 120-160 mcg na dobę.

Organizm dość szybko uodparnia się na działanie Clenbuterolu. Osoby, które chcą pracować nad swoją rzeźbą i decydują się na stosowanie tego środka mogą przyjmować go przez 3-4 tygodnie. Po tym czasie Clenbuterol może on stracić swoją moc i działać jak zwykły środek pobudzający.

4. Skutki uboczne stosowania Clenbuterolu

Skutki uboczne Clenbuterolu to: bezsenność, zgaga, wymioty i nudnosci, nadmierne pocenie się oraz drżenie ciała. Lek powoduje także podwyższenie ciśnienia krwi. Osoby stosujące ten środek są podenerwowane. Zbyt długie stosowanie Clenbuterolu może doprowadzic do uszkodzenia wątroby, jąder oraz mięśni. Notowano także przypadki zatrucia Clenbuterolem

5. Czy warto sięgać po Clenbuterol?

Warto pamiętać, że Clenbuterol jest środkiem niedozwolonym i w świetle prawa jest traktowany jako doping. Dlatego też, jeżeli zależy nam na zasadach fair play, a sportową ścieżkę kariery traktujemy naprawdę poważnie powinniśmy zrezygnować z tego rodzaju wspomagania. Na niektórych stronach internetowych można znaleźć informacje o "zażywaniu Clenbuterolu z głową", jednak w praktyce nawet niewielkie ilości uważane są za sztuczne wspieranie swoich możliwości sportowych.

Pełną satysfakcję da nam tylko sumienny, regularny trening. Żadna dodatkowa substancja nie sprawi, że będziemy lepszymi sportowcami. Przeciwnie - zrobi z nas oszustów, odkryte kłamstwo może nas na zawsze wykluczyć z brania udziału w wielu konkurencjach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze