Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Ewa Kozłowska

Co twoje stopy próbują powiedzieć ci na temat twojego zdrowia?

Avatar placeholder
Anna Kołodziejczyk 25.11.2018 14:51
Co twoje stopy próbują powiedzieć ci na temat twojego zdrowia?
Co twoje stopy próbują powiedzieć ci na temat twojego zdrowia? (Zdjęcie stóp / Shutterstock)

Nasze ciało na wiele różnych sposobów alarmuje nas o tym, że zachodzące w nim procesy nie przebiegają tak, jak powinny. Zdradza to kondycja naszej cery, stan paznokci czy włosów. Okazuje się, że o niektórych dolegliwościach możemy dowiedzieć się, obserwując stopy. Sprawdź, co powinno wzbudzić twój niepokój.

spis treści

1. Brak włosków

Nadmierne owłosienie na stopach nie jest oczywiście pożądane, jednak brak na ich powierzchni choćby kilku włosków może wiązać się z problemami z krążeniem. Jeżeli dolne partie ciała są niedostatecznie ukrwione, organizm stara się zaoszczędzić jak najwięcej transportowanych przez krew składników odżywczych, dlatego eliminuje potrzebujące ich do wzrostu włoski. Jeszcze bardziej niebezpieczny jest brak owłosienia na nogach, który może świadczyć o daleko posuniętych zmianach miażdżycowych, uniemożliwiających sprawne pompowanie krwi w kierunku kończyn.

2. Nieustępliwy ból

Jeżeli ból stóp towarzyszy nam niezależnie od ilości czasu spędzanego na stojąco i rodzaju noszonego obuwia, warto udać się do specjalisty
Jeżeli ból stóp towarzyszy nam niezależnie od ilości czasu spędzanego na stojąco i rodzaju noszonego obuwia, warto udać się do specjalisty
Zobacz film: "Fetysz stóp"
Zadbaj o swoje stopy - 9 najlepszych wskazówek
Zadbaj o swoje stopy - 9 najlepszych wskazówek [9 zdjęć]

Często nie przykładamy uwagi do pielęgnacji stóp. Niestety konsekwencją tego jest m.in. nadmierne przesuszenie

zobacz galerię

Jeśli ciągle odczuwamy w stopach ból i zmęczenie niezależnie od tego, jak dużo czasu spędzamy w pozycji stojącej, czy od rodzaju noszonego obuwia, należy skonsultować się z lekarzem. Ból stóp może mieć związek z podwyższeniem stężenia glukozy, które naraża nas na wystąpienie cukrzycy, w której przebiegu często dochodzi do uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych kończyn dolnych.

3. Zapadnięte paznokcie

Jeżeli paznokcie sprawiają wrażenie zatopionych w palcu, przypominając wklęsłą łyżeczkę, to jest możliwe, że brakuje nam żelaza. Niedobór tego pierwiastka sprawia, że zaczynają się one rozdwajać, a na ich powierzchni pojawiają się bruzdy. Żelazo odpowiada m.in. za odpowiednie dotlenienie, rozwój i regenerację tkanek, zwalcza wolne rodniki, spowalniając procesy starzenia, a także redukuje uczucie zmęczenia. Kiedy zaobserwujemy na paznokciach takie zmiany, warto włączyć do diety produkty obfitujące właśnie w żelazo – chude czerwone mięso, drób, rośliny strączkowe czy wątróbkę. Jego przedłużający się niedobór może doprowadzić m.in. do znacznego osłabienia organizmu, zwiększonej podatności na infekcje i problemów z koncentracją.

4. Zimne stopy

Jedną z przyczyn ciągle zimnych stóp są zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia
Jedną z przyczyn ciągle zimnych stóp są zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia

Nieustannie chłodne stopy mogą stanowić objaw problemów z tarczycą, na co w największej mierze są narażone panie, które przekroczyły 40. rok życia. Zaburzenia jej funkcjonowania wiążą się z niedoborem produkowanych przez nią hormonów biorących udział w zachodzących w naszym organizmie procesach metabolicznych, umożliwiających m.in. utrzymanie odpowiedniej ciepłoty ciała. Objawami towarzyszącymi są wówczas: zmęczenie, znaczne pogorszenie nastroju, sucha skóra, a także pojawienie się dodatkowych kilogramów. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn zimne stopy mogą być także oznaką kłopotów z układem krążenia.

5. Grube żółte paznokcie

Za zmianami tego typu najczęściej stoją infekcje grzybicze. Mikroby wywołują  deformacje płytki paznokcia i zmianę jej barwy, czemu w zaawansowanych stadiach mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe. Zaniedbana grzybica paznokci szybko się rozprzestrzenia, dlatego należy jak najszybciej rozpocząć jej leczenie stosowanymi miejscowo preparatami przeciwgrzybiczymi. Ryzyko pojawienia się tego schorzenia jest większe w przypadku osób zmagających się z cukrzycą i zaburzeniami działania układu odpornościowego.

6. Zasinienie palców

Fioletowa barwa palców występująca głównie w chłodne dni może być objawem choroby Raynauda. Na skutek niskiej temperatury skóra zmienia kolor – najpierw na blady, następnie na fioletowy, a na końcu na czerwony. Przyczyny takiego stanu rzeczy nie są do końca znane. Przypuszcza się, że za napadowy skurcz tętnic poza zimnem może odpowiadać np. silne wzburzenie.

Nie ignorujmy niepokojących oznak, które wysyła nam nasze ciało. Choć w wielu przypadkach rzeczywiście nie ma powodu do obaw, lepiej dmuchać na zimne i zapobiec rozwojowi niebezpiecznej choroby.

Zobacz także:

O nietypowych problemach ze stopami rozmawiają nasi użytkownicy. Sprawdź.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze