Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Ćwiczenia relaksujące dla dzieci

Avatar placeholder
Weronika Buczkowska 11.04.2019 14:27
Ćwiczenia relaksujące dla dzieci
Ćwiczenia relaksujące dla dzieci (123RF)

Ćwiczenia relaksujące sprzyjają kształtowaniu się człowieka o harmonijnej osobowości, dla którego codzienne sytuacje, stres czy pośpiech nie są powodem do „utraty panowania nad sobą”, lecz umiejętności opanowania i zaufania własnym siłom. Aby dziecko opanowało taką umiejętność, musi mieć możliwość wsłuchania i zagłębienia się w siebie i refleksji nad tym, co przeżyje. Zadaniem ćwiczeń jest nauczenie dziecka, jak ma postępować ze stresem.

spis treści

1. Korzyści z ćwiczeń relaksujących dla dzieci

Ćwiczenia dla dzieci pozwalają odnaleźć właściwą równowagę między aktywnością a ciszą, odprężeniem. Równowaga sprzyja zdecydowanie rozwojowi człowieka o harmonijnej osobowości. W szkole dziecko ma do czynienia z wieloma

czynnikami wywołującymi stres i nadmierne napięcie. Ich źródłem mogą być lęki przed nauczycielem, niepokoje o swoją pozycję w grupie rówieśniczej, problemy z nauką oraz wiele innych spraw, jak choćby konflikty w domu rodzinnym.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Nauka współczesna zauważa ścisły związek między stanem relaksacyjnym a funkcjonowaniem całego ciała dziecka.

Dorosłym łatwiej poradzić sobie z negatywnymi emocjami. Dzieciom, rodzice i nauczyciele powinni pomóc, tak aby zaprojektowane ćwiczenia relaksacyjne w walce ze stresem stały się podstawą procesu dydaktyczno-wychowawczego każdego dziecka. Ćwiczenia są adresowane do dzieci w wieku 6-10 lat, nauczycieli i rodziców.

Realizacja ćwiczeń relaksacyjnych polega na:

  • wpływaniu terapeutycznym,
  • nauce dziecka radzenia sobie ze stresem,
  • rozwijaniu twórczości i odkrywczości,
  • pozyskiwaniu nowej energii,
  • nauce koncentracji.

2. Techniki relaksacyjne w walce ze stresem

Ćwiczenia relaksujące mogą odbywać się w formie ćwiczeń oddechowych, masażu, urozmaicenia i relaksacji.

  • Łańcuch całusów: W kole siedzą dzieci, podają swoje imię i przesyłają całusek do osoby, która siedzi obok.

  • Masaż „dreszczyk”: Maluch znajduje się w pozycji leżącej, głowa jest ułożona na rękach. Rodzic powinien znajdować się obok. Dziecko recytuje, mówi wiersz, demonstrując czynności, które rodzice powtarzają i wykonują.

  • „Głaskanie”: Dzieci siedzą naprzeciw rodzica i koncentrują się na oddechu. Oto, jak można wprowadzić ćwiczenie dla dzieci: „poczuj, jak on przychodzi i odchodzi, przychodzi. Wydychasz cały swój niepokój i napięcie. Stajesz się spokojny, coraz spokojniejszy, czujesz się bardzo dobrze. Połóż twoją prawą rękę na lewej dłoni partnera, poczuj, jak twoja prawa ręka czuje się, leżąc na lewej ręce. Pogłaskaj delikatnie palcem wskazującym dłoń partnera, najpierw po kciuku, potem po palcu wskazującym, po palcu środkowym, po palcu serdecznym i po małym palcu, a potem po wewnętrznej stronie dłoni. Teraz głaskasz delikatnie wewnętrzną stronę twojej ręki. Czujesz tam pagórki i doliny, rowki i zaokrąglenia. Do czego potrzebujesz tej dłoni – pomyśl? Co możesz nią robić?”.

  • „Oddech i kartka papieru”: Dziecko bawi się kartką papieru i bierze ją przed usta. Obserwuje, jak kartka odsuwa się od twarzy, kiedy się na nią dmucha. Kiedy karta jest w pozycji wyjściowej, dziecko skupia się na swojej twarzy. Takie ćwiczenie na koncentrację dla dzieci powtarza się wielokrotnie. Podczas ich wykonywania, skupia się uwagę na oddechu i na kartce papieru. Kierowanie własnym oddechem uświadamia dziecku oczywistość oddychania.

  • Masaż twarzy „Puszek”: Jedno dziecko z pary kładzie się na plecach. Drugie dziecko kawałkiem postrzępionej papierowej kartki lub serwetki lekko gładzi czoło, policzki, szyję, ręce leżącego dziecka. Następnie odsłania do kolan jego nogi. Takiemu ćwiczeniu towarzyszy cisza i duży spokój.

Ćwiczenia dla dzieci pozwalają im kontrolować własne gesty, słowa i czyny, panować nad sobą i radzić sobie w sytuacjach stresogennych. Polegają na spontanicznych ruchach i gestach, są wykonywane każdego dnia w celu ugaszenia bólu. Ćwiczenia mogą wpływać na kształtowanie pewności siebie. Techniki relaksacyjne dla dzieci wymagają od nich osobistego zaangażowania, więc rodzice powinni im w tym pomóc.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze